Zamki i zameczki z przedszkolnejjeczki (scenariusz zajęć)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Prowadząca: Elżbieta Kozakiewicz

Data: 29.01.2013

Grupa: oddział przedszkolny (4-, 5-, 6-latki)

Temat kompleksowy: „U króla i królowej na balu”

Temat: „Zamki i zameczki z przedszkolnej bajeczki – wykonanie pracy plastyczno-konstrukcyjnej”

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Formy pracy: zajęcia z całą grupą i w zespołach

Metody:

Środki dydaktyczne: płyta Cd z podkładami muzycznymi; zaszyfrowana wiadomość, ilustracje rożnego rodzaju zamków, klej, taśma samoprzylepna, kolorowy papier, krepina, folia aluminiowa, nożyczki, kartonowe pudła, chusta Klanzy, talerze, kartki gazety, prezentacja multimedialna, film edukacyjny, film do wiersza „Baśń śmieszny zamek”.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie dzieci zabawą integracyjną – „Iskierką przyjaźni”.

  2. Zabawa na powitanie, ilustrowanie ruchem słów piosenki.

„Dzień Dobry dobry mamy dzień,

Nie grymaś i uśmiechnij się

Kto chce dziś z nami bawić się

Niech pokaże głowę, ręce, nogi dwie.

Gdzie prawa ręka dobrze wiesz,

Kolano lewe znajdziesz też,

Gdzie przód, gdzie tył a potem bok

Parę kroków dookoła no i skok”.

  1. Dzieci rozwiązują zaszyfrowaną wiadomość według kodu – hasło: „zamek”.

  2. Zabawa słownikowa: „Co to jest zamek?”

Dzieci wyjaśniają znaczenie słowa „zamek” i samodzielnie dobierają obrazki w pary: drzwi - zamek do drzwi; kurtka – zamek błyskawiczny (suwak); piasek - zamek z piasku; zamek jako budowla - cegła. Nauczycielka informuje dzieci, że słowo zamek może mieć kilka znaczeń.

Zabawa ze słowem „zamek” – tworzenie zdrobnienia i zgrubienia.

  1. „Zamek i królewna” - zabawa ruchowa. Wszyscy uczestnicy tworzą zamki z królewnami, czyli dwie osoby łapią się za obie ręce, a trzecia wchodzi w środek.

Jedna osoba nie jest zamkiem, ani królewną. Ta osoba krzyczy „królewna” wtedy wszystkie królewny (czyli osoby stojące miedzy dwoma innymi osobami) muszą zamienić się miejscami, a osoba krzycząca też próbuje stać się królewną. Dla kogo nie starczy miejsca w zamkach może teraz krzyknąć „zamki”, wtedy wszystkie trzymające się za ręce osoby się zamieniają. Można również wprowadzić hasło „trzęsienie ziemi” na które wszyscy zmieniają się miejscami.

  1. Oglądanie bajki na projektorze do wiersza:

„Baśń śmieszny zamek”

W ciemnym kącie pełnym kurzu,

śmieszny zamek jest na wzgórzu.

Wszyscy którzy w nim mieszkali,

dawno gdzieś pouciekali.

Więc na starej wisi bramie

ogłoszenie w złotej bramie.

Zatrudnimy:

1. Tłum rycerzy

2. Smoka, który zęby szczerzy

3. Pazia

4. Króla

5. I królową!

I zaczniemy bajkę nową!

Rozmowa na temat oglądanej bajki, przykładowe pytania:

Co stało na wzgórzu w ciemnym kącie pełnym kurzu?

Kto mieszkał w ciemnym zamku?

Co zawisło na starej bramie?

Kogo chcieli zatrudnić w zamku?

  1. Zabawa ruchowa „Marsz rycerzy”. Przed rozpoczęciem zabawy każdy przedszkolak otrzymuje stronę gazety i staje w kole. Następnie dzieci kładą swoją gazetę na podłogę za siebie. W ten sposób ułożone gazety powinny utworzyć drugie koło znajdujące się na zewnątrz koła utworzonego przez dzieci. Podczas recytacji wierszyka dzieci wykonują następujące czynności.

