03.Państwo demokratyczne, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 22-26.09.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie II B (PG 1) II A, II B, II C (PG 5)

Temat: Państwo demokratyczne.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Państwo demokratyczne.

    1. Państwo demokratyczne

    • Co to jest państwo demokratyczne?

    2. Zasada suwerenności narodu

    • Co to jest zasada suwerenności narodu?

    • Co to jest inicjatywa ludowa?

    • Co to jest weto ludowe?

    3. Zasada pluralizmu

    • Co to jest zasada pluralizmu?

    • Jakie są rodzaje pluralizmu?

    • Co to jest pluralizm polityczny?

    • Co to jest opozycja?

    • Dlaczego jest potrzebna opozycja?

    • Co to jest pluralizm społeczny?

    • Co to jest pluralizm ideowy?

    • Co to jest pluralizm ekonomiczny?

    4. Zasada podziału władz

    • Co to jest zasada podziału władz?

    5. Zasada państwa prawnego

    • Na czym polega zasada państwa prawnego?

    6. Społeczeństwo obywatelskie

    • Co to jest społeczeństwo obywatelskie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 28.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Państwo demokratyczne

    • jest państwem prawa realizującym zasady: suwerenności narodu, pluralizmu, podziału władz.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 28. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Zasada suwerenności narodu

    • Oznacza, że źródłem władzy jest naród (ogół obywateli), który jest uprawniony do decydowania i ostatecznego rozstrzygania w sprawach najważniejszych dla państwa w sposób pośredni, wybierając prezydenta, parlament, organy samorządu terytorialnego itp. Obywatele mogą też sprawować władzę w sposób bezpośredni, uczestnicząc w referendum lub korzystając z prawa weta ludowego i inicjatywy ludowej.

    Inicjatywa ludowa - określona prawnie liczba obywateli może wszcząć postępowanie ustawodawcze.

    Weto ludowe - prawo ludności do występowania przeciwko uchwalonej ustawie.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 28-29. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Zasada pluralizmu realizowana jest w płaszczyźnie: politycznej, społecznej, ideowej.

    1. pluralizm polityczny polega na tym, że w państwie istnieje wiele partii. Są niezależne od władz państwowych i od siebie wzajemnie. Mogą samodzielnie tworzyć strukturę organizacyjną i programy. Mają różną tożsamość ideową, która wyraża się w ich programach. Mogą też swobodnie ze sobą rywalizować (w ramach prawa i ustalonych reguł) o poparcie wyborców, dzięki któremu niektóre z nich będą rządzić państwem, a inne będą tworzyć opozycję parlamentarną bądź pozaparlamentarną

    • opozycja - ugrupowanie polityczne, które tworzą przedstawiciele partii zasiadających w parlamencie, ale nie biorących udziału w tworzeniu rządu (opozycja parlamentarna);

    • opozycja pozaparlamentarna tworzona jest przez partie, które nie mają swoich przedstawicieli w parlamencie (nie uzyskały w wyborach minimum wymaganych głosów, np. w Polsce 5% w wyborach do Sejmu);

    • opozycja publicznie ocenia politykę rządu,

    • przedstawia alternatywne rozwiązania określonych problemów,

    • wpływać na treść uchwalonych ustaw.

    1. pluralizm społeczny - istnienie wielu różnych grup i organizacji społecznych

    2. pluralizm ideowy - różnorodność przekonań religijnych, politycznych oraz obyczajów i postaw społecznych

    3. pluralizm ekonomiczny - występowanie różnych form własności, podmiotów gospodarczych, mechanizmów wolnego rynku.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 29. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Zasada podziału władz

    a) polega na tym, że władza państwowa dzieli się na:

    • ustawodawczą

    • wykonawczą

    • sądowniczą

    b) zasada podziału władzy występuje w dwóch wersjach:

    • Separacja władz polega na tym, że władza ustawodawcza jest oddzielona od wykonawczej i konstytucja nie zezwala na ingerencje jednego podmiotu władzy w działanie drugiego. W praktyce oznacza to, że ona organy władzy mogą się nawzajem skutecznie blokować. Dlatego dla rozwiązywania problemów i podjęcia ostatecznej decyzji konieczne jest wypracowanie mechanizmów prowadzenia negocjacji, które doprowadzą do kompromisowego rozstrzygnięcia.

    • Współdziałanie władz polega na tym, że istnieje konstytucyjny obowiązek współdziałania władz, muszą one się wzajemnie dopełniać i inspirować, mając na uwadze efektywne rozwiązanie problemów.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 29. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Zasada państwa prawnego - polega na tym, że:

    • organy państwa działają na podstawie prawa i w granicach prawa,

    • stanowione przepisy prawne są stabilne, ogłoszone są we właściwym czasie, prawo nie działa wstecz,

    • prawa i wolności obywateli są zagwarantowywane w konstytucji i ustawach oraz dokumentach międzynarodowych, przejętych przez państwo,

    • wszyscy obywatele są również wobec prawa i mają możliwość dobrowolnego uczestnictwa w życiu publicznym.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 30. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Społeczeństwo obywatelskie

    • Tworzą obywatele, którzy znają swoje prawa i umieją z nich korzystać. Czynnie uczestniczą w życiu publicznym, rozwiązując problemy lokalne, regionalne czy ogólnokrajowe.

    • Ważne jest to, że potrafią je rozwiązywać wspólnie i racjonalnie. Mają więc decydujący wpływ na własne sprawy. Tworzą w tym celu dobrowolne instytucje i organizacje. Są to: związki zawodowe, wyznaniowe, stowarzyszenia, organizacje pracodawców, spółki, organizacje samorządowe itp. Za pośrednictwem niezależnej prasy, radia, telewizji wpływ na kształtowanie opinii publicznej oraz rozwiązywanie problemów społecznych, gospodarczych i politycznych kraju.

    • Społeczeństwo obywatelskie tworzy środowisko społeczne, w którym działa państwo. Jeśli państwo jest demokratyczne, to społeczeństwo obywatelskie ma sprzyjające warunki rozwoju i jest otwarte na inne kultury i społeczeństwa.

    • W państwach niedemokratycznych społeczeństwo ma utrudniony rozwój, ponieważ aktywność obywateli jest kontrolowana przez instytucje państwowe lub partyjne. Mimo utrudnionych warunków i w tych państwach mogą powstawać wspólnoty obywateli dla rozwiązania doraźnych problemów lokalnych. Obywatele mogą też organizować się w celu prowadzenia walki o godność człowieka i jego prawa. Przykładem takiej działalności społecznej było powstanie ruchu społecznego „Solidarność” w okresie PRL, które doprowadziło do zmiany ustroju.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie 7 i 8/ s.33

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


