Scenariusz zajęć
Temat: Świetlicowe „małe podchody”.
Cele:
zachęcanie do aktywności, poszukiwania,
rozwijanie wyobraźni, fantazji,
wzmacnianie aktywności uczniów w różnych sytuacjach zadaniowych,
rozwijanie umiejętności wyrażania siebie w twórczej ekspresji,
rozumienie znaczenia współpracy, zgodna praca i zabawa
Materiały:
Naklejki z nazwami: OMNIBUS (I miejsce), MISTRZ (II miejsce), EKSPERT (III miejsce), PRYMUS (IV miejsce), ZNAWCA (V miejsce), NISKI, WYSOKI, ORZEŁ, ZŁOTOUSTY, SZYBKI,
Arkusze papieru,
Kredki,
Flamastry,
Stoper,
Gazeta,
Koperty z zadaniami
Przebieg zajęć
Ustalenie zasad wspólnej zabawy.
Rozszyfrowanie plakatu z instrukcją, wyjaśniającego, że w sali są ukryte koperty z poleceniami ponumerowane od 1 – 10. Nauczyciel pokazuje jak stosować szyfr GA-DE-RY-PO-LU-KI. Nauczyciel pobudza do refleksji do czego potrzebne są szyfry, czy mają zastosowanie obecnie.
Zadanie 1
Uczniowie otrzymują „klucz”, rozszyfrowują zadanie (każda osoba ma inne zdanie, sentencję, cytat). Każdy uczeń odczytuje hasło. Pierwsze pięć osób, które najszybciej rozszyfruje zadanie otrzymuje jeden z w/w tytułów i przykleja naklejkę na ubranie.
Zadanie 2
OMNIBUS odnajduję kopertę z nr 1 – odczytuje zadanie „Ustawić się od najniższego do najwyższego – czas 1 minuta.
OMNIBUS ocenia wykonanie zadania.
Najniższa osoba otrzymuje naklejkę z napisem NISKI, najwyższa z napisem WYSOKI.
Refleksja: co pomagało w wykonaniu zadania, a co utrudniało.
Zadanie 3
MISTRZ odnajduje kopertę nr 2 odczytuje „Zbudować z ciał uczestników liczbę większą od
7.”
Refleksja: Prowadzący pyta MISTRZA o wrażenia po wykonaniu zadania.
Zadanie 4
EKSPERT odnajduje kolejną kopertę i dedykuje wykonanie zadania „Ustawić się tak, aby zająć jak najmniejsza powierzchnię.”
Refleksja: Ocena wzrokowa i uzgodnienie, przez EKSPERTA, czy zadanie zostało wykonane poprawnie.
Zadanie 5
PRYMUS - Koperta nr 4 – wręczenie arkuszy papieru: „Odrysować stopy każdego członka grupy”
Refleksja: Jak ułatwialiście sobie zadanie? PRYMUS pomaga sprawdzić wykonanie zadania.
Zadanie 6
ZNAWCA - Odnalezienie koperty nr 5 z poleceniem: „Wypisać jak najwięcej nazw zwierząt w ciągu 2 minut”. Podliczenie nazw razem ze ZNAWCĄ. Zwycięzca otrzymuje naklejkę z napisem ORZEŁ.
Zadanie 7
NISKI - Kolejna koperta nr 6, odczytanie polecenia: „ Ułożyć krótką rymowankę z wyrazami jesień, kasztany, sad - czas 2 minuty”. Odczytanie wierszyków, występowanie wyrazów sprawdza NISKI. Ocenia najlepszą rymowankę – zwycięzca otrzymuje naklejkę ZŁOTOUSTY.
Zadanie 8
WYSOKI – Odszukanie koperty nr 7 i odczytanie: ”Jak najszybciej zgromadzić: temperówkę, lewy but, 2 zeszyty”. Sprawdzenie WYSOKI. Najszybszy dostaje nakleję SZYBKI.
Zadanie 9
ORZEŁ - Koperta nr 8: „Napisać swoje imię wspak”. ORZEŁ pomaga sprawdzić poprawność
wykonania.
Zadanie 10
ZŁOTOUSTY - Koperta nr 9 : „Odrysować prawą dłoń na papierze” ZŁOTOUSTY razem z nauczycielem sprawdzają .
Zadanie 11
SZYBKI - Koperta z nr 10 : „ Zrobić z gazety jak największy samolot i zainicjować wspólny lot”
Omówienie z całą grupą rezultatów pracy
Praca w kręgu. Jak rozumiesz znaczenie słowa współpraca? Jakie to miało znaczenie podczas zajęć? Co ty możesz zrobić, aby współpraca była udana, owocna?
