Konspekt zajęć integralnych jednego dnia aktywności klasa II
Ośrodek tematyczny: WKRÓTCE ZIMA
Temat dnia: Węgiel-czarne bogactwo.
Cele ogólne:
Stworzenie okazji do zapoznania uczniów z wyrobami otrzymywanymi
z węgla.
Zapoznanie uczniów z historią powstania węgla na podstawie opowiadania i ilustracji.
Kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Doskonalenie czytania z podziałem na role.
Kształtowanie poprawności językowej.
Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó” niewymienne i wymienne.
Wyrabianie sprawności w obliczaniu sum i różnic w zakresie 100.
Wdrażanie do estetycznego wykonywania prac.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie do czego wykorzystywany jest węgiel;
zna pochodzenie węgla;
słucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela;
zna patronkę górników;
chętnie uczestniczy w grach dramowych;
wie kiedy górnicy obchodzą swoje święto;
chętnie bierze udział w czytaniu tekstu z podziałem na role;
stosuje w zdaniach wyrazy z „ó”
dodaje i odejmuje liczby jednocyfrowe w zakresie 100;
posługuje się linią i plamą w wypowiedziach plastycznych
potrafi zadbać o estetykę prac
Metody: metody oparte na działaniu (elementy dramy), podające, poszukujące
gier i zabaw dydaktycznych.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, indywidualna
Środki i materiały dydaktyczne: Podręcznik „Wesoła szkoła”
H. Dobrowolska, cz. 2 wyd. WSiP
Karty pracy „ Wesoła szkoła”
H. Dobrowolska,cz. 2
Matematyka- karty pracy cz.2 J. Hanisz
węgiel, węgiel rysunkowy,plątaninka, mapa
Polski, plastikowe przedmioty(miska,wiadro,
kalosze, ołówki, aspiryna), kartoniki
z liczbami, ilustracje wyrazów z „ó”
Zapis w dzienniku: Znaczenie węgla i jego pochodzenie. Czytanie fragmentów
utworu pt. „O czym szeptały iskierki” z podziałem na role.
Pisownia wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.
Dodawanie liczb w zakresie 100 typu: 30+2=32; 32- 2=30.
Rysowanie węglem na szarym papierze historyjki
obrazkowej-Jak powstał węgiel?
Edukacja polonistyczna
I Część wstępna:
Rozwiązanie zagadki: przeprowadzka liter, odczytanie hasła, wyjaśnienie hasła,
wklejenie rozwiązanej zagadki do zeszytu.
A |
A |
Ó |
B |
B |
K |
R |
R |
B |
A |
R |
B |
Ó |
R |
K |
A |
- Co to jest Barbórka?
- Kiedy obchodzone jest górnicze święto?
- Kto jest patronką górników? (n. podaje informację o św. Barbarze)
- Co górnicy wydobywają spod ziemi?
Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się skąd wziął się węgiel, do czego jest wykorzystywany, będziemy czytać z podziałem na role, rysować za pomocą węgla i utrwalać pisownię wyrazów z „rz”
Edukacja polonistyczna i przyrodnicza
II Część główna
1.Opracowanie treści zajęć
Scenki dramowe przedstawiające pracę górnika w kopalni węgla
( dzieci przedstawiają indywidualnie lub w grupach pracę górnika za pomocą ruchów, gestów);
Oglądanie przez dzieci kawałków węgla zgromadzonych w klasie;
Wskazywanie na mapie Polski miejsc, w których występuje węgiel;
Grupowanie wyrazów wokół tematu-węgiel;
Słuchanie wzorowego czytania tekstu pt.” O czym szeptały iskierki”
Wyszukiwanie fragmentów dotyczących wydarzeń realnych i fantastycznych w opowiadaniu;
Czytanie utworu z podziałem na role;
Próby opowiadania historii powstania węgla na podstawie tekstu
i ilustracji w podręczniku;
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat:
Do czego wykorzystywany jest węgiel?- formułowanie odpowiedzi za pomocą metody „giełdy pomysłów”, zapisywanie na tablicy propozycji, które podają dzieci. Po wyczerpaniu pomysłów ucz. dokonują oceny swych wypowiedzi i wskazują odpowiedzi, które są najbardziej trafne poprzez sprawdzenie z obrazkami umieszczonymi w kartach pracy ucznia, które obrazują przedmioty do produkcji, których wykorzystuje się węgiel;
Oglądanie zgromadzonych w klasie przedmiotów do produkcji ,których
używa się węgla: plastikowe wiadra, miski ,kalosze, ołówki, aspiryna;
Zbiorowe układanie zdań na temat produktów otrzymywanych z węgla i zapisanie na tablicy : np. Węgiel wykorzystywany jest do ogrzewania
i oświetlania, a także do produkcji wielu rzeczy, np. lekarstw, przedmiotów z plastyku, parafiny.
