KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
TEMAT: Piszemy list do naszej nowej przyjaciółki Danusi.
CZAS 2 X 45 min.
CELE LEKCJI
Uczeń:
poznaje różne teksty listów i nazywa je
tworzy wyrażenia i zwroty ze słowem list
pisze listy i adresuje koperty
swobodnie posługuje się zwrotami nadawca, adresat, odbiorca
stosuje poprawne zwroty grzecznościowe
pisze wielką literą zwroty do adresata i zaimki
stosuje zasady obowiązujące przy pisaniu listu
samodzielnie redaguje samodzielnie list
przestrzega zasad organizacji tekstu w liście
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Karty pracy indywidualnej, prezentacja w programie Microsoft Power Point, tekst listu, plansze
FORMY PRACY - indywidualna jednolita
METODY PRACY - praktycznego działania, pokaz, heureza, praca z tekstem, pogadanka, elementy burzy mózgów
TOK LEKCJI
Czynności organizacyjne
Podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami i organizacją lekcji
CZĘŚĆ I
Okoliczności i cel pisania listów
Kiedy i do kogo możemy napisać list?
Po co ludzie piszą listy?
Pojęcia związane z pisaniem listu
Jak nazywamy tego, kto pisze i wysyła list?
Jak nazywamy tego, do kogo list jest adresowany?
Analiza adresu na kopercie
Jakie informacje powinny być umieszczone na kopercie, żeby trafiła ona do właściwej osoby? (prezentacja różnych sposobów adresowania kopert oraz skrótów)
Pisemnie ćw.1 karta pracy
Zapoznanie dzieci z różnymi tekstami listów
Jakie mogą być listy?
Miłosny
Telegram
Anonim
Kondolencyjny
Wezwanie
Pocztówka świąteczna
List gończy
Upomnienie
Rodzaje listów
Wyrażenia i zwroty związane z listem - ćwiczenia słownikowe
Jakie czasowniki możemy połączyć ze słowem list?
doręczyć, nadać, wysłać, wrzucić, odpisać napisać …
Jakie rzeczowniki możemy połączyć ze słowem list tworząc związek wyrazowy?
papier listowy, przesyłka listowa, znaczek na list, skrzynka na listy …
Pisownia wielkich liter w bezpośrednich zwrotach do nadawcy
Nagłówek piszemy wielką literą
Zwroty grzecznościowe w liście piszemy wielką literą
Ćwiczenie 2 i 3 karta pracy
Analiza schematu graficznego listu
Marginesy
Data
Nagłówek
Akapity
Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
Właściwa treść listu
Formuła pożegnalna
Podpis autora listu
Pisemnie ćw. 4 karta pracy
Ustnie - polecenie nauczyciela. Wskaż kolejno:
Nagłówek
Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
Właściwą treść listu
Formułę pożegnalną
Podpis autora listu
CZĘŚĆ II
Samodzielna praca ucznia - Ćw. 5, 6, 7 karta pracy
Odczytanie prac
PRACA DOMOWA ułóż pytania do krzyżówki z hasłem LIST
Samoocena ucznia
2