POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA W KIELCACH
LABORATORIUM
Z
PODSTAW MIERNICTWA
Pomiar rezystancji
Grupa laboratoryjna:
Durło Magdalena
Misztal Marta
Dziwosz Arkadiusz
KIELCE 2010-10-23
Ad.1 Cel ćwiczenia
Poznanie metod pomiarów rezystancji i optymalizowania warunków pomiarów oraz zasad obliczania błędów pomiarowych.
Ad. 2 Wstęp
Rezystancja jest cecha obiektu, określająca jego zdolność do ograniczania ruchu nośników prądu w materiale. Jest to jednocześnie podstawowy parametr elementu elektronicznego nazywanego rezystorem. Zgodnie z prawem Ohma, jest to stosunek spadku napięcia powstałego na elemencie do natężenia przepływającego przez niego prądu. W obwodzie prądu zmiennego rezystancja określana jest jako składowa czynna impedancji.
Zwyczajowo rezystancję oznacza się symbolem R (wielka litera R). Jednostką rezystancji w układzie SI jest om (1 Ω). Odwrotność rezystancji to konduktancja, której jednostką jest simens.
Dla większości materiałów ich rezystancja nie zależy od wielkości przepływającego prądu lub wielkości przyłożonego napięcia. Prąd i napięcie są wtedy do siebie proporcjonalne, a współczynnik propocjonalności to właśnie rezystancja. Zależność ta znana jest jako prawo Ohma.
Prawo Ohma opisuje sytuację, najprostszego przypadku związku między napięciem przyłożonym do przewodnika (opornika), a natężeniem prądu przez ten przewodnik płynącego.
Sformułowanie prawa Ohma
Stosunek natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia pomiędzy jego końcami jest stały.
Wzór na prawo Ohma - postać 1
I - natężenie prądu (w układzie SI w amperach – A)
U - napięcie między końcami przewodnika (w układzie SI w woltach – V)
Do pomiarów rezystancji wykorzystywane są metody:
- bezpośrednia
- pośrednia
-zerowa
- porównawcza
Metoda pośrednia nazywana jest również metoda techniczna, stosowana jest przede wszystkim do pomiarów rezystancji nieliniowych, może być również wykorzystywana do pomiarów rezystancji liniowych. Pomiary tą metodą wymagają użycia woltomierza oraz amperomierza, a wynik pomiaru obliczany jest z prawa Ohma.
Metoda bezpośrednia przyrządy przeznaczone do pomiarów bezpośrednich rezystancji liniowych pracują metodą przetwarzania rezystancji na prąd (omomierze analogowe) lub na napięcie (omomierze cyfrowe). Zasada pomiaru wynika z prawa Ohma i jest możliwa, jeśli w obwodzie pomiarowym napięcie lub prąd mają wartość stałą; wówczas odpowiednio prąd lub napięcie w obwodzie zależą tylko od wartości RX. Omomierze analogowe są względnie prostymi, przenośnymi przyrządami stosowanymi wtedy, gdy wymagania dokładnościowe nie są zbyt wysokie. Większą dokładnością charakteryzują się omomierze cyfrowe.
Metody porównawcze do najdokładniejszych pomiarów rezystancji używa się kompensatorów laboratoryjnych. Wykonują one pomiary metodą porównawczą. Polega ona na pomiarze ( tym samym woltomierzem ), spadków napięcia kolejno na oporniku badanym RX i wzorcowym RN , przez które płynie ten sam prąd.
Techniczny mostek Wheatstone'a jest urządzeniem przeznaczonym do pomiarów rezystancji w zakresie od 0,l do 100 M. Na obudowie przyrządu znajdują się zaciski służące do połączenia mostka z końcami rezystora mierzonego.
W mostku takim, za pomocą odpowiednich pokręteł, można zmieniać jego czułość i zakres. W środkowej części przyrządu znajduje się tarcza podziałkowa z dwiema podziałkami. Górna podziałka, z zerem pośrodku, jest podziałka wbudowanego wewnątrz galwanometru magnetoelektrycznego.