Węgiel to trudno dostępne i bardzo cenne bogactwo naszego kraju.;
Głośne odczytanie tekstu przez uczniów i przepisanie do zeszytów;
Edukacja plastyczna
2. Rysowanie węglem na szarym papierze historyjki obrazkowej na temat:
Jak powstał węgiel?
Ustalenie kolejnych etapów pracy: przygotowanie stanowisk i materiałów;
Omówienie etapów pracy nad historyjką, jak posługiwać się węglem rysunkowym, plamą i kreską;
Samodzielna praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela;
Ocena staranności, pomysłowości oryginalności prac z udziałem dzieci,
zorganizowanie wystawki w kąciku „ Małej Galerii”;
Edukacja matematyczna:
2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym:
dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek (n. podaje liczbę: 70, 30, 10, 50, 20, 80 , a dzieci podają liczbę o 20 większą od podanej i podnoszą kartoniki z wynikiem;
poszukiwanie liczb o 30 mniejszych od podanej przez n-la: 60,80,100,40,90,50;
uczniowie otrzymują po dwa kartoniki z liczbami (różnymi), po podaniu przez n-la polecenia wstają uczniowie posiadający liczby spełniające podany warunek:
Polecenia nauczyciela: I- wzywam „liczby sąsiadki” 49
II- zgłoszą się liczby większe od 84
III- wstaną liczby mniejsze od 75
IV- zgłoszą się liczby spełniające warunek 80<x<96
3. Ćwiczenia w liczeniu:
numeracyjne przypadki dodawania i odejmowania (n. zapisuje na tablicy działanie 40+3=…,dzieci układają zapis liczbowy za pomocą liczmanów (słupki oznaczają dziesiątki, kółeczka jedności). Jest 40 i jeszcze 3 to mamy 43, w dalszej części stwierdzają, ze mamy 43 i pytamy, ile zostanie gdy zabierzemy 3, wobec tego możemy zapisać: 43-3= 40, a ile zostanie jeśli od 43 zabierzemy 40, zostanie 3, a zatem, 43-40=3;
uczniowie obliczają inny przykład, ilustrują na liczmanach i zapisują w zeszytach: 50+6=…; 56-6=….;56-50=….
Układanie zadań tekstowych „pasujących” do takich działań:
30+9=…
39-9=….
39-30=…
np. W skrzynkach było 30 jabłek, dołożono jeszcze 9. Ile jest jabłek w skrzynce? Pociąg towarowy składał się z 30 wagonów z węglem, potem dopięto jeszcze 9. Ile wagonów liczy pociąg?
3.Ćwiczenia utrwalające technikę liczenia:
Pisanie liczb o 3 większych od podanych (ćw.1)
Ćwiczenia w dopisywaniu parzystych i nieparzystych liczb w zakresie 100 (ćw.2,3)
Wspólne rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie
typu: 50+8=
47-7= ( ćw. 4,5,7)
Zadanie pracy domowej ćw.6.
Edukacja polonistyczna:
4. Ćwiczenia aktywizujące
Zabawa- Kto jest kim lub czym?
Każde dz. Wybiera sobie dowolny wyraz z trudnością ortograficzną, którą ćwiczymy wyrazy z „ó”. Na karteczce ilustruje ten wyraz rysunkiem podpisuje go, następnie przyczepia sobie karteczkę do ubrania. Wszyscy przedstawiają się swoim kolegom, siedząc na krzesełkach w kole. Jedna osoba wchodzi ośrodka kręgu, zwalniając tym samym krzesełko. Ten kto ma po prawej stronie wolne krzesło, wywołuje jakiś wyraz, który widzi na rysunku przypiętym do ubrania kolegi. Właściciel wywołanego wyrazu musi jak najszybciej zająć wolne krzesełko. W ten sposób koło kogoś znów zrobiło się z prawej strony wolne miejsce. I teraz ta osoba musi wywołać jakiś inny wyraz itd. Osoba stojąca w środku musi zająć wolne krzesełko. Może to nastąpić wówczas, gdy:
osoba, która powinna zawołać, zagapi się i nic nie powie;
wywołała wyraz, którego w tej grupie nikt nie wybrał;
wywoła swój wyraz lub wyraz osoby stojącej w środku;
Nie wolno jednak tej osobie usiąść na wolne krzesło, jeżeli już został wywołany jakiś wyraz, ale jego właściciel jeszcze nie zdążył przybiec do tego miejsca.
III Część końcowa
5. Podsumowanie dnia
Czego nauczyłeś się na dzisiejszych zajęciach?
Ocena zajęć : ucz. otrzymują kartkę oceny zajęć, wybierają jeden z elementów charakteryzujący nastrój jaki towarzyszył zajęciom i kolorują obrazek. Karty wracają do nauczyciela w celu zapoznania go z odbiorem zajęć przez uczniów;
Ocena opisowa pracy uczniów w ciągu dnia;
Zadanie pracy domowej;
Karta oceny zajęć
Czy dzisiejsze zajęcia interesowały Cię?
Interesowały mnie
Nie interesowały mnie
Częściowo interesowały mnie
6