Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: W świecie zwierząt.
Temat tygodnia: Wycieczka do ZOO.
Temat dnia: Jakie zwierzęta możemy spotkać w ZOO?
Cele ogólne:
zapoznanie z wesołymi wierszykami Jana Brzechwy z tomiku „Prosimy do zwierzyńca - zoo”
nauka wybranego wiersza na pamięć
rozwijanie pojemności płuc przez umiejętność głębokiego i równomiernego wdechu powietrza łączonego fonacją: ryczący lew, syczący wąż
Cele operacyjne (dziecko):
zna niektóre zwierzęta egzotyczne
potrafi uważnie słuchać i odpowiadać na pytania dotyczące jego treści
potrafi powiedzieć wiersz na pamięć
potrafi naśladować ryczącego lwa i syczącego węża
Metody pracy: słowne, oglądowe, aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, z całą grupą
Środki dydaktyczne: wiersze J. Brzechwy z tomiku „Prosimy do zwierzyńca - zoo”, obrazki egzotycznych zwierząt, kartki z ukrytym zwierzątkiem, kredki, plastelina
Przebieg dnia:
I.
1. Schodzenie się dzieci, zabawy dowolne, zajęcia indywidualne
2. Zabawa ruchowa „Lwy w domach - lwy idą na spacer”
Nauczyciel wyznacza z boku Sali miejsce na domki dla tygryska. Dzieci z siadu
klęcznego przechodzą do skłonu w przód, opierając przed sobą ręce - lwy śpią w
domkach. Na hasło „Na spacer” - zaczynają groźnie ryczeć przechodząc do klęku
podpartego i wysuwając głowę do przodu. Następnie wychodzą na spacer, chodząc na
czworakach, a na sygnał wracają do domków
3. Zabawa przy piosence „Pingwin”
II.
4. Słuchanie wierszyków J. Brzechwy recytowanych przez nauczyciela.
5. Rozmowa na temat wysłuchanych wierszy
· O jakich zwierzętach była mowa w wierszach
· Po czym poznajemy tygrysa, lwa, małpę, słonia, żyrafę?
· Jaki głoś wydaje lew?(Naśladowanie głosów zwierząt)
6. Kto ukrył się na obrazku?
Dzieci malują obrazek według kodu. Nazywają zwierzątko ukryte na obrazku.
7. Nauka wybranego przez dzieci wierszyka na pamięć
TYRYS
-Co słychać panie tygrysie?
-A nic. Nudzi mi się
-Czy chciałby pan wyjść, zza tych krat
-Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł.
8. Zabawy ortofoniczne „Wycieczka do zoo”
Dzieci siedzą w luźnej gromadce. Nauczyciel pokazuje im obrazek przedstawiający
poznane zwierzęta egzotyczne dzieci naśladują jego mowę:
Lew - ryczy -aauu
Słoń - trąbi - uuuu
Wąż - syczy- sssy
9. Zabawy na placu przedszkolnym.
III.
10. Lepienie z plasteliny
Dzieci siedzą przy stolikach i lepią wybrane przez siebie egzotyczne zwierzę. Nie
wymagane jest odtworzenie charakterystyczne cech zwierzęcia lecz jak największe
udziwnienie go. Może to być np. wężo-słonio-hipopotam.
11. Zabawa ruchowa „Węże”
Dzieci starają się poruszać czołgając się po podłodze i sycząc przy tym
12. Układanie długiego węża z klocków
13. Słuchanie wiersza „Kogo można zobaczyć w zoo?” połączenie z jego interpretacją
ruchową
14. Zabawy dowolne. Rozmowy z rodzicami, rozchodzenie się dzieci.
7.Głośne indywidualne czytanie wiersza pt. „Wycieczka do zoo”
8.Zabawa ruchowa - „Idzie słoń” Nauczyciel poleca, aby dzieci stanęły za nim w szeregu. Mówi : „Idzie słoń, ciężko, powoli, przechyla się z nogi na nogę” i sam naśladuje to zwierzę. Dzieci idące za nauczycielem obserwują go i naśladują. Po chwili nauczyciel podpowiada pierwszemu dziecku za sobą, jakie zwierzę ma teraz udawać, a sam idzie na koniec kolejki. Dziecko pokazuje np. szympansa, a dzieci idące za nim naśladują jego ruchy i głosy. Po chwili nauczyciel woła na koniec „szympansa” i podpowiada następnemu dziecku nazwę zwierzęcia do naśladowania. |
|