04.Polska złotego wieku, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009


Marek Biesiada 18. 09. 2008

Konspekt lekcji historii

w klasie VI D

Temat: Polska złotego wieku.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Polska złotego wieku.

    1. Renesans w Polsce

    • W jaki sposób kultura renesansu docierała do Polski?

    • Za panowania jakich władców Polski nastąpił rozkwit kultury renesansu?

    • Jakie wówczas nastąpiły zmiany w Polsce?

    2. Polscy pisarze epoki renesansu

    • W jakim języku zaczęli pisać pisarze polscy?

    • Kto był wybitnym pisarzem epoki odrodzenia?

    3. Gospodarka polska w XVI wieku

    • Jak zmienił się sposób życia szlachty?

    • Dlaczego doszło do rozkwitu gospodarczego Polski w XVI wieku?

    • Które miasta polskie zaczęły rozkwitać gospodarczo?

    • Jakie państwa odwiedzali Polacy w XVI wieku i jakie korzyści zaczęli odnosić z tych podróży?

    4. Odkrycie naukowe Mikołaja Kopernika

    • Kim był Mikołaj Kopernik?

    • Jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?

    5. Tolerancja religijna w Polsce.

    • Czy w Polsce dochodziło do tolerancji religijnej?

    • Jak przebiegała reformacja w Polsce?

    • Dlaczego do Polski zaczęli przebywać wyznawcy protestantyzmu?

    • Jakie korzyści odniosła Polska w wyniku przybycia do Polski protestantów?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 23-26. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Renesans (odrodzenie) w Polsce

    • W Polsce odrodzenie jest nazywane „złotym wiekiem kultury polskiej”. Przypada ono na okres ostatnich Jagiellonów (król Zygmunt Stary, królowa Bona, król Zygmunt II August - XVI w.).

    • W tym okresie przebudowano zamek królewski na Wawelu. Wybudowano m.in. Kaplicę Zygmuntowską, dziedziniec otoczono krużgankami, a komnaty wystrojono pięknymi oknami, meblami i arrasami, natomiast sufit pokrywano kasetonami.

    • Królowa Bona sprowadziła do Polski warzywa, które nazywano włoszczyzną.

    • W całej Polsce wznoszono renesansowe rezydencje magnackie (Baranów Sandomierski, Krasiczyn,),

    • w miastach budowano okazałe kamienice (Gdańsk, Kazimierz Dolny, Jarosław) i ratusze (Poznań, Sandomierz i Zamość).

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 26. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Polscy pisarze epoki renesansu

    • Mikołaj Rej,

    • Jan Kochanowski.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 26-27. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Gospodarka polska w XVI wieku

    • zmiana stylu życia szlachty - rycerstwo przekształciło się w ziemiaństwo, które zamiast wypraw wojennych wolało spokojne życie na wsi i gospodarowanie majątkiem zwany folwarkiem,

    • polska szlachta bogaciła się dzięki handlowi zbożem, na które było ogromne zapotrzebowanie w Europie zachodniej,

    • szlacheccy synowie zaczęli wyjeżdżać na studia do najsłynniejszych uniwersytetów europejskich,

    • szybki rozwój miast położonych na szlakach handlowych,

    • odwiedzanie państw europejskich i poznawanie kultury renesansu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 27. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Odkrycie naukowe Mikołaja Kopernika

    • teoria heliocentryczna (gr. helio - słońce + łac. centrum - środek) - słońce w centrum wszechświata)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 27. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Tolerancja religijna w Polsce.

    • W Polsce panował pokój między katolikami a protestantami. Dzięki temu do naszego kraju zaczęli przybywać protestanci z innych krajów, którzy szukali schronienia przed prześladowaniami. Tutaj mogli wyznawać swoją wiarę, budować świątynie, zakładać szkoły oraz zajmować się rzemiosłem. Swoją pracą przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie ze s. 3/28

    • przygotowanie albumu o Mikołaju Koperniku

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


