Marek Biesiada 30.09.-06.10.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie II A, B, C (PG 5) II B (PG 1)
Temat: Państwo totalitarne i państwo autorytarne.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić terminy: „państwo totalitarne”, „państwo autorytarne”.
Opisać podstawowe zasady funkcjonowania państwa totalitarnego i autorytarnego oraz wymienić zasady państwa demokratycznego.
Uzupełnić samodzielnie schemat przedstawiający formy państwa
Metody:
rozmowa nauczająca
wykład
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Państwo totalitarne i państwo autorytarne.
1. Państwo totalitarne określają następujące cechy
2. Państwo autorytarne - autorytaryzm
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Państwo totalitarne określają następujące cechy: a) ideologia b) władze sprawuje jedna masowa partia, która kieruje w zasadzie jeden człowiek - dyktator, wódz c) zorganizowany system terroru fizycznego i psychicznego d) monopol informacyjny e) monopol na posiadanie broni f) centralne zarządzanie całą gospodarką
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Państwo autorytarne - autorytaryzm
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 5/33 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1