14.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Jak umieścić dialog w innym tekście?- praca
z zeszytem ćwiczeń.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi stworzyć własny tekst i umieścić w nim dialog.
Uczeń potrafi poukładać fragmenty tekstu tak, by powstał uporządkowany tekst.
Uczeń potrafi powiedzieć, gdzie szukałby informacji by dowiedzieć się, co to jest komiks.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, jak umieścić dialog w innym tekście.
Uczeń wie, co to jest komiks.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: ćwiczenia do języka polskiego (kl. IV „Między nami”), krzyżówka.
METODA: pogadanka heurystyczna, krzyżówka.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą
- Nauczyciel mówi:
- Nauczyciel prosi ucznia
- Zapiszmy sobie temat dzisiejszej lekcji: JAK UMIEŚCIĆ DIALOG W INNYM TEKŚCIE?-PRACA
|
(uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela
- Jak umieścić dialog w innym tekście?
-uczniowie przepisują temat |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - efektywne współdziałanie w grupie - komunikacja: nauczyciel - uczeń . |
Badanie |
- Nauczyciel prosi ucznia
- Nauczyciel prosi: Kwestii przypomnienia zróbmy sobie
-Nauczyciel prosi o wklejenie ćwiczenia do zeszytu.
-Nauczyciel pyta: Co to jest komiks?
komiks [ang.], historyjka obrazkowa opatrzona tekstem (ograniczonym do wypowiedzi bohaterów), zwykle o charakterze sensacyjnym, także humorystycznym; wydawana
-Gdzie szukałbyś informacji
- W komiksie są także dialogi, |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. - Uzupełnij luki: 1. Dialog to inaczej rozmowa. 2. Każdą wypowiedź w dialogu zaznaczamy za pomocą myślnika. 3. Zwykle zapis dialogu zaczynamy od nowej linii.
-Uczniowie wykonują polecenie.
- Przykładowa odpowiedź: Komiks to historyjka obrazkowa, w której wypowiadają się postacie
- Informacji można szukać
- Dialogi w komiksie są wpisane |
- poprawność językowa - komunikacja: nauczyciel- uczeń - mówienie
|
Prezentacja |
-Nauczyciel prosi: Otwórzcie teraz zeszyty ćwiczeń na stronie 16.
-Po prawej stronie macie komiks, który, zaraz będziemy uzupełniać. |
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
|
- przetwarzanie informacji
|
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi: Przeczytaj polecenie do ćwiczenia 1.
-Przeczytajcie sobie te akapity, spróbujcie ponumerować je tak, aby powstał uporządkowany tekst i zaraz wspólnie sobie
- Nauczyciel prosi: Proszę
-Przeczytaj teraz polecenie
- Pierwsze 2 akapity zrobimy wspólnie na tablicy, resztę będziecie robić sami. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania |
-Wybrany uczeń czyta polecenie
AKAPITY 5,3,6,4,1,2.
-Uczniowie odczytują tekst
- a)Dopasuj rysunki do akapitów. Wpisz w kółka odpowiednie numery. b) Ułóż wypowiedzi poszczególnych bohaterów i wpisz je w odpowiednie dymki
- Wykorzystując tekst z ćwiczenia 1. i wypowiedzi bohaterów z ćwiczenia 2., napisz własną wersję legendy. Pamiętaj o tym, żeby oddzielić odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi słowa narratora
|
- łączenie teorii - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
-Nauczyciel mówi:
Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekcji już wiecie jak zapisuje
- Na zadanie domowe macie dokończyć pisać tą legendę
JEŚLI WYSTARCZY CZASU POROZMAWIAĆ Z UCZNIAMI NA TEMAT KOMIKSU. CZY CZYTACIE KOMIKSY? JAKIEGO GATUNKU LUBICIE? JAKIE KOMIKSY MOGLIBYŚCIE POLECIĆ KOLEŻANKOM I KOLEGOM, DLACZEGO? |
- Uczniowie zapisują zadanie domowe. |
-stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -samokształcenie -mówienie
|
Zapis dialogu zaczynamy od nowej…
Główna bohaterka opowieści „Lew, czarownica i stara szafa”.
Tytuł naszego podręcznika do języka polskiego.
Nazwisko autora wiersza „Pamiątka z wakacji”.
Aby pięknie czytać trzeba…
Znak to też…
7. Jak nazywała się kraina z opowieści Lewisa.
8. Inaczej rozmowa.
9. Czym zaznaczamy wypowiedź osoby w tekście?
10. Miejsce, w którym ogląda się filmy.
11,12.Znak to symbol graficzny,…i…
13. Osoba mówiąca w opowiadaniach.
14. Co padało w Narnii?
1._ _ _ _ _
2._ _ _ _ _
3._ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
5. _ _ _ _ _ _ _
6. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
7. _ _ _ _ _ _
8. _ _ _ _ _ _
9. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
10._ _ _ _
11. _ _ _ _ _ i _ _ _ _
12. _ _ _ _ _ _ _ _
13. _ _ _ _ _
Hasło:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Uzupełnij luki.
1 . …………….. to inaczej rozmowa.
2. Każdą wypowiedź w dialogu zaznaczamy za pomocą ………………… .
3. Zwykle zapis dialogu zaczynamy od nowej ………………….. .