Ad.3 Zestawienie wyników uzyskanych podczas badań
Metoda techniczna
Pomiar | Parametry rezystorów |
---|---|
Rxc | Wartość R |
Ω | Ω |
15000 | 4,04k |
15000 | 7,1 |
15000 | 193,5 |
15000 | 84k |
15000 | 32 |
Mostek WheatstoneIa
Pomiar | Parametry rezystorów |
---|---|
Rxc | Wartość R |
Ω | Ω |
15000 | 4005 |
15000 | 6,31 |
15000 | 180 |
15000 | 82600 |
15000 | 31,1 |
Poprawny pomiar prądu
Układ poprawnie mierzonego prądu |
---|
Pomiary |
IA |
mA |
2,35 |
2,14 |
1,7 |
Poprawny pomiar napięcia
Układ poprawnie mierzonego napięcia |
---|
Pomiary |
IA |
mA |
3,0 |
2,71 |
2,61 |
Ad.4 Obliczenia
Metoda techniczna
R1 = 4,04kΩ = 4040Ω
R2 = 7,1Ω
R3 = 193,5Ω
R4 = 84kΩ = 84000 Ω
R5 = 32 Ω
Imax=$\sqrt{P/R}$
Imax1=$\sqrt{5/4040}$ Imax2=$\sqrt{5/7,1}$ Imax3=$\sqrt{5/193,5}$ Imax4=$\sqrt{5/84000}$ Imax5=$\sqrt{5/32}$
Imax1=0,035 Imax2=0,84 Imax3=0,16 Imax4=0,008 Imax5=0,4
Mostek WheatstoneIa
R1 = 4005Ω
R2 = 6,31Ω
R3 = 180Ω
R4 = 82600 Ω
R5 = 31,1 Ω
Imax=$\sqrt{P/R}$
Imax1=$\sqrt{5/4005}$ Imax2=$\sqrt{5/6,31}$ Imax3=$\sqrt{5/180}$ Imax4=$\sqrt{5/82600}$ Imax5=$\sqrt{5/31,1}$
Imax1=0,035 Imax2=0,89 Imax3=0,17 Imax4=0,008 Imax5=0,4
Poprawny pomiar prądu
Rx = UV/ IA
Rx1=$\frac{9,7}{\ 2,35}$ Rx2=$\frac{8,8}{\ 2,14}$ Rx3=$\frac{7,0}{\ 1,7}$
Rx1= 4,13 Rx2= 4,11 Rx3= 4,11
- aby obliczyć Δm należy obliczyć δm czyli względny błąd metody, gdzie: δm = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}}$ gdzie:
RA= $\frac{23}{3 + 0,004}$
RA= 7,66
δm1= $\frac{7,66}{4,13}$ δm2= $\frac{7,66}{4,11}$ δm3= $\frac{7,66}{4,11}$
δm1= 1,85 δm2= 1,86 δm3= 1,86
- następnie wyliczamy Δm bezwzględny błąd, gdzie: Δm= δm*Rx= $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}}$ Rx = RA
Δm1 = 1,85* 4,13 = 7,64 Δm1 = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}1}$ Rx1 = $\frac{7,66}{4,13}$ * 4,13 = 7,66
Δm2 = 1,86* 4,11 = 7,65 Δm2 = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}2}$ Rx2 = $\frac{7,66}{4,11}$ * 4,11 = 7,66
Δm3 = 1,86* 4,11 = 7,65 Δm3 = $\frac{\text{RA}}{Rx3}$ Rx3 = $\frac{7,66}{4,11}$ * 4,11 = 7,66
- ostatecznie otrzymamy Δp poprawkę eliminującą błąd metody:
Δm1 = 7,64 RA= 7,66 Δp = -0,1
Δm2 = 7,65 RA= 7,66 Δp = -0,1
Δm3 = 7,65 RA= 7,66 Δp = -0,1
Poprawny pomiar napięcia
Rx = UV/ IA
Rx1=$\frac{9,7}{\ 3,0}$ Rx2=$\frac{8,8}{\ 2,71}$ Rx3=$\frac{7,0}{\ 2,61}$
Rx1= 3,23 Rx2= 3,25 Rx3= 2,68
- aby obliczyć Δm należy obliczyć δm, gdzie: δm = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}}$ gdzie:
