SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 7.04.2008
GRUPA WIEKOWA: 6 -LATKI
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:
Kształtowanie umiejętności liczenia:
Poznanie cyfry 9 oraz stosowanie jej w sytuacjach zadaniowych
Liczenie przedmiotów krótkich zakresie 9
Kształtowanie aspektu porządkowego liczby
Ustalanie równoliczności zbiorów przez przeliczanie
4)TEMAT ZAJĘĆ: Zabawa dydaktyczna „Czy mnie znasz?”. Wprowadzenie liczby i cyfry 9.
CELE ZAJĘĆ:
Dziecko rozpoznaje cyfrę 9 wśród innych cyfr
Dziecko przelicza zbiory 9- elementowe
Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Dziecko wskazuje miejsce elementu w zbiorze 9-cio elementowym.
METODY PRACY:
Słowne:
- rozmowa
- zagadka
Oglądowe:
- pokaz
Praktycznego działania
- metoda ćwiczeniowa
- metoda zadaniowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Hula - hop
parasolki z kolorowego papieru
kartoniki z cyframi
chmurki z kolorowego papieru
niebieskie krążki
kwiatki z kolorowego papieru
płyta
magnetofon
„lizaki” z cyframi
plansza
koperty z papierowymi kroplami deszczu
LITERATURA:
- Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01
- Stucki E, „Metodyka nauczania matematyki w klasach niższych”, Część I, B-szcz 1992
- Gruszczyk - Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
TOK ZAJEĆ |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
I Czynności organizacyjne- powitanie |
Przywitanie się różnymi częściami ciała |
Dzieci witają się, każdy z każdym: -plecami, -czołem, -kolanem prawym, -kolanem lewym |
II Wprowadzenie do tematyki zajęć
a) rozpoznanie liczb i cyfr w zakresie 8
b) porządkowanie liczb w ciągu wzrastającym, określanie miejsca liczby w ciągu liczbowym
c) powtarzanie, skalanie działań zgodnie ze liczbą |
Nauczycielka czyta zagadki, których odpowiedziami są cyfry (1-8)
1.Ta cyfra krzesełkiem była? 2.Gdyby chciało zażartować to jak E by wyglądało? 3.Jechał Grześ rowerem i przednie koło mu się skrzywiło, do czego było podobne? 4.Czy to cyfra czy to ptak to jest nasze…? 5.Jedni mówią że to kosa? 6.Ogonek, pałeczka i brzuszek tyle masz palców u ręki i nogi? 7. W dole brzuszek okrągły ma? 8. Jak bocian ma nogę?
- Ułóż cyfry od największej do najmniejszej. - Odczytaj uporządkowanie. - Przeczytajcie wszyscy razem. - Jak myślicie ile jest pór roku? - Ile macie palców u jednej ręki?
- Jakich sąsiadów po lewej
- Jakich sąsiadów po lewej
- Jakich sąsiadów po lewej
- Jakich sąsiadów po lewej
Nauczyciel pokazuje „lizaki” z liczbami.
- Ile razy podskoczycie?
- Ile razy wyklaśniecie?
- Ile razy przytupniecie? |
Dzieci podnoszą odpowiedni kwadracik z cyfrą.
4
3
8
2
7
5
6
1
Dzieci układają kartoniki z liczbami i odczytują uporządkowanie.
