SCENARIUSZ ZAJĘĆ (3)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zabawy twórcze zainspirowane słowem i muzyką.

CELE:
Rozwijanie twórczej aktywności dzieci
Współdziałanie w sytuacjach zabawowo-zadaniowych, przełamywanie  barier  emocjonalnych

Dziecko:
- spontanicznie pokazuje za pomocą ruchu ciała, w trakcie słuchania muzyki zjawiska atmosferyczne związane z zimą
- potrafi rysować oburącz symetryczne obrazki w powietrzu i na płaszczyźnie

FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca z całą grupą
- praca w parach
- praca indywidualna

TECHNIKI:
- ekspresja ruchowa
- burza mózgów
- bricollage

METODY:
wg  M. Kwiatkowskiej
czynne;
-  zadań stawianych do wykonania
kierowanie własną działalnością  dziecka
- zadań inspirujących
percepcyjne:
- uprzystępnianie sztuki
- pokaz i obserwacja
słowne: 
- żywe słowo nauczycielki
- rozmowa
- opowiadanie twórcze


ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:
podkład do opowiadania „O gwiazdce śniegowej” A. Vivaldi „Zima”, podkład do ekspresji ruchowej P. Czajkowski - „Walc  kwiatów", podkład do zabaw ruchowych P. Czajkowski – „Dziadek do orzechów", tekst opowiadania „O  gwiazdce  śniegowej, gazety, klej, szary papier pakowy, kolorowe karteczki samoprzylepne do zapisywania  wypowiedzi dzieci w „burzy mózgów", marker, kredki, kartki papieru.

PRZEBIEG:

1. „O gwiazdce śniegowej" -  opowiadanie nauczycielki przy muzyce A. Vivaldiego „Zima”

tekst opowiadania:

Była późna jesień.

Na  gałęziach prastarych dębów i jesionów, stojących nieruchomo  w  olbrzymim lesie  nie było już prawie wcale liści. Wiał coraz  chłodniejszy, zimniejszy  wiatr, głośno  świszcząc i szeleszcząc: szszszsz …. Nieopodal lasu płynął sobie leniwie maleńki, błękitny strumyczek. Mieszkały w nim siostry, przejrzyste kropelki wody: małe, średnie, duże.

Jesienny  wiatr wiał coraz silniej i silniej. Jego podmuchy stawały się coraz  bardziej lodowate. Powoli zamieniał  się w …zimowy  wiatr . Pod wpływem zimnego wiatru, kropelki w  błękitnym strumyku kolejno zasypiały otulając się lodową  pierzynką. Najpierw te najmniejsze, potem średnie, a na końcu  duże. Nagle… jedna niesforna kropelka oderwała się z  marznącej  wody. Ja  nie chcę jeszcze spać snem zimowym w strumyku – zawołała. I poszybowała w górę. Latem przez całe dnie wdzięcznie  pluskały się, szemrząc jednostajnie i goniąc się wzajemnie. Były  swawolne i  radosne. Zwinnie przemykały wśród drobnych kamyków  leżących na dnie strumyka, czule głaskały przepływające tuż obok  nich  srebrzyste rybki. Tworzyły  wspaniałą, szczęśliwą, mokrą  rodzinę–wodę. Cieszył się strumyk, że ma takie córki. Frunęła  coraz  wyżej, wyżej i wyżej, prosto w chmury. Po chwili spostrzegła, że nie jest już kropelką wody, a powoli staje się chmurą. Wraz  z innymi koleżankami –chmurami  kłębiła  się  wysoko ponad konarami drzew. Nagle zauważyła, że nie jest już ani kropelką wody, ani nawet chmurą, a zamieniła się  w …. gwiazdkę  śniegową.
- To ten zimny wiatr to sprawił! – pomyślała.
Czuła się teraz zupełnie inaczej niż dotychczas. Była jakby  mocniejsza i silniejsza. Już nie była przezroczysta. Była biała i śliczna. Och, jak cudownie być śnieżynką – pomyślała, wesoło wirując w  powietrzu. Spostrzegła wokół siebie inne gwiazdki śniegowe. Śnieżynki wesoło chwyciły się za ręce i lekko wirowały i tańczyły w powietrzu.
Nagle silniejszy podmuch wiatru oderwał od koleżanek naszą gwiazdkę  i przesunął ją lekko w dół.
- Chętnie zobaczę, co porabiają moje siostry kropelki – pomyślała
i wolno zaczęła opuszczać się w stronę strumyka.
Strumień był cały pokryty lodem.
Ach, moje  siostry już usnęły pod śniegową kołderką!
Śpijcie  smacznie siostrzyczki! Ja jeszcze polatam. Muszę dowiedzieć się czy coś jeszcze istnieje oprócz naszego lasu i strumyka! – zawołała śnieżynka i powirowała na skraj lasu.
Płynęła, płynęła w powietrzu lekko się unosząc ponad gałęziami  prastarych dębów. Słyszała  pod sobą  szelest  gałęzi poruszanych  przez  wiatr. Już  było widać skraj lasu , już minęła ostatnie gałęzie drzew i nagle zobaczyła ….

