Zajęcia przedszkole jakie zwierzęta żyją w zoo, ZABAWY, zabawy(1)


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: „Jakie znamy zwierzęta żyjące w ZOO?”

CEL OGÓLNY: utrwalenie wiadomości o zwierzętach zamieszkujących ogród zoologiczny

ZADANIE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.

METODY: słowna (rozmowa, zagadki, objaśnienia); oglądowa (pokaz, obserwacja); czynna (zadania do wykonania)

CZAS REALIZACJI: ok. 45 min.

TERMIN REALIZACJI: 24 września 2008 r.

OSOBA PROWADZĄCA: mgr Monika Klejnotowska

GRUPA WIEKOWA: pięcio- i sześciolatki

MIEJSCE REALIZACJI: Przedszkole nr 124 im „Wesołej Ludwiczki” w Poznaniu

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach, jako wprowadzenie w tematykę zajęć: dzieci rozwiązują zagadki słowne, odpowiedzi wyszukują wśród zgromadzonych na dywanie ilustracji (małpa, krokodyl, wąż, lew, słoń, żyrafa).

Cele operacyjne- dziecko:

- potrafi rozwiązywać zagadki

- wie, jak wyglądają zwierzęta z ZOO

- potrafi czekać na swoją kolej wypowiedzi, zgłaszać się do odpowiedzi.

  1. Analiza dźwiękowa nazw zwierząt: dzieci wymieniają głoskę słyszaną w nagłosie i wygłosie nazw zwierząt.

Cele operacyjne- dziecko:

- potrafi wysłyszeć głoskę na początku i końcu wyrazu

- potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej wypowiedzi.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne „Mieszkańcy ZOO”: dzieci łączą kropki starając się nie odrywać ołówka od kartki.

Cele operacyjne- dziecko:

- potrafi rysować pośladzie

- prawidłowo trzyma narzędzie (ołówek)

- prawidłowo nazywa zwierzę.

  1. Zabawa ruchowa „Wędrówki zwierząt”: dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce; na przerwę w muzyce naśladują zwierzę (sposób poruszania się i ew. wydawany odgłos), jakie widzą na ilustracji pokazanej przez N.: słonie- chodzą ciężko, powoli; wiewiórki- biegają szybko, lekko; kangury- skaczą obunóż; wąż- pełzają.

Cele operacyjne- dziecko:

- rozwija koordynację słuchowo- ruchową

- potrafi prawidłowo rozpoznać zwierzę oraz naśladować je

- reaguje na przerwę w muzyce.

  1. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem figurek zwierząt „Ptaki, ssaki, płazy i gady”: N. demonstruje zgromadzone figurki zwierząt (zbiór prywatny), dzieci poprawnie nazywają zwierzęta, a następnie umieszczają je na makiecie ogrodu zoologicznego w wyznaczonych miejscach (ptaki wśród drzew, ssaki na trawie, płazy i gady obok zbiornika wodnego). Kontrolowanie poprawności wykonanego zadania.

Cele operacyjne- dziecko:

- potrafi po szczegółach rozpoznać zwierzę, jest spostrzegawcze

- potrafi przyporządkować zwierzę do odpowiedniej grupy

- uzasadnia swoją decyzję, udzielając zwięzłej wypowiedzi.

  1. Praca plastyczna „Jakie zwierzę w ZOO najbardziej mnie zaciekawiło?”- dzieci wykonują cztery rysunki (komiks) [z tą formą dzieci zostały zapoznane w toku wcześniejszych zajęć] będące odzwierciedleniem obserwacji poczynionych w ZOO. Omówienie wykonanych prac, uzasadnianie wyboru zwierzęcia. Wybór przez N. pracy konkursowej.

Cele operacyjne- dziecko:

- potrafi wyrazić swoje spostrzeżenia w formie plastycznej (rysunek)

- nazywa wybrane zwierzęta

- dba o estetykę wykonywanej pracy.


