Maria Buda
KONSPEKT LEKCJI Z MINI PIŁKI SIATKOWEJ
z elementami gimnastyki korekcyjnej dla klasy V
Ilość ćwiczących - 24
Czas trwania - 45'
Miejsce - sala gimnastyczna
Cele główne lekcji:
1. |
Umiejętności |
Uczeń potrafi: - przyjmować postawę siatkarską, - odbijać piłkę sposobem górnym, - odbijać piłkę sposobem dolnym, - wykorzystać zdobyta umiejętności w grze. |
2. |
Motoryczność |
Uczeń: zna ćwiczenia i zadania ruchowe wzmacniające mięśnie rąk i nóg oraz tułowia. |
3. |
Wiadomości |
Uczeń: - zna najczęściej występujące błędy w postawie siatkarskiej, - zna najczęściej występujące błędy przy odbiciu oburącz górnym i dolnym sposobem, - rozumie znaczenie uprawiania piłki siatkowej w aspekcie zdrowotnym i rekreacyjnym. |
4. |
Postawy |
Uczeń: - umie współpracować w zespole, - aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym i jego organizacji,
- w swoim działaniu kieruje się dyscypliną i samodyscypliną.
|
5. |
Wychowawcze |
Wdrażanie uczniów do samokontroli, samooceny i współdziałania w zespole. |
|
Pomoce: |
25 piłek do mini siatkówki, 3 szarfy, 3 kartki, 3 długopisy, stoper, 2 „jeżyki”, 2 ławeczki, tablica do piłki koszykowej |
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Uwagi |
Działania nauczyciela |
|
Część I 15 minut |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Organizacja lekcji |
Zbiórka w dwuszeregu, powitanie, podanie zadań lekcji. Sprawdzenie stanu higienicznego uczniów (ściągamy obuwie i skarpetki - ćwiczymy na bosaka całą lekcję) |
|
Motywuję uczniów do realizacji zadań lekcji poprzez informację przydatności ćwiczeń do kształtowania prawidłowej postawy oraz zwiększenia swojej sprawności. Wprowadza punktację za aktywny udział w lekcji.
|
|
Zabawa ożywiająca |
„Berek zamrażany” - 2 osoby oznaczone szarfami w czasie 30 sekund starają się dotknąć jak największą ilość osób. Osoba dotknięta wykonuje zwis tyłem na drabince. Wygrywa ta osoba, która „zamrozi” więcej osób w czasie 30'. |
Powtarzamy 4-5 razy |
Przypomina zasady zabawy oraz zachowanie „fair play”. Wyznacza pierwszą trójkę oraz ucznia (jeśli jest nie ćwiczący) mierzącego czas. |
|
Ćwiczenie kształtujące |
Przejście do marszu, pobranie piłek dla każdego ucznia, tworzenie czwórek. |
|
Poleca pobranie piłek siatkowych, utworzenie czwórek oraz ustawienie w bezpiecznej odległości od siebie. |
|
Ćwicz. RR |
PW - |
uczniowie spacerują w przysiadzie między piłkami, RR w skurczu pionowym. |
|
Przypomina o wykonaniu każdego ćwiczenia 10 razy. Zwraca uwagę na dokładność wykonywanych ćwiczeń. |
Ćwicz. T w płaszczyźnie strz. w przód. |
PW - |
stanie w rozkroku, RR w górze trzymają piłkę, skłon w przód T. położenie piłki na podłodze, wprost - PW. |
Plecy proste |
|
Ćwicz. NN |
PW - |
RR trzymają piłkę na karku, łokcie szeroko odchylone - przysiady. |
|
|
Ćwicz. T. w płaszczyźnie czołowej. |
PW - |
siad skrzyżny - RR w górze trzymają piłkę. Wykonywanie skłonów bocznych. |
|
|
Ćwicz. równoważne. |
PW - |
RR trzymają piłkę przed sobą. Łokcie proste. Przysiady na jednej nodze. |
Po 5 powtórzeniach zmiana NN |