2. „Burza  mózgów" - dokończ  opowiadanie „Za lasem gwiazdka zobaczyła..” (dzieci młodsze rysują, dzieci starsze piszą na kolorowych karteczkach).

3. Ekspresja  ruchowa „ Wirujące śnieżynki"  przy muzyce „Walc  kwiatów” P. Czajkowskiego – dzieci udają płatki śniegu.
4. Ekspresja  słowna:
- lista atrybutów – „Za co lubicie zimę?”
- podobieństwa  - „ Śnieg jest biały jak …”
- rundka - „Co można robić na śniegu?"

(swobodne wypowiedzi dzieci)

5. Ćwiczenia
- rysowanie bałwanków

6. Zabawy z gazetami  
- rytmiczne darcie gazet przy  muzyce „ Dziadek do orzechów"
- marsz, odgarnianie podartych gazet na boki stopami

- bez muzyki – siad skrzyżny, zagarnianie i podrzucanie gazet- „śniegu”
- bez  muzyki – leżenie na  „śniegu", obrzucanie się nim, wykonywanie „orła", lepienie kul śniegowych

(sprzątanie)

7. „Zimowy  obrazek"-  bricollage z podartych gazet i kul  śniegowych (na dużym arkuszu – praca w całej grupie)

KRAINA ZAGADEK- jedna zagadka dla każdej grupy- rozwiązanie dzieci rysują na kartce.

Choć niezgrabny, ale miły.
Dzieci same go lepiły. Lepiły go cały ranek. To ze śniegu jest...
Jaki to domek,
nie potrzeby latem, zimą karmi co dzień zwierzęta skrzydlate?
Nosi na rękach nawet słaby malec.
Mogą mieć pięć palców albo jeden palec.
Chodź nie maja kół same pędzą w dół.
Ale musisz mieć sznurek, by je wciągnąć na gorę·
Jestem gwiazdka biała, niewielka. Chuchnij! Zostanie wody kropelka.    


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Powitanie wiosny.

Cele:
- ćwiczenie pamięci
- kształtowanie umiejętności reagowania na sygnał
- kształtowanie sprawności cech motorycznych dziecka
- integracja grupy
Metody i formy pracy:
- metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne
- formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: zielona i czerwona chorągiewka, karki z liśćmi, kwiatkami, kartki z motylami, kredki, klej, białe karki A4, plakat z pustym wazonem, nagranie „Dźwięki natury – ptaki”
Przebieg zajęć:
- „Latające ptaszki” – wszystkie dzieci zamieniają się w ptaszki. Na znak podniesienia zielonej chorągiewki ptaszki zaczynają latać w różnych kierunkach. Gdy dzieci zobaczą w górze czerwoną chorągiewkę zatrzymują się (muzyka „Dźwięki natury – ptaki”)
- Rozmowa w kręgu o przyjściu nowej pory roku, którą nazywamy wiosną i o darach jakie ma dla nas owa pora przygotowane. Zaznaczamy, że dary zostały ukryte w sali, a zadaniem każdego dziecka jest odszukanie wiosennego skarbu w sali (liście, kwiatki). Kiedy każdy znajdzie swój skarb ma za zadanie pokolorować owe dary wiosny. Po skończeniu nauczyciel pokazuje dzieciom wielki wazon (narysowany na arkuszu papieru) i prosi dzieci, aby każde z nich przykleiło swój dar wiosny tak, aby wazon został zapełniony.
- „Kolorowe motylki” – dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozdaje im obrazki przedstawiające różne motylki (czerwone, żółte, zielone, niebieskie). Mówi także, żeby każdy z nich zapoznał się ze swoim motylkiem. Na hasło: „zamieniają się miejscami dzieci, które maja motylki koloru np. czerwonego”, wszystkie dzieci z danej grupy zamieniają się miejscami. Na hasło: „kolorowe motylki” – wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
- „Kwiat na dłoni” – dzieci odrysowują na białej kartce papieru swoja lewą bądź prawa dłoń, a następnie rysują w środku dłoni wiosenny kwiat. Kiedy już wszyscy skończą, zadaniem każdego jest pokolorować dłoń oraz kwiat znajdujący się w środku.
- „Kolory” – dzieci siedzą w kole, rzucają do wybranej osoby piłkę i wypowiadają dowolny kolor. Dziecko, które złapało piłkę i usłyszało dany kolor ma za zadanie skojarzyć go sobie z wybranym przedmiotem, np. czerwony – samochód, żółty - tulipan.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Przyszła do nas wiosna.

Cele:
• Uczeń kształtuje w sobie umiejętność słuchania, skupienia i wypowiadania się.
• Uczeń rozwija własne myślenie i umiejętność odgadywania.
• Uczeń uświadamia sobie, jak ważne są podczas pracy cierpliwość, dokładność, ostrożność.
• Uczeń poszerza swoje zdolności manualne.

