05.Struktura i treść Konstytucji RP., 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 03-04.11.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie II B (PG 1) II A i II B (PG 5)

Temat: Struktura i treść Konstytucji RP.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Struktura i treść Konstytucji RP.

    1. Konstytucja - Ustawa Zasadnicza

    • Co to jest konstytucja?

    2. Historia polskich konstytucji

    • Jakie konstytucje miała Polska w swojej historii?

    3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997

    • Kiedy została uchwalona konstytucja?

    • Kiedy i w jakim głosowaniu obywatele Polski przyjęli konstytucję?

    • Kiedy weszła w życie Konstytucja RP z 1997 roku?

    4. Struktura i treść Konstytucji RP

    • Z ilu rozdziałów składa się Konstytucja RP?

    • Jakie są nazwy rozdziałów Konstytucji RP?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 34.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Konstytucja - Ustawa Zasadnicza

    • jest podstawowym aktem prawnym państwa, co oznacza wszystkie inne ustawy i akty prawne muszą być z nią zgodne

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Historia polskich konstytucji

    a) Konstytucja 3 Maja 3 maja 1791

    b) Konstytucja Księstwa Warszawskiego 22 lipca 1807

    c) Konstytucja Królestwa Polskiego 27 listopada 1815

    d) Mała Konstytucja z 20 lutego 1919

    e) Konstytucja marcowa 17 marca 1921

    f) Konstytucja kwietniowa 23 kwietnia 1935

    g) Mała Konstytucja z 19 lutego 1947

    h) Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1952

    i) Mała Konstytucja z 1992 17 października 1992

    j) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 34. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona 2 kwietnia 1997 przez Zgromadzenie Narodowe została przyjęta przez obywateli w wyniku referendum konstytucyjnego w dniu 25 maja 1997 roku, natomiast weszła w życie w październiku 1997 roku.

    • referendum - to powszechne głosowanie w określonej sprawie, w którym uczestniczą obywatele mający czynne prawo wyborcze (prawo wybierania);

    • w wyniku referendum z 25 maja 1997 roku za konstytucją było 52,7%, przeciw 45,9%, frekwencja wyniosła 42,86% głosujących.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 36. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997

    4. Struktura i treść Konstytucji RP

    • Rozdział I "Rzeczpospolita" - zasady ustrojowe państwa polskiego

    • Rozdział II "Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela" - wolność, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

    • Rozdział III "Źródła prawa"

    • Rozdział IV "Sejm i Senat" - władza ustawodawcza

    • Rozdział V "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej" - władza wykonawcza

    • Rozdział VI "Rada Ministrów i administracja rządowa" - władza wykonawcza

    • Rozdział VII "Samorząd terytorialny"

    • Rozdział VIII "Sądy i Trybunały" - władza sądownicza

    • Rozdział IX "Organy kontroli państwowej i ochrony prawa"

    • Rozdział X "Finanse Publiczne"

    • Rozdział XI "Stany nadzwyczajne"

    • Rozdział XII "Zmiana Konstytucji"

    • Rozdział XIII "Przepisy przejściowe i końcowe"

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Praca domowa zad. 1 i 2/40

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


