Marek Biesiada 07.10.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie III D
Temat: Związki zawodowe.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić terminy: „związek zawodowy”, „prawa zawodowe”, „prawa socjalne”, „centrala związkowa”, „Komisja Trójstronna”, „spór zbiorowy”
Wyjaśnić, dlaczego związki zawodowe muszą być samorządne, a przynależność do nich dobrowolna,
Wyjaśnić, w jaki sposób pracownicy mogą założyć związek zawodowy lub zapisać się do już istniejącej organizacji.
Wymienić główne zadania związku zawodowego.
Wymienić prawa związku zawodowego oraz zadania i prawa ogólnokrajowych organizacji związkowych.
Wyjaśnić na czym polega spór zbiorowy między pracownikami i pracodawcami i określić rolę związków zawodowych w jego rozwiązaniu.
Metody:
elementy opowiadania
rozmowa nauczająca
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Związki zawodowe
1. Związek zawodowy
2. Związki zawodowe w RP
3. Prawa związków zawodowych
4. Formy nacisku związków zawodowych
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Związek zawodowy
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Związki zawodowe w RP
Związek zawodowe w swojej działalności statutowej jest niezależny od administracji państwowej, samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców oraz od innych organizacji.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 16-17. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Prawa związków zawodowych
Spór zbiorowy związek zawodowy prowadzi według reguł określonych prawem (s. 17)
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 17. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Formy nacisku związków zawodowych
Płaszczyzną do negocjacji między pracodawcami, związkami zawodowymi i rządem jest Komisja Trójstronna składająca się z ich przedstawicieli.
Działalność związków zawodowych musi być zgodna z Konstytucją RP i innymi aktami prawnymi, jak ustawa o związkach zawodowych, o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (z 23 maja 1991 r.)
Działalność związku zawodowego nadzoruje sąd, w którym został on zarejestrowany. Jeśli działalność związku jest sprzeczna z ustawą, na wniosek ministra sprawiedliwości sąd orzeka o skreśleniu związku z rejestru. |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 2/18 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1