Uczniowie odpowiadają na pytania:
Co im się najbardziej podobało?
Co zapamiętali?
Czego się dowiedzieli?
Ustalenie, czy są jakieś pomysły, które można by zrealizować, a które ich interesują?
Scenariusz zajęć
Temat: Poznajemy uczucia.
Cele:
• Uświadomienie, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia,
• Uświadomienie znaczenia kontroli w wyrażaniu uczuć,
• Kojarzenie uczuć z różnymi sytuacjami, rozpoznawanie ich i nazywanie,
• Uświadomienie, że uczucia mogą się zmieniać,
• Budowanie poczucia własnej wartości i silnej osobowości,
• Integracja grupy świetlicowej.
Metody pracy: praca indywidualna, praca w grupach, niedokończone zdania, dyskusja, zabawa.
Pomoce do zajęć: arkusze papieru i małe karteczki samoprzylepne, kredki, przygotowane przez nauczyciela: lokomotywa i wagoniki, kolorowe karteczki, zdania niedokończone.
Przebieg zajęć:
• Przedstawienie się uczestników: „Chciałbym o sobie powiedzieć, że…”
• Ćwiczenie „ Moje imię”; uczniowie zapisują pionowo swoje imię i próbują do każdej litery zapisać dobrą cechę charakteru, bądź zdolność, jaką posiadają, zaczynającą się na daną literę.
• Zabawa: „Sałatka owocowa”; ustawiamy krzesła w kręgu (o jedno krzesło mniej, niż uczestników zajęć), każde dziecko w myślach wybiera owoc wymieniony przez prowadzącego np. jabłko, gruszka, śliwka, banan. Na hasło sałatka bananowo- jabłkowa wstają uczniowie, którzy wybrali te owoce siadają na krzesełka, wymieniają się miejscami, gdy padnie hasło „ sałatka owocowa” wszyscy zamieniają się miejscami.
• Próba określenia nastroju każdego dziecka (nauczyciel zawiesza arkusz dużego papieru, z rysunkiem lokomotywy i pięciu wagoników. Na nich widoczne są nazwy uczuć, np.: lokomotywa- radość, wagoniki to smutek, szczęście, strach, złość, spokój. Dzieci zapisują na małych karteczkach swoje imię i przyczepiają je do pociągu zgodnie ze swoim nastrojem).
Rozpoznawanie i nazywanie uczuć
Nauczyciel prosi o wypisanie na tablicy wszystkich znanych dzieciom uczuć.
• Nauczyciel za pomocą kolorowych karteczek dzieli klasę na 6 grup (kolor karteczki tworzy grupę). Grupy szukają odpowiedzi na pytania: co wywołuje w was miłe i niemiłe uczucia? Jakie zdarzenia i sytuacje wywołują w was: grupa I - radość, grupa II - zadowolenie, grupa III - znudzenie, grupa IV- złość, grupa V- lęk, grupa VI smutek. Przedstawiciele grup referują prace w grupach.
• Podział wcześniej wypisanych nazw uczuć na tablicy na uczucia pozytywne i negatywne (podsumowując wykonanie zadania nauczyciel zwraca uwagę uczniom na to, że każdemu człowiekowi towarzyszą w życiu uczucia, ale jedne z nich są dla nas przyjemne, inne nie).
Zabawa „ Kamienne posągi”. Uczestników zabawy dzielimy na dwie grupy. Grupa pierwsza spaceruje swobodnie po klasie, na znak „klaśnięcia”- uczniowie zatrzymują się w takiej pozycji, w jakiej akurat się znaleźli, czyli zastygają w naturalnych pozach.
Posągi za każdym razem wyrażają inne emocje, przy użyciu całego ciała i mimiki twarzy. Zadaniem drugiej grupy jest odgadnięcie nazwy danego uczucia, np. radość, smutek, rozpacz.
• Kwestionariusz zdań niedokończonych- uczestnicy zajęć mają za zadanie dokończenie następujących zdań, przygotowanych przez prowadzącego:
- Radość wzbudza we mnie……………………………
- Najczęściej odczuwam złość, gdy……………………
- Zasmuca mnie, gdy…………………………………
- Boję się kiedy…………………………………………
- Najbardziej się wstydzę………………………………
Ochotnicy mogą zaprezentować swoje prace na forum grupy.