Metody:
• Podająca – odczyt, instrukcja, pogadanka;
• Praktyczna, eksponująca – praca techniczna.

Formy:
• Indywidualna;
• Grupowa;
• Zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”, szary papier, kartki z bloku, ołówki, kredki, nożyczki, klej, markery, dowcipy o wiośnie.

Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu.
2. Krótka rozmowa z dziećmi o wiośnie:

3. Za oknem naszej wiosny nie widać. Przed chwilą rozmawialiśmy, w jaki sposób wiosna przychodzi, a teraz posłuchajcie, co różne zwierzęta w wierszu J. Brzechwy p.t. „Przyjście wiosny” mówią o tym.
Nauczyciel odczytuje wiersz:

Jan Brzechwa
Przyjście wiosny

Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro:
przyjedzie pewno furą...
jeż się najeżył srodze
Raczej na hulajnodze.
Wąż sykną
- ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:
Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
Skąd znowu
- rzekła sroka
ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ja w tramwaju.
Nieprawda wiosna zwykle
przyjeżdża motocyklem.
A ja wam to dowiodę
że właśnie samochodem.
Nieprawda bo w karecie!
W karecie, co pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
że płynie właśnie łódką!
A wiosna przyszła pieszo
Już kwiaty z nią się śpieszą,
już trawy przed nią rosną i szumią
Witaj wiosno!
Nauczyciel zadaje pytanie: Jaka jest prawda o wiośnie, w jaki sposób przychodzi?

4. Nauczyciel: Jedną z oznak wiosny jak wspomnieliście są „bazie kotki”. Ja teraz chciałabym z Wami wykonać takie kotki, jednak będą one troszkę NIETYPOWE, tak jak rozmowy zwierząt. Podzielimy się na X grupy. (Stworzenie grup i przygotowanie miejsc pracy).
Każda grupa otrzyma ode mnie szary papier i kartki białego papieru. Waszym zadaniem będzie na szarym papierze narysowanie markerami dużego drzewa, następnie na małych białych kartkach każdy członek grupy narysuje prawdziwego kota, pokoloruje go i wytnie. Ostatnim elementem pracy będzie przyklejenie na grupowym drzewie każdego kotka.

5. Wykonywanie pracy przez dzieci. (Nauczyciel obserwuje każdą grupę, jeśli są jakieś trudności – wspomaga a wszystkie prawidłowe zachowania stara się zauważyć i powiedzieć o nich. Powoli to na zwiększenie wiary we własne możliwości.)

6. Porządkowanie miejsc pracy.
7. Prezentacja grupowych drzew z kotkami, omówienie wyglądu prac i działania poszczególnych grup, nagrodzenie za pracę.
8. Nauczyciel na zakończenie odczytuje 3 dowcipy:

Biedronka, żuk i stonoga umówili się na naradę na starym dębie.
Biedronka i żuczek przyszli punktualnie. Stonoga spóźnia się.
Minęły już dwie godziny. Biedronka zdenerwowana chce już iść do domu.
Otwiera drzwi, a tu stonoga.
- Gdzie się podziewałaś?! - pyta żuk.
- Nad drzwiami jest napisane, aby wytrzeć nogi...

****

Mucha spotyka stonogę:
- Dlaczego nie byłaś na lodowisku?
- Bo zanim założyłam łyżwy przyszła wiosna.

***

Idzie ślimak pod górkę i śpiewa:
- Za rok, może dwa...
Z górki schodzi inny, stary i śpiewa:
- Czterdzieści lat minęło...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zwiastuny wiosny. Świat roślin i zwierząt.

Cele:
- uczeń umie wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,
- uczeń umie wymienić ptaki zwiastujące wiosnę,
- uczeń zna rośliny zakwitające wczesną wiosną,
- uczeń umie wymienić cechy marcowej pogody,
- uczeń wie, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna,
- uczeń potrafi swobodnie wypowiadać się na temat życia ptaków w okresie wiosny,
- uczeń wie, jak wygląda bocian biały i czarny,
- uczeń zna kilka zwyczajów z życia bociana białego,
- uczeń potrafi rozróżnić ptaki: bociana, jaskółkę, szpaka, kukułkę, skowronka, pliszkę, dudka.

Metody:
- heurystyczne (odkrywające)
- informacyjne

Formy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- ilustracja wiosny
- ilustracje przedstawiające ptaki (jaskółka, bocian, szpak, kukułka, skowronek),
- ilustracje przedstawiające kwiaty (przebiśnieg, zawilec, krokus, tulipan, przylaszczka,
- malowanki dla uczniów; karteczki do uzupełnienia,
- nagranie A.Vivaldi "Cztery pory roku" - "WIOSNA"
- prezentacja komputerowa w programie PowerPoint : Wiosna - kwiaty, Wiosna - ptaki

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaczyna lekcję od zabawy "ciepło- zimno".
Należy przygotować ilustrację przedstawiającą wiosnę i pociąć ją na 3-4 części. Wybrany uczeń wychodzi z sali, w tym czasie ukrywamy fragment obrazka w ustalonym miejscu. Po powrocie podpowiadamy mu słowami ciepło - zimno.