Maszeruje rycerz drogą – dzieci maszerują dookoła, na zewnątrz znajdują się gazety

Tupie głośno prawą nogą – dzieci zatrzymują się i tupią kilka razy prawą stopą o gazetę

Teraz wolno biegnie dróżką – zmiana kierunku poruszania się, dzieci powolutku biegną truchtem

Tupiąc cicho lewą nóżką – dzieci zatrzymują się i cicho uderzają lewą stopą o gazetę

  1. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: Kto według was mieszka obecnie na zamkach?

Oglądanie krótkiego filmu o królach rządzących obecnie.

Przykładowe pytania do filmu:

  1. Zabawa ruchowa ze śpiewem na melodię „Stoi Różyczka”. Na melodię "Różyczki" śpiewamy: „Stoi Królewna w złotej koronie, zaraz usiądzie z kimś z nas na tronie. Ty królewno dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, tego bierz”. Dzieci ustawiamy w kręgu, w środku którego stoi jedno, wybrane wcześniej dziecko czyli tytułowa „Królewna”. Dzieci kręcą się w kółko w rytm piosenki, następnie „Królewna” wybiera z koła jedną osobę a sama wraca na jej miejsce, a zabawa jest kontynuowana z nową „Królewną”.

  2.  Prezentacja multimedialna „Zamki” pokazująca cechy charakterystyczne architektury tych obiektów.

Rozmowa z dziećmi na temat budowy zamków?

  1. „Zabawy ze smokiem” – zabawa ruchowa. Jedno dziecko jest smokiem, które siedzi w pieczarze (hula hop). Dzieci biegają po sali w rytm dowolnej muzyki. Na hasło: „Smok” nieruchomieją. Kto w trakcie zabawy poruszy się, odpada z zabawy i staje się smokiem.

  2. Zamek – praca konstrukcyjna. Nauczycielka wcześniej gromadzie rożnej wielkości kartonowe pudła. Dzieci dobierają się w zespoły 5-osobowe. Grupy wybierają sobie potrzebne pudełka różnej wielkości i materiały do wykonania zamku (klej, taśma samoprzylepna, kolorowy papier, krepina, folia aluminiowa, nożyczki itp.). Nauczycielka przez cały czas podchodzi do każdej grupy, obserwuje jak postępują prace.

Po zakończeniu pracy każda grupa wypowiada się na temat wykonanego zamku. Wykonane prace nauczyciel wraz z dziećmi eksponuje w sali.

  1.  „Wybiła północ” – zabawa ruchowa przy muzyce z elementami liczenia. Dzieci kładą się na podłodze w rożnych miejscach sali. Będą naśladować mieszkańców zamku, którzy zasnęli głębokim snem. Obudzą się wówczas, gdy na zegarze wybije godzina 12. Nauczycielka naśladuje bicie zegara, grając na talerzach. Gdy zegar wybije godzinę 4 i godzinę 8 , dzieci siadają, przeciągają się, przecierają oczy, ale po chwili kładą się i śpią dalej. Mieszkańcy zamku wstają, dobierają się parami i tańczą poloneza dopiero gdy wybije godzina 12.

  2. „Wartownik” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczycielka rozkłada na podłodze chustę animacyjną, na jej środku staje „wartownik”. Wskazane przez nauczycielkę dziecko stara się podejść do obozu. „Wartownik” ma oczy zasłonięte (rzecz dzieje się w nocy), wsłuchuje się pilnie w szmery mogące zdradzić zbliżające się dzieci. Gdy je wyraźnie pozna woła: stój!, wskazując kierunek z którego doszły go szmery. Podkradający zatrzymuje się, a nauczycielka rozstrzyga czy rozeznanie jest słuszne. Jeśli tak, podkradający się wycofuje się, a nauczycielka wybiera inną osobę. Gdy jakieś dziecko dotknie wartownika, samo zostaje wartownikiem.

  3. Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie poprzez puszczenie „Iskierki przyjaźni”.

