Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej klasy IV - VI
Temat: Znaczenie zapinania pasów i jeżdżenia w fotelikach dla bezpiecznego poruszania się pojazdem w ruchu drogowym.
Cele:
zapoznanie się z zasadą działania i budową fotelików do przewodu dzieci w samochodach i pasów bezpieczeństwa,
rozumienie skutków niestosowania lub nieprawidłowego użytkowania fotelików do przewodu dzieci w samochodach i pasów bezpieczeństwa,
świadomość swojego zagrożenia w ruchu drogowym.
Metoda: praca w grupach, obserwacja, praca z materiałami źródłowymi, zajęcia praktyczne
Przebieg zajęć:
Przygotowanie w grupach informacji o zasadach działania i skutkach niestosowania urządzeń zabezpieczających (pasach, fotelikach) w pojeździe.
Przedstawienie przez uczniów zdobytych informacji i omówienie ich w klasie.
Wariant 1: Zajęcia w klasie
Przeprowadzenie anonimowej ankiety w klasie na temat jeżdżenia w fotelikach/podwyższeniach
i zapinania pasów wśród dorosłych.
Każde dziecko niech szczerze odpowie na pytania z tabeli (przykładowa tabela poniżej), wstawiając X w odpowiednie miejsce.
|
Pytanie |
Tak |
Nie |
1. |
Czy jesteś podwożony samochodem do szkoły? |
|
|
2. |
Czy kierowca tego pojazdu ma zapięte pasy? |
|
|
3. |
Czy ty jeździsz zapięty w foteliku lub podwyższeniu*? podkreśl na którym z nich |
|
|
Opracowanie wyników przez uczniów i omówienie ich z nauczycielem.
Wariant 2: Zajęcia w szkole
Przeprowadzenie anonimowej ankiety przez uczniów w kilku klasach na temat jeżdżenia w fotelikach/podwyższeniach i zapinania pasów wśród dorosłych.
Każde dziecko niech szczerze odpowie na pytania z tabeli (przykładowa tabela poniżej), wstawiając X w odpowiednie miejsce.
|
Pytanie |
Tak |
Nie |
1. |
Czy jesteś podwożony samochodem do szkoły? |
|
|
2. |
Czy kierowca tego pojazdu ma zapięte pasy? |
|
|
3. |
Czy ty jeździsz zapięty w foteliku lub podwyższeniu*? podkreśl na którym z nich |
|
|
Zliczenie wyników przez uczniów i omówienie ich z nauczycielem. Sporządzenie raportu i wygłoszenie go na apelu szkolnym.
Wariant 3: Zajęcia w plenerze
Dokonanie obserwacji i policzenie dzieci poprawnie jeżdżących w fotelikach i dorosłych w pasach w okolicy. Udokumentowanie obserwacji zdjęciami. Zebranie danych i sporządzenie raportu. Podzielenie się swoją wiedzą na ten temat na apelu szkolnym. Do współpracy przy tym zadaniu można zaprosić przedstawicieli policji.
Zastanowienie się, co można zrobić, aby zachęcić dzieci i dorosłych do stosowania zabezpieczeń (foteliki i pasy) w pojeździe.
Przygotowanie projektów ulotek zachęcających do używania fotelików i pasów skierowanych do dzieci i dorosłych.
Najciekawsze z nich można kserować, rozdawać uczniom, ich rodzicom w szkole i na różnych uroczystościach.