SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
Data:11.03.2010r.
Temat kompleksowy: Bawimy się w sklep
Temat zajęć: W sklepie z zabawkami
Grupa: 3 i 4-latków
Cele ogólne:
-zachęcenie do opowiadania o swoich zabawkach,
-wyrabianie nawyku zgodnej zabawy i dzielenia się zabawkami,
- stymulowanie rozwoju mowy dziecka,
Cele operacyjne-dziecko:
- potrafi zgodnie bawić się zabawkami z innymi dziećmi,
-potrafi wyjaśnić, dlaczego lubi swoją zabawkę,
-posługuje się nazwami liczebników porządkowych,
-przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie ćwiczeń gimnastycznych,
Metoda: czynna – zadań stawianych dzieciom.
Forma: zajęcie z całą grupą, z zespołem, w parach.
Przestrzeń edukacyjna: zabawki przyniesione przez dzieci, płyta CD „Najpiękniejsze melodie na dobranoc”, pojemniki, dzwoneczek, puzzle, kolorowanki, kredki;
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
Lp. | Moment edukacyjny | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Osiągnięcia dzieci |
---|---|---|---|---|
I. | ||||
1. | Zabawa „Taniec z zabawką” | Nauczyciel; -objaśnia zabawę, |
-dzieci poruszają się z zabawką przy muzyce | Dzieci: -chętnie uczestniczą w zabawie, czerpią radość z zabawy |
2. | Zabawy tematyczne. | -obserwuje | - bawią się | - zgodnie bawią się |
3. | Zestaw zabaw ruchowych –nr XXIII (ksero materiału) | - wydaje polecenia w jaki sposób dzieci mają wykonać ćw. | - biorą udział w zabawie ruchowej | - są sprawne ruchowo |
II. | ||||
1. | Wprowadzenie do tematy zajęć „Nasze zabawki” | -zwraca uwagę na właściwe korzystanie z nich, udostępnienie innym kolegom, zachęcenie do wypowiedzi, w jakim sklepie zostały kupione, | -siedzą w kole -poruszają się dowolnie przy dźwiękach rytmicznej muzyki, podczas przerwy jedno z nich wyciąga z pudełka zabawkę i podaje jej nazwę. |
-potrafią wypowiadać się na temat swoich zabawek |
2. | Zabawa ruchowa „Ożywione zabawki” | -objaśnia zabawę, formułuje polecenie do wykonania przez dzieci, w zależności jaka zabawka zostanie wylosowana, | -chętnie biorą udział w zabawie, | |
3. | Zabawa rozwijająca percepcję słuchową „Dzwonek– skowronek”– | -objaśnia zabawę | -dziecko z zawiązanymi oczami próbuje określić miejsce skąd dochodzi dźwięk dzwonka, | - potrafią określić miejsce skąd dochodzi dźwięk dzwonka, |
4. | Zabawa dydaktyczna „Segregacja” | -objaśnia zabawę, rozdaje pojemniki z zabawkami, wskazuje regał z czterema półkami, | Dzieci segregują zabawki według rodzaju i układają na półkach –każdy rodzaj na jednej półce. Liczą zabawki na każdej półce, określają jakie zabawki znajdują się na półkach | -posługują się nazwami liczebników porządkowych |
5. | Zabawa ruchowa „Zmień się w zabawkę” | -objaśnia zabawę | Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburynu. Podczas przerwy wybrane przez nauczyciela dziecko zamienia się w wybraną przez siebie zabawkę, a pozostałe odgadują , co ono naśladuje. | -są sprawne ruchowo |
III. | ||||
1. | Podsumowanie dnia. | -Przypomnijcie, co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach. | -wypowiadają się na temat zajęć | -potrafią mówić wyraźnie, |
2. | Zabawa rozwijająca twórcze myślenie „Co by było, gdyby?” | -objaśnia zabawę, uczestniczy w zabawie, | -siedzą w kręgu na dywanie, podają sobie dowolną zabawkę i kolejno przedstawiają swoje pomysły na dokończenie pytania, np.: Co by było, gdyby zabawki umiały mówić? | -chętnie biorą udział w zabawie, potrafią dokończyć zdanie |
3. | Zabawy dowolne. | -obserwuje dzieci | - układają puzzle, rysują | -dbają o porządek w sali, |