Grażyna Woźniak
nauczyciel kształcenia zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Adama Mickiewicza
w Kielcach
Scenariusz zajęć dla klasy III
Krąg tematyczny: Z zimą w tle
Temat dnia: W krainie Pani Zimy
Cel główny:
kształcenie wrażliwości na piękno krajobrazu zimowego w naturze, poezji, plastyce
i muzyce,
rozwijanie i doskonalenie umiejętności formułowania kilkuzdaniowej ustnej
i pisemnej wypowiedzi na określony temat,
kształtowanie czujności ortograficznej w czasie pisania.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wypowiada się w formie kilku zdań na określony temat na podstawie materiałów przygotowanych w domu, wiersza, piosenki,
czyta cicho ze zrozumieniem wiersz z podręcznika,
czyta wiersz głośno z właściwą intonacją,
rozwiązuje rebus i krzyżówkę tematyczną,
słucha nagrania utworu muzycznego,
układa kilkuzdaniową wypowiedź pisemną na określony temat na podstawie własnych doświadczeń, nabytych wiadomości i zgromadzonego słownictwa,
wyszukuje w tekście fragmenty na określony temat,
posługuje się „Słownikiem języka polskiego” w celu odszukania wskazanych haseł,
rozumie znaczenie wyrazów: atrybuty, śnieżyca,
zna i stosuje zasadę pisowni wyrazów z „ż” w konkretnych przykładach,
tworzy rodzinę wyrazów na podstawie ilustracji,
śpiewa piosenkę pt. „Śnieżyca',
rozwiązuje problemy w sposób twórczy - mapa skojarzeń,
tworzy pracę plastyczną do danego hasła tematycznego - bazgroły,
współpracuje w grupie na zasadach partnerstwa i koleżeństwa.
Metody edukacji:
podające: rozmowa kierowana, problemowe aktywizujące: mapa skojarzeń, odgrywanie ról,
eksponujące: pokaz, praktyczne: praca z tekstem, praca plastyczna - „bazgroły”.
Formy aktywności:
zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
podręcznik i ćwiczeniówka - „Całoroczna podróż”, ilustracje do tematu, karty pracy, rebus, krzyżówka, zagadki, nagranie utworu „Zima” - Vivaldiego, nagranie piosenki pt. „Śnieżysko,
plansze na mapy mentalne, przyrządy do zabaw (piłki, laski, kosze, kije hokejowe), środki plastyczne (papier, farby, pędzle, wata, bibuła, gaza...), „Słownik języka polskiego”, plansza do ewaluacji, „śnieżki”, instrumenty perkusyjne.
Przebieg zajęć
I. Powitanie
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piosenki „Zima, zima, zima...”
II. Zaangażowanie
Uczniowie, w zespołach, otrzymują zestawy ilustracji, które grupują wg ustalonej przez siebie zasady (pory roku).
Rozmowa o porach roku: czas ich trwania, cechy charakterystyczne, stosunek dzieci do poszczególnych pór roku.
III. Badanie
Grupy rozwiązują rebus (zał. nr 1).
Indywidualnie uczniowie rozwiązują krzyżówkę tematyczną, której hasła podane są
w formie zagadek (zał. nr 2).
Podanie rozwiązań: rebus - PORA ROKU
krzyżówka - ZIMA
Wysłuchanie fragmentu utworu muzycznego z cyklu „Cztery pory roku” A.Vivaldiego
pt. „Zima”.
IV. Transformacja
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zimy połączone z oglądaniem
i komentowaniem przyniesionych z domu ilustracji, albumów, zdjęć.
Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza J. Hockula pt. „Gdzie mieszka zima”- wyszukiwanie, odczytywanie fragmentów opisujących zimę, określanie kolorystyki zimy.
Głośne czytanie wiersza ze zwróceniem uwagi na cechy pięknego czytania.
Tworzenie przez grupy mapy skojarzeń - gromadzenie słownictwa związanego z tematem „zima”. (zał. nr 3)
V. Prezentacja i refleksja
Grupy prezentują swoje mapy skojarzeń: odczytują zapisane słownictwo, jednocześnie dokonywana jest bieżąca kontrola poprawności ortograficznej wyrazów.