2. Rozmowa wprowadzająca na temat zbliżającej się wiosny, zmian w przyrodzie i wyglądzie najbliższego otoczenia (kwitnienie drzew, kwiatów, cieplejsze podmuchy wiatru, zmienna, kapryśna pogoda).
Przez długie zimowe miesiące parki, lasy i ogrody pozostawały w uśpieniu. W bezlistnych koronach drzew z rzadka przemykały ptaki, które nie odleciały na zimę. Zdawało się, że zapanowała wieczna zima, która już nigdy nie ustąpi. W końcu i na nią przyszedł kres. Nadszedł dzień, kiedy rozeszły się ciężkie, ołowiane chmury i powiał ciepły wiatr. Słońce mocniej przygrzewa, dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Na drzewach pojawiają się pierwsze listki, a spod resztek śniegu wyrastają przebiśniegi, zawilce, przylaszczki. Cykl życia na ziemi rozpoczyna się na nowo. Mamy okazję, by przyjrzeć mu się trochę uważniej.
3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat marcowej pogody.
Posłuchajcie zagadki, którą przygotowałam dla was.

"O cieple marzy, o pierwszych pąkach, na kapeluszu nosi skowronka, jest zapowiedzią wiosennych zdarzeń to miesiąc… (marzec)
- Jaką pogodę możemy zaobserwować w marcu?
- Jakie zmiany zachodzą obecnie w przyrodzie?

Kiedy w marcu przyroda budzi się do życia, mówimy, że zaczęło się przedwiośnie lub zaranie wiosny.

4. Poznanie nazw wiosennych kwiatów i krzewów.
Mówiliśmy, że przyjście wiosny możemy poznać po pierwszych kwiatach. To one pierwsze zwiastują nam nadejście wiosny. Dlatego nazywamy je zwiastunami wiosny.
Jakie znacie pierwsze wiosenne kwiaty?
Nauczycielka recytuje wiersz:

Władysława Broniewskiego

"Pierwiosnek”
             
Jeszcze w polu tyle śniegu,
Jeszcze strumyk lodem ścięty,
A pierwiosnek już na brzegu
Wyrósł śliczny, uśmiechnięty:

Witaj, witaj, kwiatku biały,
Główkę jasną zwróć do słonka,
Już bociany przyleciały,
W niebie słychać śpiew skowronka.

Stare wierzby nachyliły
Miękkie bazie ponad kwiatkiem:
Gdzie jest wiosna? Powiedz, miły,
Czyś nie widział jej przypadkiem?
Lecz on, widać, milczeć wolał.

O czym myślał -któż to zgadnie?
Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
Szepnął cicho: -Jak tu ładnie…
                        
Prezentacja komputerowa w programie PowerPoint : Wiosna - kwiaty
- pierwiosnek
- przebiśnieg - pierwszy wiosenny kwiat (śnieżyczka przebiśnieg). Zakwita już w marcu. Znika z wielu naturalnych środowisk na skutek niszczenia przez ludzi.
- wawrzynek wilczełyko - już w lutym zakwitają małe, 4-płatkowe kwiaty, różowo-czerwone, przed rozwojem liści. To niski krzew leśny, zrywany i niszczony dla celów dekoracyjnych. Jest rośliną leczniczą, ale uwaga, także trującą, chroniony.
- krokus - zwany szafranem - zakwita wcześnie dzięki zgromadzonym w cebulce zapasom pokarmu. Kwitnie gromadnie na halach górskich.
- sasanka - zakwita w borach sosnowych. Swą piękną fioletową barwą kwiatu, jak również delikatnością liści i owłosieniem bardzo zwraca uwagę, zwłaszcza na tle szarego jeszcze w tym czasie otoczenia.
- podbiał - na poboczach dróg i ścieżek znajdujących się poza miastem już w marcu można spotkać złotożółte koszyczki kwiatowe podbiału. Kwiaty osadzone są na krótkich łodyżkach pokrytych łuskami. Dopiero po przekwitnieniu rozwijają się liście. Zarówno żółte kwiaty, jak i liście stanowią skuteczny środek leczniczy przeciw kaszlowi i schorzeniom błon śluzowych.
- zawilec gajowy - występuje w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach, na wilgotnych łąkach.
- forsycja - to krzew o żółtych kwiatach, które pojawiają się na tym krzewie wcześniej niż liście. Na innych roślinach najpierw pojawiają się liście, a potem kwiaty. Zwrócenie uwagi na ochronę wiosennych kwiatów.
Dziko rosnące zawilce, krokusy, sasanki, przebiśniegi podlegają ochronie. Nie zrywajcie ich!