|
Ćwicz. MB |
PW - |
leżenie tyłem RR wyprostowane za głową trzymają piłkę. Przeniesienie piłki z za głowy między kostki i odwrotnie. |
|
|
Ćwicz. T. w płaszczyźnie strzał w tył |
PW - |
leżenie przodem RR wyprostowane trzymają piłkę. Uniesienie NN i RR w górę. |
Wytrzymujemy 10 sekund. |
|
Ćwicz. T. w płaszczyźnie złożonej. |
PW - |
siad rozkroczny. Piłka z tyłu za plecami. Ćwiczący wykonuje skręt w prawo, w lewo dotykając piłkę. |
|
|
Część II główna - 25 minut |
||||
Realizacje zadań z umiejętności sprawności i wiadomości |
1. Uczniowie zapoznają się z programem na stacjach - analiza treści postawionych zadań - przygotowanie sprzętu i przyborów, ustawienie obwodu ćwiczebnego |
|
Siad skrzyżny RR w skurczu pionowym |
|
|
2. Realizacja zadań. Samoocena i samokontrola. Pomoc koleżeńska w poprawnym wykonaniu ćwiczeń. |
Podanie kierunku i czasu trwania ćwiczeń. |
|
|
|
Stacja I Umiejętności (doskonalenie) odbicia piłki oburącz górnie o ścianę z zachowaniem prawidłowej postawy siatkarskiej |
Konkurs - kto odbije największą ilość razy bez kontaktu piłki z podłożem (zapisujemy na kartce) |
Ćwiczenia na poszczególnych stacjach wykonywane są przez wszystkich ćwiczących równocześnie przez 3 minuty. Po każdej stacji nauczyciel poleca, wykonanie ćwiczeń rozluźniających i oddechowych. |
|
|
Stacja II Umiejętności (doskonalenie) odbicia piłki oburącz dolne o ścianę z zachowaniem prawidłowej postawy siatkarskiej. |
Jak wyżej |
|
|
|
Stacja III
Umiejętności (doskonalenie z akcentem) 1. Odbicie piłki oburącz górne do celu (tablica z obręczą do piłki koszykowej) 2. Odbicie piłki oburącz dolne do celu (tablica z obręczą do piłki koszykowej) |
Obserwacja uczniów w działaniu. Zwrócenie uwagi na prawidłowość wykonywania ćwiczeń. |
|
|
|
Stacja IV Umiejętności (doskonalenie) odbicia w parach z zachowaniem prawidłowej postawy siatkarskiej. |
Jak wyżej |
Po zakończeniu ćwiczeń uczniowie odnoszą piłki. |
|
|
Zespół I i II Gra 6x6 w formie uproszczonej doskonaląca współdziałanie w zespole. Uczniowie starają się wykorzystać w grze opanowanie umiejętności. |
Podanie założeń gry |
Gra zespół I i II, III i IV za liniami końcowymi boiska wykonuje ćwiczenia korekcyjne. Po 5 minutach wymiana zespołów |
|
|
Zespół III i IV 1. Ślizg przodem po ławeczce 2. Ślizg tyłem NN zgięte w kolanach przyciągnięte do brzucha |
|
|
|
|
3. Przejście po ławeczce w podporze tyłem o nogach zgiętych 4. Przejście po ławeczce na czworakach 5. Przejście po „jeżyku” RR splecione na karku
|
|
|
|
Część III końcowa |
||||
Uspokojenie organizmu |
Zabawa uspokajająca „Minutka” |
|
Rozsypka |
|
Czynności organizacyjno - dydaktyczno - wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu 1. Omówienie zadań lekcji - podsumowanie konkursu, nagrodzenie „mistrzów” 2. Krótka analiza braków i samoocena własnych umiejętności |
Ocena realizacji zadań
|
|
|
Nastawienie uczniów do wykonywania samodzielnych zadań i ćwiczeń w czasie wolnym |
3. Zadanie do domu - spróbuj zorganizować podobny konkurs w swoim najbliższym otoczeniu 4. Pożegnanie grupy |
|
|
5