Kto chce jeździć razem ze mną rozmowa na podstawie wiersza J Korczakowskiej i ilustracji


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI PIĘCIO- I SZEŚCIOLETNICH

Temat: „Kto chce jeździć razem ze mną?” - praca z ilustracjami i wierszem J. Korczakowskiej; kształtowanie kompetencji językowych.

Cele:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, płyty z nagraniami utworów muzycznych: „Zima biała”, „Zima” z „Cztery pory roku” (A. Vivaldi), „Sanna” (L. Mozart), „Sanna”, „Iingle Bells”, kolorowe chusty dla każdego dziecka, tekst wiersza J. Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną?”, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy, wyrazy do globalnego czytania: sanki, narty, bałwan, kule, łyżwy, cegiełki do układania schematu i modelu wyrazów, krążki gimnastyczne, obrazek przedstawiający niebezpieczne zabawy zimowe, granatowe kartki dla każdego dziecka, białe koła (ok. 4 cm. średnicy), klej, podpisy do wykonywanych prac - liczby i wyrazy, kredki, nawilżane chusteczki do wycierania rąk.

Organizacja zajęć:

I. Przygotowanie zajęć: przygotowanie pomocy dydaktycznych, rozmieszczenie na tablicy ilustracji i napisów, przygotowanie i rozłożenie przyborów do pracy przy stolikach, przewietrzenie sali.

II. Przebieg zajęć:

1. „Zima biała” - powitanie piosenką.

2. „Kto chce jeździć razem ze mną?” - czytanie wiersza przez nauczycielkę i rozmowa z dziećmi na temat jego treści z wykorzystaniem pytań:

3. „Śnieżynki” - improwizacja ruchowa fragmentów utworów A. Vivaldiego „Zima” i L. Mozarta „Sanna” z wykorzystaniem kolorowych chust.

4. „Zimowe zabawy dzieci” - rozmowa na temat treści ilustracji. Próby nadania tytułów poszczególnym ilustracjom. Układanie kodeksu postępowania podczas zabaw na śniegu.

5. „Zaprzęgi” - zabawa ruchowa przy piosence „Sanna”.

6. „Wyrazy” - zabawa dydaktyczna:

7. „Bałwanki stoją - bałwanki tańczą” - zabawa orientacyjno - porządkowa z wykorzystaniem krążków plastikowych.

8. „Lepimy bałwana” - komponowanie sylwety bałwana z papierowych kół, przeliczanie kół i oznaczanie ich ilości za pomocą liczb i wyrazów (dzieci sześcioletnie i chętne dzieci pięcioletnie) lub rysowaniem odpowiadającej liczby kresek (dzieci pięcioletnie).

III. Podsumowanie i likwidacja zajęć, czynności porządkowe w sali.