5. Zabawa ruchowa.
Dzieci naśladują czynności wykonywane wiosną w ogrodzie.
Wszystko dookoła budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze rośliny, ptaki zaczynają radośnie śpiewać. Ludzie rozpoczynają wiosenne prace w ogrodach. Stańcie przy swoich krzesełkach i spróbujcie naśladować czynności, jakie wykonujemy w ogrodzie wiosną. Najpierw kopiemy grządki, następnie dokładnie je grabimy. W grządkach robimy dołki, do których wkładamy sadzonki różnych roślin, korzenie lekko przysypujemy ziemią. Posadźcie jeszcze jedną roślinę. Teraz podlejcie wszystkie posadzone rośliny. Prace w ogrodzie zakończone, możecie teraz odpocząć.

6. Poznanie ptaków, które przylatują do Polski na wiosnę

Już w lutym i marcu wracają do nas ptaki, które odleciały jesienią. Najwcześniej wracają skowronki, szpaki, bociany, pliszki. Nieco później, bo w kwietniu pojawiają się jaskółki i kukułki. Powrót zajmuje ptakom około miesiąca. Pokonują one w tym czasie około 15 tys. kilometrów.
- skowronek polny - buduje gniazdo na ziemi, wśród traw i liści.
- pliszka siwa - niewiele większa od wróbla, drepcze małymi kroczkami w poszukiwaniu owadów. Porusza przy tym swoim długim ogonem i schyla głowę. Gnieździ się między kamieniami nad brzegami strumieni, ale również często bardzo daleko od wody.
- szpaki - są ptakami towarzyskimi; dziuple, w których się gnieżdżą, są często położone blisko siebie. Ich śpiew jest podobny do gwizdów. Szpaki potrafią naśladować różne dźwięki. Zjadają głównie owady, które zbierają na drzewach lub wyciągają z ziemi. Chcąc wydostać owada z ziemi, wbijają do niej dziób, a następnie go rozwierają. Pod koniec kwietnia zaczyna się okres wylęgania.
- jaskółka dymówka - w słoneczne, ciepłe dni dymówki latają wysoko, chwytając w locie owady, którymi się żywią. Są niezwykle ruchliwe, nieustannie śmigają w powietrzu to w tę, to w tamtą stronę. Wiosną para ptaków buduje gniazdo (okrągłe) z gliniastej ziemi zmieszanej ze śliną. Wewnątrz urządza miękkie posłanie z siana i piórek. Buduje gniazdo wewnątrz jakiegoś budynku (obora, stajnia), tam, gdzie przebywają zwierzęta hodowlane, gdyż znajduje tu wiele owadów, głównie much. Samica składa od 4-6 jaj. Jaja są brudnobiałe, nakrapiane. Jaskółka wysiaduje jaja przez 15 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez następne 3 tygodnie i są troskliwie wychowywane przez rodziców.
- bocian biały - zakłada gniazda w pobliżu osiedli ludzkich (na budynkach, na drzewach i słupach). Lubi tereny obfitujące w bagna, łąki i pastwiska. Raz założone gniazdo służy bocianom wiele lat. Gniazdo bocianie zbudowane jest z długich suchych gałęzi i witek ułożonych warstwowo, a wyścielane jest sianem, słomą i trawą. Gniazdo budują oboje - samiec i samica. Samica składa od 3-5 jaj i wysiaduje je przez 33-34 dni.

Zaprezentowanie w programie PowerPoint ptaków przylatujących do Polski na wiosnę.

7. Wykonanie quizu: Co wiesz o bocianie? (prezentacja w programie PowerPoint).
Dzieci otrzymują kartki. Litery znajdujące się przy prawdziwych zdaniach należy wpisać kolejno do kratek. Rozwiązanie tworzy słowo "sejmik"- to bocianie zgromadzenie, można je obserwować z początkiem sierpnia, kiedy bociany zaczynają się zbierać w stada przed odlotem do Afryki.

8. Poznanie innych ptaków, przylatujących na wiosnę i ich ciekawych zwyczajów.
- bocian czarny - jest bliskim krewniakiem bociana białego, ale różni się od niego nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. W przeciwieństwie do swego białego krewniaka, który zamieszkuje otwarte tereny, bocian czarny jest ptakiem leśnym. Można go spotkać co prawda nad brzegiem jeziora czy rzeki, lecz większość czasu spędza w lesie. Zamieszkuje ustronne, stare lasy, przede wszystkim liściaste, poprzecinane strumieniami, rowami. Unika sąsiedztwa człowieka i z reguły gniazduje z dala od siedzib ludzkich.
- dudek
Zwrócenie uwagi na ich ochronę i piękno.

10. Rozmowa na temat życia owadów wiosną.
- mrówka
- biedronka
- pszczoła

11. Piękno wiosny w muzyce - wysłuchanie utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku - Wiosna"

12. Rozdanie malowanek wiosennych kwiatów, ptaków przylatujących na wiosnę i owadów.

   

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Po czym poznasz, że idzie wiosna?

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności kojarzenia i wnioskowania,
- poznanie i kultywowanie dawnych zwyczajów.
- uczeń wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w różnych porach roku,
- uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat przeczytanego tekstu,

Metody: słowna, zabawowa, aktywizująca, praca z tekstem.