Na tablicy zapisywane są wyrazy, zwroty, które powtarzają się na wszystkich mapach.
VI. Zaangażowanie
Zabawy rzutne i bieżne związane z zimową porą: „toczenie kul” na bałwana, rzucanie „śnieżkami” do celu, wyścigi hokejowe.
Zgadnij, jaka to dyscyplina zimowa? - odgrywanie ról.
VII. Badanie
Odczytanie słownictwa zgromadzonego przez grupy i zapisanego na tablicy.
VIII. Transformacja
Uczniowie piszą kilkuzdaniową wypowiedź o zimie z zastosowaniem zgromadzonego słownictwa:
I poziom - samodzielnie
II poziom - uzupełnienie tekstu wyrazami wybranymi z tablicy przez ucznia - (zał. nr 4)
III poziom - uzupełnienie tekstu wyrazami podanymi przez nauczyciela - ( zał. nr 5 )
- 2 -
IX. Prezentacja i refleksja
Odczytanie kilku prac pisemnych z jednoczesnym komentarzem - ocena pod kątem gramatyczno - syntaktycznym.
X. Zaangażowanie
Wysłuchanie piosenki pt. „Śnieżysko” (zał. nr 6)
XI. Badanie
Uczniowie określają tematykę piosenki, nazywają zjawisko charakterystyczne dla zimy, wymieniają nazwy kolorów, o których jest mowa w piosence.
XII. Transformacja
Nauka słów i śpiewanie piosenki.
Tworzenie rodziny wyrazów do wyrazu „śnieg” (śnieżyca, śnieżysko, śnieżka...) - ćwiczeniówka, s.59 -60. Zwrócenie uwagi na wymianę „ż” na „g” w wyrazach pokrewnych.
Odszukanie w „Słowniku języka polskiego” wyrazu „śnieżyca”- odczytanie i zapisanie jego znaczeń - ćwiczeniówka, s. 60-61.
Wprowadzenie pojęcia: atrybuty. Odszukanie w słowniku znaczenia tego wyrazu. Określenie atrybutów zimy - odwołanie się do map mentalnych.
Wykonanie prac plastycznych do hasła „Zima” - bazgroły.
XIII. Prezentacja
Grupy prezentują swoje prace.
Uczniowie omawiają, jaka idea przyświecała im przy tworzeniu pracy, jak praca powstawała i co wyraża.
XIV. Refleksja
Ewaluacja, podsumowanie zajęć.
Uczniowie „śnieżkami” oceniają na planszy z bałwankiem swój udział w zajęciach, współpracę z kolegami oraz poziom nabytej wiedzy i umiejętności.
Nauczyciel wspólnie z uczniami komentuje wyniki.
Ocena aktywności uczniów.
Załącznik nr 1
(rysunek pora) (rysunek raka)
A U
A=O |
Załącznik nr 2
Noworocznych wiele życzeń
niesie wszystkim mroźny ..............
To będzie bardzo łatwa zagadka:
jaki masz kolor w śniegowych płatkach?
Kiedy w świat wyruszy,
szczypie w nos i w uszy.
Gdy przyjdzie nad wodę,
to skuwa ja lodem.
Też dwie siostry - ale inne!
Równie chyże, równie zwinne.
Gdy śnieg gładki niby stół,
pomkną szusem - z góry w dół!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 3
Mapa skojarzeń
Załącznik nr 4
Zima to .......................... pora roku. Często pada .......................... . Drzewa, drogi, budynki pokryte są ................................................................. .
Na dworze jest silny .............................. , który strumyki i stawy zamienił
w ................................................ . Dzieci lubią .................................... .
Chętnie jeżdżą na ...................................., .......................................
i .................................... , a także lepią ......................................... .
------------------------------------------------------------------------------------------------
Zima to .......................... pora roku. Często pada .......................... . Drzewa, drogi, budynki pokryte są ................................................................. .
