10.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Jak zapisać dialog? -praca z zeszytem ćwiczeń.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi samodzielnie zapisać dialog w formie wywiadu.
Uczeń potrafi przekształcić odpowiednie fragmenty opowiadania na dialog.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, jak napisać dialog.
Uczeń wie, jak napisać wywiad.
Uczeń samodzielnie potrafi przekształcić fragment opowiadania na dialog.
Uczeń wie, że wypowiedź w tekście oznaczona jest myślnikiem.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: zeszyt ćwiczeń (kl. IV „Między nami”), puzzle, dialog.
METODA: pogadanka heurystyczna, puzzle.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą
- Nauczyciel mówi: -Nauczyciel mówi: Odczytajcie pytanie, które jest na tablicy. -Nauczyciel mówi: Zapiszmy temat dzisiejszej lekcji (nauczyciel zapisuje temat na tablicy): JAK ZAPISAĆ DIALOG?-PRACA Z ZESZYTEM ĆWICZEŃ. |
-Uczniowie podchodzą do tablicy
-JAK ZAPISAĆ DIALOG?;
-Uczniowie przepisują temat do zeszytów;
|
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - efektywne współdziałanie w grupie - komunikacja: nauczyciel - uczeń
|
Badanie |
-Nauczyciel prosi: Otwórzcie zeszyt ćwiczeń na stronie 14.
-Nauczyciel mówi do jednego |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
- Uczeń czyta notatkę
|
- poprawność językowa - komunikacja: nauczyciel- uczeń - czytanie
|
Prezentacja |
-Nauczyciel prosi ucznia - Przeczytanie tekstu na role. - Jak oznaczony jest dialog?
- Nauczyciel prosi uczniów |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
-Uczniowie czytają na role. -Dialog oznaczony jest myślnikiem.
-Uczniowie wklejają dialogi
|
- czytanie - przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi uczniów: Teraz zdobytą wiedzę zastosujmy
-Proszę o przeczytanie polecenia do zadania 1.
- Nauczyciel kontroluje pracę uczniów.
- Teraz przeczytajmy polecenie (nauczyciel wykonuje ćwiczenie wraz z uczniami na tablicy)
|
- Uczniowie otwierają ćwiczenia. - Uczeń czyta polecenia do zadania 1. a) Podkreśl słowa osoby opowiadającej o wydarzeniach. b) Dopisz kolorowym długopisem myślniki, aby oddzielić słowa tej osoby od wypowiedzi poszczególnych bohaterów.
Łucja wybiegła z pustego pokoju na korytarz, gdzie znalazła pozostałą trójkę rodzeństwa. - Nic mi nie jest!- powtórzyła - Już wróciłam. - O czym ty, na miłość bosk --> [Author:M] ą, mówisz Łucjo? -zapytała Zuzanna. - Jak to?- zdziwiła się Łucja- Czy nie martwiliście się o mnie? - A więc schowałaś się przed nami?- powiedział Piotr- Biedna Łusia, schowała się i nikt tego nie zauważył! Na drugi raz, jak będziesz chciała, żeby ktoś zaczął martwić się Twoim zniknięciem, to musisz siedzieć w kryjówce trochę dłużej. - Ale przecież nie było mnie przez całe godziny!- krzyknęła Łucja- Trójka rodzeństwa popatrzyła po sobie. -Ona jest stuknięta- powiedział Edmund, pukając się w czoło- Kompletnie stuknięta.
- Nie, nie wymyśliłam tego- powiedziała Łucja- To jest zaczarowana szafa. W środku jest las i pada śnieg, i tam jest faun
- Uczeń czyta polecenie: Przekształć odpowiednie fragmenty opowiadania na dialog. (uczniowie przepisują zadanie do zeszytów) Otworzyłem drzwi i zobaczyłem niewysokiego chłopca w czapce na bakier. - Dzień dobry- zdziwiony, przywitał się grzecznie. - Dzień dobry. Po co przyszedłeś?- zapytałem.
- Chodzę do klasy z Pana córką. Byłem chory przez kilka dni - Niestety, nie mogę ci pomóc. Moja córka poszła na basen. O 17 powinna już być- przyjdź wtedy.
|
- łączenie teorii z praktyką - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
Nauczyciel mówi:
-Powtórzmy sobie wiadomości - Zapiszcie sobie zadanie domowe: Zesz. Ćwicz. Str.15, ćw. 3. Przeczytajmy polecenie.
- Wywiad jest formą dialogu. Zapiszcie go tak jak uczyliśmy się na lekcji. |
-Pojawienie się dialogu w tekście zaznaczamy myślnikami.
- Uczeń czyta polecenie: Wyobraź sobie, że jako reprezentant klasy masz przeprowadzić krótki wywiad z przewodniczącym samorządu szkolnego na temat działalności kółek zainteresowań w szkole. Zapisz swój wywiad.
|
- mówienie - poprawność językowa -samokształcenie |
-Asiu, czy pójdziemy dzisiaj na lody?- zapytał Jarek.
-Wiesz co, dziś nie dam rady, zresztą mam chore gardło- odpowiedziała ze smutkiem Asia. -Ale może za tydzień?
- Ja jestem wolny, ale słyszałem, że ma padać- odrzekł chłopiec.
- To może pójdziemy do kina? Grają teraz „Opowieści z Narnii”- zaproponowała Asia.
Aadd