Marek Biesiada 15.10.2008
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Grupy społeczne. (SZ)
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić znaczenie terminów: zbiorowość ludzka, grupa społeczna, więzi społeczne i rola społeczna.
Wymienić sposoby (symbole), które mogą tworzyć sobie różne grupy społeczne w celu podkreślenia odrębności .
Metody:
praca z podręcznikiem
elementy opowiadania
Środki dydaktyczne:
Podręcznik.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Grupy społeczne.
1. Zbiorowość ludzka
2. Grupa społeczna
3. Więzi społeczne
4. Wspólnota grupy społecznej
5. Rola społeczna
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Zbiorowość ludzka
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Grupa społeczna jest zbiorowością osób (przynajmniej kilku), które łączą więzi trwalsze, wynikające z uznania wspólnyc wartości, poglądów, przekonań, celów i zasad postępowania. Ludzie tworzący grupę społęczną - to także duża zbiorowość osób, które łączą więzi formalne, wynikające ze wspólnej pracy, nauki, przynależności do organizacji społecznej, grupy religijnej.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25-26. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Więzi społeczne
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Wspólnota grupy społecznej
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Rola społeczna
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1