RA= $\frac{23}{3 + 0,004}$
RA= 7,66
δm1= $\frac{7,66}{3,23}$ δm2= $\frac{7,66}{3,25}$ δm3= $\frac{7,66}{2,68}$
δm1= 2,37 δm2= 2,35 δm3= 2,86
- następnie wyliczamy Δm, gdzie: Δm= δm*Rx= $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}}$ Rx = RA
Δm1 = 2,37* 3,23 = 7,65 Δm1 = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}1}$ Rx1 = $\frac{7,66}{3,23}$ * 3,23 = 7,66
Δm2 = 2,35*3,25 = 7,64 Δm2 = $\frac{\text{RA}}{\text{Rx}2}$ Rx2 = $\frac{7,66}{3,25}$ * 3,25 = 7,66
Δm3 = 2,86*2,68 = 7,66 Δm3 = $\frac{\text{RA}}{Rx3}$ Rx3 = $\frac{7,66}{2,68}$ * 2,68 = 7,66
- ostatecznie otrzymamy Δp poprawkę eliminującą błąd metody:
Δm1 = 7,65 RA= 7,66 Δp = -0,1
Δm2 = 7,64 RA= 7,66 Δp = -0,1
Δm3 = 7,66 RA= 7,66 Δp = 0,0
Ad.5 Zestawienie wyników
Metoda techniczna
Pomiar | Parametry rezystorów |
---|---|
Rxc | Wartość R |
Ω | Ω |
15000 | 4,04k |
15000 | 7,1 |
15000 | 193,5 |
15000 | 84k |
15000 | 32 |
Mostek WheatstoneIa
Pomiar | Parametry rezystorów |
---|---|
Rxc | Wartość R |
Ω | Ω |
15000 | 4005 |
15000 | 6,31 |
15000 | 180 |
15000 | 82600 |
15000 | 31,1 |
Poprawny pomiar prądu
Pomiary | Obliczenia | Błąd pomiaru |
---|---|---|
IA | UV | Rx= UV/ IA |
2,35 | 9,7 | 4,13 |
2,14 | 8,8 | 4,11 |
1,7 | 7,0 | 4,11 |
Poprawny pomiar
Pomiary | Obliczenia | Błąd pomiaru |
---|---|---|
IA | UV | Rx= UV/ IA |
2,35 | 9,7 | 3,23 |
2,14 | 8,8 | 3,25 |
1,7 | 7,0 | 2,68 |
Ad.6 Wnioski
Celem ćwiczenia było zapoznanie się z różnymi metodami pomiaru ( technicznymi oraz mostkowymi) rezystancji.
Jak widać z zamieszczonych tabelek największą dokładnością cechuje się metoda pomiaru rezystancji omomierzem cyfrowym. Największą zaś niedokładność wykazuje metoda pomiaru omomierzem analogowym. Są to przyrządy analogowe dlatego na błędy i niedokładność pomiaru duży wpływ ma niedokładność odczytu z podziałki. Wartości rezystancji elementów mierzyliśmy również za pomocą mostków: - mostek Wheatstone'a - do pomiaru dużych rezystancji Mostek ze względu na swój charakter maja pewne ograniczenia wykluczające możliwość pomiaru niektórych rezystancji ( zbyt dużych lub zbyt małych ) . Mimo że pomiary mostkami są bardzo dokładne nie udaje się jednak wyeliminować wszystkich błędów. Pochodzą one między innymi od wykonania rezystancji gałęzi mostków, niedostatecznej czułości galwanometru, sił termoelektrycznych, zmian rezystancji wskutek zmian temperatury, rezystancji przewodów łączących i styków czy upływności izolacji .