Scenariusz lekcji
Przedmiot: język angielski
Temat: Rozmowa na podstawie materiału stymulującego
Nauczyciel: Magdalena Olender – Kapela
Cele lekcji:
- uczeń potrafi udzielić krótkiej wypowiedzi ustnej uwzględniającej przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii
- uczeń potrafi udzielić krótkiej wypowiedzi ustnej uwzględniającej opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności
Metody/techniki pracy:
- metoda komunikacyjna
- elicytacja – wykorzystywanie obrazu jako bodźca do prostej wypowiedzi
Formy pracy:
- praca indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne:
- podręczniki
Sposoby ewaluacji zajęć:
- W każdej fazie uczniowie udzielają krótkich wypowiedzi uwzględniających przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii
- W pracy domowej uczniowie samodzielnie wykonują zadanie maturalne ze strony 41 na podstawie materiału stymulującego.
Scenariusz Lekcji
Faza organizacyjna: (3 min)
Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność i zapoznaje wszystkich z tematem lekcji.
Faza wstępna: (7 min)
W celu rozgrzewki językowej nauczyciel przeprowadza z uczniami rozmowę wstępną związaną z życiem. Pytania nauczyciela dotyczą przestępczości w ich środowisku lokalnym oraz sposobów ograniczania tego zjawiska. Uczniowie mogą w parach skonsultować swoje wypowiedzi. Następnie nauczyciel wskazuje uczniów chętnych, którzy chcieliby się wypowiedzieć i wyrazić swoje opinie.
Faza główna: (25 min)
Uczniowie pracują indywidualnie, wybierając zdjęcie do ulotki promującej zbiórkę pieniędzy na cele dobroczynne i uzasadniają swój wybór. Wyjaśniają również, dlaczego odrzucają pozostałe możliwości. Wypowiedzi uczniów są na bieżąco konsultowane z nauczycielem. Nauczyciel udziela rad i wskazówek, podsumowuje argumenty uczniów. Następnie uczniowie wykonują kolejne zadanie. Dobierają podane odpowiedzi do przykładowych pytań.
Faza podsumowująca: (10 min)
Uczniowie pracują w parach udzielając odpowiedzi na zadane pytania w kolejnym zadaniu. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów i udziela pomocy w razie potrzeby. Wybrani uczniowie prezentują swoje opinie, uzasadniając je. Nauczyciel podsumowuje argumenty uczniów. Pod koniec lekcji nauczyciel zadaje pracę domową, wyjaśniając szczegóły.