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne:
- tekst „Pożegnanie zimy”,
- kartoniki z wyrazami,
- arkusze tematyczne: "Wiosna" i "Zima"
- karty pracy,
- płyta i odtwarzacz CD/ komputer
- wiersz Wandy Chotomskiej "Marzanna"

Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Skojarzenia” (grupowanie rzeczowników wg tematów : wiosna – zima). Uczniowie przyczepiają do plansz „Wiosna” i „Zima” kartoniki z wyrazami kojarzącymi się z tą porą roku.
2. Zabawa „Zima, czy wiosna”.
Wypowiedzi na temat pory roku, którą dzieci bardziej lubią. Każde dziecko posiada zielony listek i śniegową gwiazdkę. Daje punkt zimie lub wiośnie uzasadniając wypowiedź:
Lubię zimę, bo....
Lubię wiosnę, bo...
Następnie liczone są punkty.
3. Przeczytanie tekstu „Pożegnanie zimy”.
21 marca na półkuli północnej obchodzony jest pierwszy dzień wiosny. Wtedy to dzień i noc są sobie równe – mają po 12 godzin. Jednym z najstarszych, ludowych zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny jest topienie marzanny, które ma symbolizować odejście zimy.
Żeby pożegnać zimę, przygotowano kukłę ze słomy. Strojono ją w kolorowe spódnice, falbany, wstążki i kokardy. Na głowę zakładano jej wianek. Kukła miała symbolizować wszystkie choroby i zło, które dokuczało ludziom w zimie. W pierwszy dzień wiosny niesiono marzannę zatkniętą na długi kij przez wieś lub miasteczko nad wodę. Tam wśród tańców i śpiewów topiono kukłę. Zaczynało się nowe życie.
4. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu.

5. Układanie i pisanie na dużym arkuszu listy niepowodzeń szkolnych i złych zachowań, które dzieci chcą pożegnać razem z zimą.

6. Czytanie wiersza

Wanda Chotomska

„Marzanna”

Ruszamy gromadą,
wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę
nad zieloną wodę.

Płyń sobie, Marzanno,
szumiącym potokiem,
na morze szerokie,
na morze głębokie.

Zgiń, przepadnij, zimo,
i nie wracaj do nas,
na przyjecie wiosny
otwórzmy ramiona.

A teraz, gdy zima
poszła już daleko –
zatańcz z nami, wiosno,
nad zieloną rzeką.

7. Uzupełnienie karty pracy.

KARTA PRACY

Przeczytaj i zaznacz poprawną odpowiedź.

1. Wiosna zaczyna się:
a) 20 lutego
b) 21 marca
c) 11 marca

2. Zwyczaj ludowy związany z pożegnaniem zimy to:
a) topienie Marzanny
b) śpiewanie kolęd
c) puszczanie wianków na wodzie

3. Gaik – maik to:
a) jodełka przybrana bombkami i łańcuchami
b) przystrojona wstążeczkami gałązka jodły lub świerku

4. Marzanna to:
a) zamarznięta kasza manna
b) przystrojona kukła ze słomy

5. Narysuj kukłę Marzanny lub gaik-maik.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zimowe zabawy

Cele:

- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
- wzbogacenie dziecięcych przeżyć podczas słuchania muzyki.
Uczeń:
rozwija własną ekspresję twórczą – ruchową i plastyczną
umie współdziałać w grupie
potrafi ułożyć puzzle
kształtuje poczucie rytmu
potrafi naśladować różne zwierzęta
umie zilustrować ruchem zabawy zimowe

Metody pracy: problemowa, praktycznego działania.
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa:
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką poważną (np. Vivaldi , ,Zima”) i współczesną (Skaldowie ,,Z kopyta kulig rwie”, ,,Zima, zima”), koperty z puzzlami, koperty z karteczkami z nazwami zabaw zimowych, lina, gazety, taśma klejąca, nożyczki, zagadki, dwie chusty.

Przebieg zajęć:
1. Okrzyk i gest.
Dzieci dzielą się na dwie grupy. W grupach wymyślają swój okrzyk i gest, który będą prezentowały po każdej wygranej przez siebie konkurencji.

2. ,,Podchody”- szukanie kopert z puzzlami.
Dzieci podzielone na grupy szukają kopert z puzzlami- tematem zajęć.

3. ,,Kra”- puzzle- rozsypanka sylabowa. Zapoznanie z tematem zajęć.
Dzieci w grupach układają puzzle- krę i odczytują ukryte w nich hasło
,, zimowe zabawy”.

