Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 16. 12. 2011 r.
Klasa VI b
Temat: Przysłówek, proszę was, oznacza sposób, miejsce lub czas.
Czas realizacji: 45 minut
I Cele:
Ogólne
kształcenie umiejętności rozpoznawania przysłówków jako nieodmiennych części mowy
Szczegółowe
Uczeń potrafi:
tworzyć przysłówki
wskazuje przysłówki w tekście
II Metody:
podająca: wykład
praktyczna: ćwiczenia
III Formy pracy:
jednostkowa
IV Środki dydaktyczne:
ćwiczenia: Język polski 6, Nauka o języku, dla klasy szóstej szkoły podstawowej, Część 1, P. Borys, A. Halasz.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Dzieci, aby dowiedzieć się co będzie przedmiotem lekcji rozwiązują krzyżówkę rozdaną przez nauczyciela (załącznik 1).
Zapisanie tematu lekcji: Przysłówek, proszę was, oznacza sposób, miejsce lub czas.
Dzieci zapisują na zielono w zeszycie notatkę: Przysłówek to nieodmienna część mowy. Odpowiada na pytania: jak? gdzie? kiedy? Może być określeniem czasownika, przymiotnika lub innego przysłówka.
Nauczyciel na tablicy wypisuje przymiotniki (płaski, głośny, smaczny, codzienny, przenikliwy, fałszywy, radosny) i prosi, by uczniowie utworzyli od nich przysłówki.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 ze strony 38 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Wypisz wyrazy odpowiadające na wskazane pytania).
Dzieci rozwiązują polecenie 2 ze strony 39 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Połącz w pary czasowniki i przysłówki z ramki, tak aby powstały poprawne zwroty).
Uczniowie rozwiązują polecenie 3 na stronie 39 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Do podanych wyrazów dopisz określające je przysłówki).
Uczniowie rozwiązują polecenie 4 na stronie 39 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Wypisz wyrazy, które są określane przez przysłówki).
Dzieci układają krzyżówkę do hasła: Przysłówek.
ćwiczenie 1
1 | P | R | Z | Y | P | A | D | K | I | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | R | Z | E | C | Z | O | W | N | I | K | I | ||||||||
3 | C | Z | A | S | O | W | N | I | K | ||||||||||
4 | P | R | Z | Y | M | I | O | T | N | I | K | ||||||||
5 | C | Z | A | S | |||||||||||||||
6 | W | O | Ł | A | C | Z | |||||||||||||
7 | S | P | Ó | Ł | G | Ł | O | S | K | I | |||||||||
8 | M | I | E | J | S | C | O | W | N | I | K | ||||||||
9 | C | E | L | O | W | N | I | K | |||||||||||
10 | N | A | R | Z | Ę | D | N | I | K |
Odmieniają się przez nie rzeczowniki i przymiotniki.
Są nazwami rzeczy, zwierząt, ludzi, roślin.
Część mowy odpowiadająca na pytanie: co robi?
Część mowy odpowiadająca na pytanie jaki?
Czasownik odmienia się przez .......
Nazwa ostatniego przypadka.
Głoski dzielimy na samogłoski i ............
Przypadek odpowiadający na pytania: o kim?, o czym?
Przypadek odpowiadający na pytania: kogo?, co?
Przypadek odpowiadający na pytania: z kim?, z czym?