Konspekt lekcji Marci Orel
Temat: Etyczne i moralne aspekty globalizacji
1 .Cele lekcji:
Edukacyjny
- przedstawienie etycznych aspektów globalizacji
- rozwija wyobraźnie, umiejętność wnioskowania, definiowanie pojęć
-wskazuje przykłady globalizacji w różnych przyczynach życia
Operacyjny
- zna pojęcie globalizacji, etyka
- zna dobre i złe strony globalizacji
-potrafi określić woje poglądy dotyczące globalizacji
c) Wychowawczy
- jest świadomy swojej postawy co do procesu globalizacji
-potrafi zauważyć że etyczne aspekty nie współgrają z hasłami dążenia do celu dla dobra ogółu
2. Środki dydaktyczne
- teksty źródłowe
- notatka globalizacja, etyka
- karty pracy
- tablica
3.Metody dydaktyczne
- wykład
- pogadanka
- praca z tekstem
- burza mózgów
- prezentacja
4. Zadanie domowe
Przedstaw skutki globalizacji dla świata do końca tego tysiąclecia?
lub
Jakie przejawy globalizacji możesz zaobserwować w swoim miejscu zamieszkania?
5. Tok lekcji
a) wprowadzenie
Nauczyciel rozdaje uczniom dwa tygodnie wcześniej cztery teksty źródłowe do przeczytania:
- „ świat zrobił się mniejszy”
-„ globalizacja”
-„kultura masowa”
-„globalna wioska”
Nauczyciel prowadzi z uczniami pogadane dotycząca tego czym jest globalizacja i jakie są jej etyczne aspekty
b)rozwinięcie
Nauczyciel dzieli tablicę na dwie części – na jednej części rysuje blok oznaczający kraj bardziej rozwinięty, na drugiej dom ze słomianym dachem oznaczający kraj mniej rozwinięty. Uczniowie zgłaszają propozycje dorysowania na tablicy kolejnych elementów, które w krajobrazie zostaną zmienione przez proces globalizacji. Elementy te są dorysowywane. Równocześnie każdy nowy pomysł jest poddawany pod dyskusję, wymieniane są jego ewentualne wady oraz zalety.
Proponowane efekty procesu globalizacji, których symbole powinny znaleźć się na rysunku:( organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, Amnesty International, Green Peace, NAFTA – bądź inne działające na polach militarnych, handlowych oraz ekologicznym o zasięgu światowym, McDonalds, H&M, etc (problem związany z koncernami, ujednolicenie kultury, problem związany z tanią siłą roboczą, upadanie drobnych przedsiębiorstw, rozwijająca się turystyka, Internet, telewizja, telefonia, ujednolicenie kultury – te same filmy można obejrzeć na całym świecie – podobnie książki, płyty, język angielski jako język międzynarodowy, wpływa na religię (np. meczety w Europie, mieszanie się religii, powstawanie nowych) problemy związane z ekologią. Do 20 minut
Podsumowanie
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy za i przeciw globalizacji.( wypełniają uczniowie ok. 5min.)
Dyskusja – pogadanka;
• Czy człowiek w Europie powinien czuć się odpowiedzialny za kogoś w Afryce?
• Czy fakt, że jedna kultura dominuje nad innymi jest czymś pozytywnym?
• Czy globalizacja na płaszczyznach gospodarczej, kulturowej i politycznej zachodzi na ten sam sposób?
• Czy zalety globalizacji przewyższają wady?
6. Zadanie domowe