- 1 2 3 4 5 6 7 8
- 4
- 5
- 3 i 5
- 5 i 7
- 1 i 3
- 4 i 6
Dzieci głośno liczą z nauczycielką jednocześnie podskakując, klaszcząc lub przytupując. - 6 - 5 - 8 - 7 - 4 - 2 - 1 |
III Uświadomienie celu |
- Jak myślicie co będziemy dzisiaj robić? - Na dzisiejszych zajęciach poznamy kolejną liczbę i zobaczymy jak ją zapisujemy |
- Poznamy nową cyfrę |
IV Realizacja tematu - wprowadzanie liczby i cyfry 9
a) przeliczanie zbiorów i określanie ich liczebności
b) wprowadzenie liczby 9 poprzez zwiększenie zbioru o jeden
c) tworzenie zbiorów 9-cio elementowych - aspekt kardynalny
d) rozpoznawanie cyfr od 1-9 - aspekt symboliczny
e) ustalenie kolejności elementów - aspekt porządkowy
f) badanie składu 9- aspekt algebraiczny |
Nauczyciel odsłania plansze na tablicy. - Co widzicie w pętlach? - Ile jest parasoli? - Przelicz. - Wybierz odpowiedni kartonik z cyfrą i przypnij szpileczką na plansze. - Ile jest chmurek? - Przelicz chmurki. - Wybierz właściwy kartonik z cyfrą i przypnij szpileczką. Ile jest kwiatków? - Przelicz. - Wybierz właściwy kartonik z cyfrą i przypnij szpilką.
- Przypomnijcie, w jakiej pętelce jest najwięcej elementów? - Co to jest za przedmiot? Nauczycielka wskazuje na parasolkę. - Kiedy używamy tego przedmiotu? - gdzie możemy kupić?
- Ile razem było parasolek w sklepie. Przelicz. W trakcie mówienia doczepiamy jeden parasol. - Co teraz trzeba zrobić?
- Co trzeba zrobić, żeby chmurek było tyle samo co parasoli? - Co trzeba zrobić, żeby kwiatów było tyle samo co parasoli i chmurek? - Policz wszystkie parasolki w pętli. - Ile jest teraz chmurek w pętli? - Ile jest kwiatków?
- Zobaczcie jak wygląda cyfra 9. - Do czego jest podobna?
- Dobierz liczbę do ilości w pętelkach.
Po kolei dzieci wyjmują z foli parasole tak jak mówi nauczycielka: Czerwony Zielony Czarny Pomarańczowy Fioletowy Żółty Ciemnozielony Różowy Niebieski
Który z kolei parasol jest: Jasnozielony Ciemnozielony Pomarańczowy Fioletowy Niebieski -Pierwszy to? -czwarty to? -zostaw 2 parasole resztę schowaj. Nauczycielka rozdała kropelki Ile jest kropelek?
Nauczyciel pyta dzieci, kiedy nosimy ze sobą parasole oraz rozdaje koperty z kroplami deszczu. - Ile mamy kropelek deszczu? - Proszę rozłóżcie krople tak, aby były żaden parasol nie był bez kropelek. - Ile masz kropelek deszczu masz na pierwszym parasolu, a ile na drugim?
|
- parasolki, chmurki, kwiatki - 8 - 1 2 3 4 5 6 7 8 - 8
- 7 - 6 - 1 2 3 4 5 6 - 6
- 7 - 1 2 3 4 5 6 7 - 7
parasolka
kiedy pada deszcz w sklepie
- Zmienić podpis
- Dołożyć chmurkę i zmienić zapis.
- Dołożyć kwiatki i zmienić zapis.
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9
- 9
- 9
- Do cyfry sześć, gdyby była odwrotnie - Do konewki - Do parasola - Do litery O Dzieci podpisują cyfrą pętelki.
- Drugi - Siódmy - Czwarty - Piąty - Dziewiąty czerwony pomarańczowy - Dzieci unoszą odpowiednie parasole do góry.
- Kiedy pada deszcz.
- 9 - Dzieci rozkładają krople.
- 1 i 8, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7, 8 i 1, 6 i 3
|
V Ćwiczenia utrwalające - karta pracy |
Nauczycielka rozdaje dzieciom karty pracy. |
Dzieci wypełniają kartę pracy utrwalając nową cyfrę. |
VI Podsumowanie |
- Co dzisiaj robiliśmy? - Co nowego dowiedziałyście się na zajęciach? |
- Poznaliśmy cyfrę 9
|
1