Marek Biesiada 25. 09. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie VI D
Temat: Szlachta wraz z królem rządzi swoim państwem.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
pojęcia: szlachta, magnat, gołota, stan,
datę: 1525, 1569 r.,
z jakich stanów składało się społeczeństwo polskie;
pojęcia: przywilej, sejm walny, wolna elekcja,
z jakich stanów sejmujących składał się sejm walny;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
różnice w położeniu ekonomicznym i prawnym poszczególnych stanów;
wyżej wymienione pojęcia,
proces kształtowania się sejmu walnego,
wpływ przywilejów na umocnienie się pozycji szlachty;
potrafi:
wskazać na mapie granice Rzeczypospolitej w XVI w. i jej sąsiadów,
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
scharakteryzować podstawowe różnice między stanami, dotyczące zajęć, trybu życia, strojów.
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
na podstawie tablicy genealogicznej odczytać imiona ostatnich władców z dynastii Jagiellonów,
wyjaśnić na czym poległy rządy szlachty.
Metody:
rozmowa nauczająca,
praca z mapą,
podręcznikiem,
tekstem źródłowym,
wykonanie zadań w zeszycie ucznia,
ćwiczenia dramowe - „Rozmowa między panem, chłopem i mieszczaninem”
drama - stop klatka „Sejm walny”, inscenizacja . „Pierwsza wolna elekcja”.
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
zeszyt ucznia,
mapa „Rzeczpospolita w XVI w.”,
tablica genealogiczna Jagiellonów,
tekst źródłowy opisujący np. mieszczaństwo, opisujący obrady sejmu walnego,
ilustracje prezentujące stroje szlachty, mieszczan i chłopów,
tablica genealogiczna Jagiellonów, tekst źródłowy.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Szlachta wraz z królem rządzi swoim państwem
1. Granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów
2. Rola szlachty i magnatów
3. Szlachta i jej przywileje
4. Udział szlachty w rządach
5. Położenie mieszczan i chłopów.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 29-30. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 30. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Rola szlachty i magnatów - podział szlachty na:
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 30. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Szlachta i jej przywileje
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 31. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Udział szlachty w rządach
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 32. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Położenie mieszczan i chłopów.
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 2 i 3 ze s.33. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |