Marcowe zabawy z "Panią Wiosną" - konspekt zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4 - letnich.
PROWADZĄCA: MGR BARBARA PASZEK
PRZEDSZKOLE NR 6 W USTRONIU
GRUPA: 3-4 - LATKI
TEMAT KOMPLEKSOWY: NADCHODZI WIOSNA.
TEMAT ZAJĘCIA: MARCOWE ZABAWY Z PANIĄ WIOSNĄ.
CELE OGÓLNE:
- stwarzanie sytuacji sprzyjającej integracji wśród dzieci oraz zapewnienie im dobrej zabawy, wyzwalanie radości,
- nazywanie i rozpoznawanie zjawisk atmosferycznych,
- kształcenie umiejętności koncentracji, współpracy w grupie,
- stwarzanie warunków do rozwoju wyobraźni muzyczno - ruchowej,
- kształtowanie słuchu, sprawności ruchowej i poczucia rytmu,
- nabywanie umiejętności gry na instrumentach konwencjonalnych i niekonwencjonalnych,
- doskonalenie koordynacji słuchowo - ruchowej i spostrzegawczości,
- uświadomienie dzieciom zmian zachodzących w przyrodzie w marcu oraz z nadejściem wiosnY
CELE OPERACYJNE: (dziecko...)
- wypowiada się na zadany temat,
- potrafi zaśpiewać piosenką oraz zinterpretować ją ruchem,
- bierze udział w zabawach muzyczno - ruchowych,
- właściwie reaguje na sygnały umowne,
- potrafi współdziałać w grupie,
- rozpoznaje i nazywa odgłosy zjawisk atmosferycznych na CD,
- potrafi nazwać instrumenty, dopasować je do zjawisk atmosferycznych,
- nabywa umiejętność gry na instrumentach.
METODY:
- podająca: rozmowa, pokaz, objaśnienia poleceń i sposobu realizacji zabaw,
- eksponująca: inscenizacja, improwizacja, pantomima,
- praktyczna: zabawy muzyczno - ruchowe, gra na instrumentach, praca plastyczna,
- problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu.
*zajęcie prowadzone metodami pedagogiki zabawy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- CD: muzyka relaksacyjna: „Wiosna”, odgłosy zjawisk atmosferycznych, E. Grieg: Tańce norweskie, „Deszczyk” - Klanza, P. Czajkowski: „Walc kwiatów”;
- fragment wiersza B. Formy: „Marcowe kaprysy”,
- instrumenty konwencjonalne: cymbałki, trójkąty, bębenki, talerze, kołatki, grzechotki, flet,
- instrumenty niekonwencjonalne: gazety, pudełka kartonowe, kubeczki i butelki plastikowe, serwetki i talerze papierowe, łyżeczki metalowe i drewniane itp.,
- szablony tj.: chmura, deszczyk, burza, słoneczko, wiaterek, śnieżek,
- garnki z brystolu +szablony ze zjawiskami atmosferycznymi, pastele,
- koszyk „Pani Wiosny”,
- masa klejowa,
- garnek, drewniana łyżka,
- pudełko „marcowe” - kartonowe ozdobione krepą,
- woreczek,
- „wiosenne” cukierki,
- ilustracje: zjawiska atmosferyczne, „ Pani Wiosna”,
- „czapeczki” dla kaczuszek i ptaka.
*Prowadząca ubrana w długą suknię w kwiaty z naklejonym emblematem: WIOSNA.
FORMY:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie GOŚCI. „Przywitanka - śpiewanka” pt.: Wszyscy są...
2. Powitanie części ciała. Prowadząca wymienia poszczególne części ciała, z którymi dzieci witają się mówiąc: „Dzień dobry”.
3. „Marcowa pogoda” - wysłuchanie krótkiego wiersza - w formie krótkiej inscenizacji w wykonaniu nauczyciela - w oparciu o fragmenty wiersza B.Formy: „Marcowe kaprysy”.
Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni,
domieszam powiew wiatru ciepłego,
smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
będzie prawdziwa marcowa pogoda.
*(tekst zmieniony do potrzeb własnych).