4. ,,Zimowe zabawy”- kalambury.
Dzieci w grupach losują karteczki z nazwami zabaw na śniegu i przedstawiają je ruchem i gestem. Druga grupa odgaduje nazwę zabawy.
NAZWY ZIMOWYCH ZABAW
jazda na sankach
jazda na łyżwach

jazda na nartach
bitwa na śnieżki
lepienie bałwana
kulig
anioły/orły na śniegu
5. „Na lodowisku” -zabawa ruchowa.
Dzieci nakładają łyżwy- owijają stopy gazetą i oklejają taśmą.
W rytm muzyki swobodnie poruszają się po całej sali naśladując jazdę na łyżwach. Na przerwę w muzyce wykonują polecenia nauczycielki:

6. ,,Bitwa na śnieżki”- zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone na dwie grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzyma w ręku ,,śnieżną kulę” (kulę z gazety). Na hasło przerzucają kule na pole przeciwnej drużyny. Na dźwięk gwizdka- przerywają bitwę i liczą kule. Wygrywa ta drużyna, która ma mniej kul na swoim polu.

7. ,,Kto pierwszy- ten lepszy”- rozwiązywanie zagadek
Dzieci podzielone na grupy. Ich zadaniem jest podanie prawidłowych rozwiązań odczytywanych przez nauczycielkę zagadek. Odpowiada ta grupa, która jako pierwsza podniesie rękę.

ZIMOWE ZAGADKI
Co to za woda,
twarda jak kamień?
Można na łyżwach
ślizgać się na niej. (lodowisko)

Konik, wesoły dzwoneczek i sznur saneczek. (kulig)

Z lodowych klocków - dom niewysoki.
Jego lokator jadł mięso foki. (igloo)

Lepi się go, lecz nie z gliny
ani z plasteliny.
Daje się mu miotłę w rękę,
żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)

Gdy nadchodzi, wodę skuwa,
Każdy czapkę wnet nasuwa. (mróz)

Pada z nieba biały proch,
Coś jak gwiazdki albo groch.
Gdy napada po kolana,
Ulepimy wnet bałwana! (śnieg)

Oto domek Eskimosa,
Biały domek z lodu.
Choć w dotyku zimny,
To nie wpuszcza chłodu! (igloo)

Płozy, deski, sznurek,
Podejdźmy pod górę!
W dół szybko jak strzała,
Zabawa wspaniała! (sanki)

Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów przyczepione. (łyżwy)

Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)

Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem! (bałwan)

Dwie siostry – na dole, para braci – z boku,
bez nich żaden narciarz nie zjedzie po stoku. (narty)

8. ,,Taniec ze śniegowymi kulami”
Dzieci podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje chustę na której leżą ,,śniegowe kule” (kule z gazety). Tańczą w rytm muzyki ( walc, rock end roll, lambada) trzymając chustę tak, aby nie zgubić żadnej kuli. Wygrywa ta grupa, która utrzyma na chuście najwięcej kul.

9. ,,Na sankach”- zabawa ruchowa.
Dzieci w parach tworzą ,,saneczki” i poruszają się po całej sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zamieniają się w lodowe posągi. Przez 30 sek. pozostają w bezruchu. Para , która się poruszy odpada z gry.

10. ,,Lepienie bałwana”- zabawa konstrukcyjna.
Dzieci w grupach ,,lepią” bałwana wykorzystując gazety i taśmę klejącą. Która z nich ulepi większego bałwana, ta wygrywa.

11. Rundka końcowa.
Dzieci siedzą w kole. Kolejno kończą zdanie: Najbardziej podobało mi się...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Dzień z kulturą i sztuką japońską.

Cele:
a. kreowanie postawy tolerancji i otwartości na świat,
b. zapoznanie uczniów z kulturą i zwyczajami Japonii,
c. poznanie elementarnych podstaw sztuki orgiami,
d. rozbudzanie ciekawości poznawczej,
e. rozwijanie wyobraźni twórczej,
Metody:
•słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja,
•oglądowa: pokaz, obserwacja,
Środki dydaktyczne:
a. mapa świata,
b. płyta CD z nagraniami muzyki integracyjnej oraz hymnu Japonii,
c. ilustracje przedstawiające: flagę Japonii oraz elementy stroju japońskiego,
e. obrazki przedstawiające pismo japońskie;
Przebieg zajęć:
1.Odszukanie Japonii na mapie świata.
2.Podróż samolotem do„ Kraju Kwitnącej Wiśni” - zabawa ruchowa przy muzyce.
3.Powitanie w języku japońskim.
Pokaz ukłonu z równoczesnym wypowiedzeniem słów: Konnichiwa! (Dzień Dobry w jęz. Japońskim).
4.Prezentacja flagi Japonii oraz jej hymnu.
5.Oglądanie ilustracji przedstawiających charakterystyczne elementy kultury i sztuki japońskiej:
•walki sumo
•bonsai – miniaturki drzew
•charakterystyczne budowle japońskie
•kolorowe wachlarze japońskie
•pokemony – bajkowe stwory z kreskówek japońskich
•wojowników japońskich
6.Prezentacja oryginalnego stroju japońskiego - omówienie jego elementów.
7.Pismo japońskie:
-prezentacja wzorów wybranych wyrazów w jęz. japońskim,
-próba samodzielnego odwzorowanie przez dzieci wybranych wyrazów.
8.Omówienie sposobu uprawy ryżu, stanowiącego podstawą kuchni japońskiej.
- omówienie techniki posługiwania się pałeczkami podczas jedzenia,
11.Praca plastyczna – papierowe ptaki.
•prezentacja kilku przykładów prac wykonanych techniką orgiami, wyjaśnienie na czym polega sztuka orgiami oraz skąd się wywodzi;
•samodzielne wykonanie przez uczniów papierowych ptaków metodą orgiami.
12.Zakończenie zajęć: podziękowanie za wspólną pracę - japoński ukłon.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: Wielkanocne zwyczaje.

