Marek Biesiada 15-19.09.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie II B (PG 1) II A, II B, II C (PG 5)
Temat: Formy państwa - podział państw.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić terminy: „struktura organizacyjna państwa”, „struktura administracyjno-terytorialna”, „państwo unitarne”, „federacja”, „kraj”, „stan”, „prowincja” , „republika”, „sposoby sprawowania władzy”, „głowa państwa”, „monarchia”, „republika”,
Wyjaśnić , czym różni się monarchia od republiki oraz w jaki sposób sprawowana jest tam władza.
Wskazać na mapie politycznej Europy monarchie i republiki.
Metody:
rozmowa nauczająca,
wykład,
praca z podręcznikiem,
praca z mapą.
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa współczesna świata i Europy.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Formy państwa - podział państw.
1. Podział państw ze względu na strukturę administracyjno-terytorialną
2. Podział państw ze względu na charakter głowy państwa.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26-27. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Podział państw ze względu na strukturę administracyjno-terytorialną a) Państwo unitarne
b) Państwo federacyjne (złożone)
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 27. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Podział państw ze względu na charakter głowy państwa. a) monarchie
b) republiki
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 9/ s. 33 Napisz jakie państwa europejskie są państwami unitarnymi, a jakie federacyjnymi oraz jakie państwa są monarchiami, a jakie republikami |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1