11 03 2010

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B

Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków

Data: 11.03.2010

Czas trwania zajęć: 180 min

Prowadząca: Anna Fornal

Temat bloku: W pracowni artysty.

Temat dnia: Malarstwo – sposób wyrażania siebie.

Cele ogólne:

Cele operacyjne: Uczeń

Metody i techniki pracy: pogadanka, burza mózgów

Formy pracy: grupa, zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczenia „Ja, Ty - My” do kl. III, tekst z lukami, słowa pomocnicze, reprodukcje obrazów.

Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.

Przebieg zajęć

  1. Spotkanie na dywanie.

Uczniowie siadają na dywanie i rozmawiają z nauczycielem na temat samopoczucie, poprzedniego dnia, itd.

  1. Sprawdzenie zadania domowego.

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.

  1. Udział w burzy mózgów.

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło „malarstwo”. Uczniowie podają swoje skojarzenia z tym słowem. Po zgromadzeniu sporej ilości wyrazów, nauczyciel prosi aby uczniowie w grupach opracowali swoja definicję słowa „malarstwo”. Każda grupa prezentuje swój pomysł.

  1. Czytanie i omówienie tekstu wprowadzającego do działu o malarstwie w podręczniku (Podręcznik – cz.2, str. 37).

Jeden z uczniów czyta tekst, po przeczytaniu nauczyciel zadaje pytania dotyczące tekstu.

  1. Wysłuchanie opowiadania „Malarstwo” (Podręcznik – cz. 2, str. 38-45).

Uczniowie na zmianę czytają opowiadanie. Po wysłuchaniu treści odpowiadają na pytania nauczyciela:

  1. Omówienie reprodukcji zawartych w podręczniku.

Każda reprodukcja jest omawiana przez uczniów i nauczyciela. Uczniowie mają opisać co widzą na obrazie, jakie barwy zostały użyte do jego namalowania, czy można wyróżnić jakieś charakterystyczne cechy tych obrazów, jaki jest ich nastrój.

  1. Prezentacja reprodukcji obrazów Claude Moneta.

Nauczyciel przyczepia na tablicy kilka reprodukcji, uczniowie mają za zadanie opowiedzieć co widzą na obrazach, jakie są barwy tych obrazów, a także jakie emocje wzbudzają.

  1. Uzupełnianie brakujących wyrazów.

Uczniowie dostają tekst, który zawiera podstawowe informacje o malarstwie zredagowane na podstawie informacji zawartych w opowiadaniu „Malarstwo”. Ich zadaniem jest uzupełnienie luk w tekście brakującymi wyrazami. W razie problemów uczniowie mogą wspomóc się treścią opowiadania lub dostać od nauczyciela listę potrzebnych wyrazów.

  1. Zapoznanie z planem krakowskiego Starego Miasta.

Uczniowie dostają plan Starego miasta w Krakowie. Pierwszym zadaniem jest próba odnalezienia ulicy na, której mieszkają. Następnie mają wskazać Bazylikę Mariacką i ulice, na które trafią idąc za opisem nauczyciela. Mają również podać ulice rownoległe i prostopadłe do tej, na której się znajdują, lub którą wskaże nauczyciel.

  1. Rozwiązywanie zadań matematycznych (Podręcznik 2M, str.36)

Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania z podręcznika. Wskazany przez nauczyciela uczeń podaje rozwiązanie, reszta uczniów sprawdza swoje odpowiedzi.

  1. Mieszanie barw.

Nauczyciel pyta uczniów czym są barwy. Po uzyskaniu odpowiedzi, wspólnie z uczniami ustala jakie barwy zalicza się do barw podstawowych i wypisuje je na tablicy. Uczniowie dostają kartki, farby i pędzle. Ich zadaniem jest mieszanie ze sobą barw wg schematu podane w ćwiczeniach na str. 45 i 46. Uczniowie zapisują swoje obserwacje w ćwiczeniach.

  1. Zadanie pracy domowej.

Uzupełnienie Ćwiczeń na str. 47.