Na dworze jest silny .............................. , który strumyki i stawy zamienił
w ................................................ . Dzieci lubią .................................... .
Chętnie jeżdżą na ...................................., .......................................
i .................................... , a także lepią ......................................... .
------------------------------------------------------------------------------------------------
Zima to .......................... pora roku. Często pada .......................... . Drzewa, drogi, budynki pokryte są ................................................................. .
Na dworze jest silny .............................. , który strumyki i stawy zamienił
w ................................................ . Dzieci lubią .................................... .
Chętnie jeżdżą na ...................................., .......................................
i .................................... , a także lepią ......................................... .
------------------------------------------------------------------------------------------------
Zima to .......................... pora roku. Często pada .......................... . Drzewa, drogi, budynki pokryte są ................................................................. .
Na dworze jest silny .............................. , który strumyki i stawy zamienił
w ................................................ . Dzieci lubią .................................... .
Chętnie jeżdżą na ...................................., .......................................
i .................................... , a także lepią ......................................... .
------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik nr 5
Uzupełnij tekst podanymi wyrazami:
zima - śnieg - mróz - lód - białą - puchową
Jest .......................... . Spadł ......................... i chwycił srogi ........................ . Rzeki i jeziora skuł ........................... . Dachy, pola
i drogi pokryte są ................................, ..................................... pierzynką.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Uzupełnij tekst podanymi wyrazami:
zima - śnieg - mróz - lód - białą - puchową
Jest .......................... . Spadł ......................... i chwycił srogi ........................ . Rzeki i jeziora skuł ........................... . Dachy, pola
i drogi pokryte są ................................, ..................................... pierzynką.
Załącznik nr 6
„Śnieżysko” „Śnieżysko”
Całą noc padało puszyste śnieżysko Całą noc padało puszyste śnieżysko
biało, biało, biało - zasypało wszystko. biało, biało, biało - zasypało wszystko.
Refren: Refren:
Białe, białe są huśtawki, Białe, białe są huśtawki,
białe całe schody, białe całe schody,
w białym parku białe ławki, w białym parku białe ławki,
białe samochody. białe samochody.
A nad nami, nad polami, A nad nami, nad polami,
nad zielonym płotem nad zielonym płotem
leci, leci biała Zima leci, leci biała Zima
białym samolotem. białym samolotem.
Co tam teleferie, co tam teleranki, Co tam teleferie, co tam teleranki,
kiedy my wolimy w śniegu przewracanki. kiedy my wolimy w śniegu przewracanki.
Ref. Białe, białe są ... Ref. Białe, białe są ...
Wiwat! Niech nam żyje Wiwat! Niech nam żyje
puszyste śnieżysko, puszyste śnieżysko,
ulepimy z niego białe niedźwiedzisko. ulepimy z niego białe niedźwiedzisko.
Ref. Białe, białe są ... Ref. Białe, białe są ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Śnieżysko” „Śnieżysko”
Całą noc padało puszyste śnieżysko Całą noc padało puszyste śnieżysko
biało, biało, biało - zasypało wszystko. biało, biało, biało - zasypało wszystko.
Refren: Refren:
Białe, białe są huśtawki, Białe, białe są huśtawki,
białe całe schody, białe całe schody,
w białym parku białe ławki, w białym parku białe ławki,
białe samochody. białe samochody.
A nad nami, nad polami, A nad nami, nad polami,
nad zielonym płotem nad zielonym płotem
leci, leci biała Zima leci, leci biała Zima
białym samolotem. białym samolotem.
Co tam teleferie, co tam teleranki, Co tam teleferie, co tam teleranki,
kiedy my wolimy w śniegu przewracanki. kiedy my wolimy w śniegu przewracanki.
Ref. Białe, białe są ... Ref. Białe, białe są ...
Wiwat! Niech nam żyje Wiwat! Niech nam żyje
puszyste śnieżysko, puszyste śnieżysko,
ulepimy z niego białe niedźwiedzisko. ulepimy z niego białe niedźwiedzisko.
Ref. Białe, białe są ... Ref. Białe, białe są ...