09.Sarmatyzm, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009


Marek Biesiada 20. 10. 2008

Konspekt lekcji historii

w klasie VI D

Temat: Sarmatyzm. Ideologia i styl życia szlachty polskiej epoki baroku.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Sarmatyzm. Ideologia i styl życia szlachty polskiej epoki baroku

    1. Obyczajowość i strój szlachecki

    • Jak wyglądały obyczaje szlacheckie w XVII wieku?

    • Co to był sarmatyzm?

    • Jak wyglądał strój szlachecki z XVII wieku?

    2. Polska kultura barokowa

    • Jakie miała osiągnięcia kultura polska w okresie baroku?

    • Kto był znanym twórcą polskiej kultury barokowej?

    • Czym charakteryzował się polska architektura okresu baroku?

    • Gdzie znajdują się zabytki architektury barokowej?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 51. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Obyczajowość i strój szlachecki

    • Sarmatyzm - nazwa pojawiła się w XVII w. i pochodzi od starożytnego ludu nazywanego Sarmatami, który zamieszkiwał ziemie między dolną Wołgą a Donem. Sarmata to człowiek dzielny i wojowniczy oraz gościnny.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 52. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Polska kultura barokowa

    a) polska literatura

    • Piotr Skarga, Żywoty świętych,

    • Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki,

    • listy króla Jana III Sobieskiego do żony - królowej Marysienki.

    b) polska architektura

    • kościoły i rezydencje bogato wznoszone

    • barokowy zamek w Rydzynie

    c) pobożność

    • miejsce pielgrzymek Jasna Góra i kalwarie (Kalwaria Zebrzydowska) - miejsca położone na wzgórzach, gdzie kapliczki symbolizują stacje Męki Pańskiej

    • kult Matki Boskiej

    d) polskie malarstwo

    • portrety trumienne

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie 1 ze s. 53

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


