zmiany w okręgach przemysłowych - scenariusz, SZKOŁA


0x08 graphic
0x08 graphic
SCENARIUSZ LEKCJI

0x08 graphic
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Zmiany w okręgach przemysłowych.

0x08 graphic
TREŚCI KSZTAŁCENIA

0x08 graphic
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

0x08 graphic
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap

wstępny

Geografia,

wiedza o społeczeństwie

porozumiewanie się w języku ojczystym,

umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów o zdefiniowanie pojęcia przemysłu. Tłumaczy, czym jest okręg przemysłowy. Następnie pyta uczniów, jaki jest najbardziej znany okręg przemysłowy w Polsce (Górnośląski Okręg Przemysłowy, GOP) oraz na jakiej bazie ten okręg powstał (węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu). Rozwiesza mapę Europy i wskazuje obszar GOP. Nauczyciel dzieli uczniów prosi o krótkie scharakteryzowanie skutków koncentracji przemysłu na obszarze GOP. Komentuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.

atlasy, mapy

pogadanka,

praca w grupach, ćwiczenia

indywidualna i zbiorowa,

praca w grupach

Etap realizacji

Geografia,

wiedza o społeczeństwie

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się

Nauczyciel wymienia najważniejsze kierunki struktury przemysłu oraz rodzaje okręgów przemysłowych (wydobywcze, technopolia, maszynowego, motoryzacyjnego, lotniczego itp.). Wykorzystuje do tego prezentację multimedialną (zasób nr 1).

Nauczyciel opowiada o trzech okręgach przemysłowych Europy Zachodniej: Okręgu Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech, Okręgu Północnym we Francji oraz Okręgu Yorkshire w Anglii. Pokazuje wymienione okręgi na mapie. Następnie dzieli uczniów na trzy grupy. Grupa pierwsza ma za zadanie wyszukać i opracować informacje na temat Okręgu Nadrenii Północnej-Westfalii, grupa druga - Okręgu Północnym we Francji, a trzecia - Okręgu Yorkshire w Anglii. Na podstawie materiałów dostarczonych przez nauczyciela bądź Internetu grupy wyszukują informacji na temat:

  • główne kierunki w strukturze przemysłu,

  • główne miasta okręgu,

  • liczba ludności,

  • wpływ przemysłu na zamożność regionu,

  • wpływ przemysłu na środowisko naturalne.

Nauczyciel prosi, by uczniowie porównali dane na temat okręgu z danymi całego kraju.

Nauczyciel omawia proces restrukturyzacji okręgów przemysłowych w Europie Zachodniej. Podkreśla rolę postępu technologicznego, pojawienie się przemysłu high-tech, rozwój sektora usług. Prosi uczniów, by podali pozytywne i negatywne skutki tych przemian. Komentuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.

podręcznik,

atlasy, mapy, wykresy, słowniki, plansze, zdjęcia, prezentacja multimedialna (zasób nr 1)

pogadanka, wykład, praca w grupach, ćwiczenia

praca w grupach

indywidualna i zbiorowa,

praca w grupach metodą aktywizującą uczniów

Etap podsumowujący

Geografia,

wiedza o społeczeństwie

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje matematyczne,

kompetencje

informatyczne,

umiejętność uczenia się

Nauczyciel ocenia pracę uczniów. i zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości - sprawdza stopień opanowania zagadnienia.

Nauczyciel sprawdza umiejętność pokazania okręgów na mapie. Wspólnie z uczniami, w ramach podsumowania, wykonuje zadanie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2). Zadaje zadanie domowe o następującej treści: Scharakteryzuj wybrany okręg przemysłowego Europy Zachodniej.

atlasy, mapa, arkusz kalkulacyjny (zasób nr 2)

pogadanka,

praca w grupach,

ćwiczenia

praca w grupach

indywidualna i zbiorowa

3

0x01 graphic


