SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DYDAKTYKI (2)


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MIKRONAUCZANIA

CZĘŚĆ WSTĘPNA

A.Charakterystyka adresata:

-studenci pierwszego roku pedagogiki resocjalizacyjnej w liczbie 16 osób, z przewagą żeńską, wiek: 20 i więcej lat

B.Czas i miejsce:

-45 minut

-sala lekcyjna, ustawienie ławek w rzędach (standardowe)

Zastosowane pomoce:

-fragmenty blogów gimnazjalistek

-konspekt zajęć pt. ALKOHOL-NIE!

-krótkie filmy autorstwa gimnazjalistów

-fragmentów serialu WŁATCY MÓCH

-fragment programu ROZMOWY W TOKU

-skala oceny programu kształcenia autorstwa dr Krystyny Liszki

-arkusz brystolu do zapisywania spostrzeżeń

C. Cele ogólne:

-student posiada umiejętność stawiania pytań oraz poszukiwania odpowiedzi i rozwiązań w ewaluacji konspektu zajęć resocjalizacyjnych

Cele operacyjne:

-student posiada wiedzę na temat psychospołecznego rozwoju dziecka w wieku gimnazjalnym

-student zna prawidłową budowę konspektu zajęć

-student umie rozpoznawać błędy metodyczne w konspektach zajęć i potrafi je skorygować

D. Dyskusja jako sprawdzian wiedzy

E. Metoda poszukująca

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A.

-zebranie materiałów i wyselekcjonowanie najistotniejszych dla przebiegu zajęć

-powielenie materiałów w odpowiedniej ilości

-rozmowa z członkiem grupy Anonimowych Alkoholików

-krótki wywiad z nauczycielem w gimnazjum

-konsultacje z Panią doktor

-spotkania organizacyjne w obrębie grupy

B.

1.Wprowadzenie w tematykę zajęć.

2.Zapoznanie studentów z fragmentami blogów gimnazjalistek.

3.Prezentacja krótkich filmów z udziałem gimnazjalistów oraz dotyczących ich zainteresowań.

4.Spontaniczna dyskusja na temat przedstawionych materiałów.

Studenci wyrażają swoje opinie o zaobserwowanych zachowaniach uczniów, porównują je z   własnymi doświadczeniami na tym polu. Prowadzące wspominają o rozmowie z   nauczycielką gimnazjum.

5.Prowadzące zlecają studentom analizę konspektów.

  Zobaczyliście jak wygląda życie szkolne uczniów gimnazjum oraz jak spędzają oni wolny czas. Spróbujcie wyobrazić sobie ich reakcję na zaproponowaną przez nauczyciela formę zajęć nt. szkodliwości alkoholu, przedstawionych w tym konspekcie.

Na pewnie macie jakieś własne doświadczenia związane z gimnazjalistami, ich sposobem postrzegania świata. Na bazie tej wiedzy i przedstawionych materiałów postarajcie się odnaleźć błędy w tym konspekcie. Weźcie pod uwagę punkty B2 i B4 ze skali autorstwa Pani doktor.

6.Analiza konspektów.

Studenci analizują konspekty, wyszukują błędy, zapisują spostrzeżenia.

7.Dyskusja.

  Zainicjowanie dyskusji przez prowadzące (zadawanie pytań pomocniczych).

  Studenci głośno mówią o zaobserwowanych błędach, które prowadzące zapisują na   przygotowanym brystolu. Wspólnie zastanawiają się nad możliwymi sposobami   skorygowania dostrzeżonych nieprawidłowości, proponują konkretne rozwiązania.

  Rozważenie możliwości zaproszenia na tego typu zajęcia osoby uwikłanej w nałóg, lub   osoby pracującej z uzależnionymi.

8.Odtworzenie filmu.

  Na pocieszenie pokażemy Wam, że nie wszyscy gimnazjaliści dają się wpisać w stereotyp   zepsutej młodzieży.

C.

Podziękowanie za czynny udział w zajęciach i wyrażenie nadziei na przydatność przyswojonych treści w przyszłej pracy zawodowej.