Nawiązanie do przysłowia: „W marcu jak w garncu” - pogadanka z dziećmi na temat marcowej pogody.
4. „Marcowe odgłosy” - (zagadki słuchowe) - rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych na CD - pokazywanie ruchem słyszanych odgłosów +ćwiczenia ortofoniczne:
deszczyk - stukanie opuszkami palców o podłogę + kap, kap, kap;
wiatr - ruchy falowania rączkami nad głową + szsz, szsz,szsz;
burza - stukanie dłońmi o podłogę lub piąstkami.
5. Zagadka - „Kim jest prowadząca?”.
„W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima. Przychodzi z wiaterkiem, deszczykiem, słoneczkiem oraz pięknem kwiatów i śpiewem ptaków. Co to za pora roku, czy już wiecie?”
Wiosna dziś przybyła i „maluszki” odwiedziła;
Skoro więc dziś I dzień wiosny, uczcijmy ten dzień radośnie.
6. „Koszyk PANI WIOSNY” - zabawy z szablonami. Dzieci siedzą w kręgu, zamykają oczka, w tym czasie prowadząca daje 2 dzieciom emblematy np. chmurek; dzieci otwierają oczka i dobierają się w parę, następnie nauczyciel daje coraz więcej emblematów tak, że dzieci poznają całą zawartość koszyka.
7. „Zamiana miejsc” - dzieci mają szablony z poprzedniej zabawy. Prowadząca wymienia 2 zjawiska np. burza i słoneczko, które zamieniają się miejscami.
8. Taniec z PANIĄ WIOSNĄ - improwizacja taneczna do utworu P. Czajkowskiego pt.: „Walc kwiatów” (dzieci powtarzają ruchy za prowadzącą).
9. „Deszczyk” - interpretacja ruchowa ze śpiewem znanej piosenki z różną intonacją.
10. „Marcowe pudełko” - rozpoznawanie dźwięków instrumentów - podawanie nazwy oraz dopasowanie ich do zjawisk atmosferycznych.
11. „Deszczyk” - instrumentalizacja piosenki. Podział dzieci na grupy, prowadząca śpiewa treść piosenki, dyrygując dziećmi, które grają na instrumentach.
12. „Słoneczko i burza” - zabawa ruchowa. Dzieci wybierają się na wiosenny spacer w rytm muzyki relaksacyjnej pt.: „Wiosna”. Nauczyciel gra na 2 instrumentach na zmianę:
na trójkącie - dzieci naśladują słoneczko, ruszając paluszkami nad głową tak jak promyczki słońca;
na bębenku - dzieci chowają się przed burzą.
13. Zabawy uspakajające:
zabawa mimiczna - reagowanie minką na słoneczko (uśmiech) i chmurkę (mina smutna);
woreczek - dzieci siedzą w zacieśnionym kręgu, podają sobie woreczek („słoneczko”) z rączki do rączki.
14. Praca plastyczno - konstrukcyjna: „Gotowanie marcowej pogody” - ozdabianie przygotowanego przez nauczyciela konturu garnka emblematami (słońce, tęcza, deszcz, chmurki itp.). Rysowanie tła pastelami. Podczas pracy dzieci w sali włączona jest muzyka relaksacyjna („wiosenna”).
15. Wspólna ocena prac, umiejscowienie ich na widocznym miejscu w sali.
16. Słodka niespodzianka od „PANI WIOSNY” - prowadząca częstuje dzieci „wiosennymi” cukierkami.
WYSTĘPY DLA GOŚCI.
„Kacza opowieść” - interpretacja do muzyki E. Grieg'a „Tańce norweskie”. Wersja uproszczona dla „maluszków” według pomysłu Doroty Antos z kursu: „Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss”.
Pantomimiczna opowieść o kaczej rodzinie. Małe kaczuszki wybierają się na spacer z mamusią. Nagle nadlatuje duży ptak - jastrząb. Kaczątka chowają się i na szczęście ptak odlatuje. Mama szuka kaczątek i kiedy wszystkie znajduje, wracają szczęśliwe do domu.