Kontrreformacja w Europie i Polsce

Konspekt dla II „LC

Temat: Kontrreformacja w Europie i Polsce

Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem kontrreformacji w Europie i w Polsce

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1545 – 1563, 1534,1540,1564,1570, 1573, 1596

Pojęcia: kontrreformacja, zakon, inkwizycja, indeks ksiąg zakazanych, konfederacja, dysydenci, arianie

Skutki kontrreformacji w Europie

Nazwy głównych krajów objętych kontrreformacją

Postacie: Ignacy Loyola, Piotr Skarga, Jan Hus, Hozjusz

Postanowienia konfederacji sandomierskiej i warszawskiej

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: kontrreformacja, zakon, inkwizycja, indeks ksiąg zakazanych, konfederacja, dysydenci, arianie

Przyczyny kontrreformacji w Polsce

Przyczyny nietolerancji w następnych stuleciach

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

wskazać na mapie państwa objęte kontrreformacją

analizować i interpretować tekst źródłowy

wyjaśnić rolę jezuitów w działalności kontrreformacyjnej

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

wykazać różnice pomiędzy reformacją a kontrreformacją

porównać i ocenić sytuację w Europie przed i po wystąpieniu kontrreformacji

omówić znaczenie kontrreformacji w Europie i Polsce

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Postawa poszanowania odmienności kulturowej, religijnej, językowej innych ludzi

Przekonanie o szacunku dla innych religii

Przekonanie o doniosłej roli kontrreformacji

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa w XVI wieku, Podręcznik D. Stola, J. Czubaty, Historia.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Co to jest reformacja ?

2.Kim był Marcin Luter?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Reformacja, ruch religijny, zapoczątkowany przez M. Lutra. Spowodowany był przez symonię, nepotyzm, sprzedaż odpustów.

Odp. duchowny, niemiecki reformator Kościoła zachodniego. W 1517 roku ogłosił 95 tez.

III. Wprowadzenie do tematu Kontrreformacja w Europie i Polsce

Omówienie soboru w Trydencie za pomocą prezentacji

Notatka:

Sobór trydencki, po wystąpieniu M. Lutra w Niemczech domagano się zwołania soboru powszechnego w celu przeprowadzenia reformy w Kościele. Do zwołania soboru do Trydentu doszło dopiero w 1545 i obradował on z przerwami aż do 6 XII 1563. Wbrew początkowym oczekiwaniom uchwały soborowe nie doprowadziły do uzgodnienia stanowisk ze zwolennikami Lutra, lecz wzmocnienia wewnętrznego Kościoła katolickiego.

Podanie skutków soboru na tablicy:

  • potwierdzono obecność Chrystusa w Eucharystii na Mszy św. jako ofiary

  • potwierdzono znaczenie wszystkich siedmiu sakramentów

  • potępiono predestynację - tezę głoszącą, iż los pośmiertny człowieka jest odgórnie wyznaczony przez Boga (jedna z podstawowych nauk i założeń kalwinizmu)

  • podtrzymano koncepcję wolnej woli, zdolnej samodzielnie wybrać dobro

  • potępiono indywidualne interpretowanie Pisma Św.

  • uznano Biblię i Tradycję Kościoła za równoważne źródła wiary

  • zakazano nepotyzmu - obsadzania stanowisk kościelnych przez krewnych kleru

  • wprowadzono księgi metrykalne (rejestrowano śluby, chrzty, pogrzeby)

  • stopniowo wprowadzano języki narodowe w czytaniach, lecz modlitwy pozostały odmawiane po łacinie

  • potępiono nauki Lutra

  • zobowiązano biskupów do przebywania w diecezjach, proboszczów do przebywania w parafiach, zakazano kumulacji stanowisk kościelnych.

Omówienie kontrreformacji w Polsce za pomocą prezentacji

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie podają swoje propozycje

Uczniowie słuchają

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Analiza testu źródłowego Towarzystwo Jezusowe

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie analizują tekst źródłowy

V. Podanie pracy domowej:

Wyjaśnij dlaczego Polskę nazywano Państwem bez stosów?

V. Uczniowie zapisują prace domową w zeszycie