Cele:
- poznanie i podtrzymywanie zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
- zapoznanie ze sposobem ozdabiania wielkanocnych pisanek;
- podnoszenie własnej wartości w wyniku wykonywanej pracy;
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci;
- rozwijanie ekspresji słownej podczas wypowiedzi na temat zwyczajów wielkanocnych.
- wdrażanie do dbania o porządek i ład na stanowisku pracy;
- poszanowanie obyczajów wielkanocnych;
- pobudzanie do samodzielnej pracy;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
- rozwijanie inwencji twórczej.
Metody: obserwacja, słowne, praktycznej działalności, pozytywnych wzmocnień.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- okazy i ilustracje pisanek, ilustracje przedstawiające ozdoby i potrawy wielkanocne oraz zwyczaje związane z Wielkanocą;
- wiersz Katarzyny Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole”;
- kartonowe szablony jajek;
- papier kolorowy, włóczka, bibuła, ścinki materiału, plastelina, nożyczki, klej, brokat, farby, pędzelki, pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel recytuje wiersz Marii Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole”. Dzieci uważnie słuchają tekstu wiersza.

„Na świątecznym stole”

Stoją na stole baby lukrowane,
A między nimi cukrowy baranek.
 
Pobekuje cicho, stuka kopytkami,
Bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.
 
Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,
Na baranka oba groźnie popiskują.
 
Więc mały baranek w inną stronę zmierza,
Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerz!

3. Rozmowa na temat treści wiersza i zwyczajów wielkanocnych.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące treści wiersza. Dzieci odpowiadają na postawione pytania. Pokazują określoną potrawę i ozdobę wielkanocną. Następnie nauczyciel wraz z dziećmi rozmawiają na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą. Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje z Wielkanocą. Dzieci opowiadają o zwyczajach wielkanocnych na podstawie ilustracji. Wspólnie oglądają zdjęcia przedstawiające pisanki.

4. Wykonanie wielkanocnej pisanki.
Nauczyciel objaśnia sposób wykonania pracy i prezentuje sposób jej wykonania. Zachęca dzieci pobudzania własnej wyobraźni. Przypomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy oraz konieczności utrzymania ładu i porządku na stanowisku pracy. Dzieci wykonują pisanki według własnych pomysłów, wykorzystując przygotowane wcześniej szablony jajek wycięte z kartonu i inne środki dydaktyczne. Nauczyciel zwraca uwagę na staranność i estetykę prac oraz pomaga dzieciom mniej sprawnym podczas pracy. Udziela pochwał po kolejnych etapach pracy.

5. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel prosi uczniów o posprzątanie stanowisk pracy i położenie wykonanych prac na biurku. Po oglądnięciu prac dzieci nauczyciel przypina je na gazetkę świetlicy. Nauczyciel nagradza dzieci słowną pochwałą za wykonane przez nich prace.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Czas Wielkanocy.

Cele:
Uczeń potrafi:
• Wymienić wielkanocne obyczaje,
• Prawidłowo wykonywać powierzone zadania,
• Stworzyć przepis na wielkanocne ciasto,
• Wymienić jak najwięcej sposobów na wykorzystanie jajka,
• Pięknie i estetycznie ozdobić pisankę,
• Zgodnie współpracować w grupie,
Uczeń wie:
• Czym charakteryzują się święta wielkanocne,
• Na czym polega praca w grupach,
• Jak należy zachowywać się podczas zajęć,
• Jaką postawę należy przybierać wobec tradycji.
Metody: zadaniowa, zabawowa, ruchowa, plastyczna.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: zając-puzzle, flamastry, kredki, taśma klejąca, magnetofon, płyta CD z muzyką, duży blok rysunkowy, kolorowy papier, bibuła, nożyczki, kosz na śmieci, szpilki, szablon jajka.
Przebieg zajęć:
1. Wielkanocny zajączek. Wszyscy uczestnicy otrzymują po jednej części zajączka, na której rysują lub piszą skojarzenia ze świętami wielkanocnymi. Następnie układają ze wszystkich elementów-puzzli dużego zająca i sklejają go taśmą klejącą.
2. Kurczaki i kury. Podział uczestników na dwie grupy. Jedna grupa to kurczaki, druga to kury. Gdy gra muzyka, każda grupa porusza się w charakterystyczny dla siebie sposób. Kiedy muzyka cichnie, kury zastygają w bezruchu, a kurczaki, bez dotykania, starają się je rozśmieszyć. Gdy muzyka ponownie zacznie grać, wszyscy się poruszają, a gdy nastąpi cisza – tym razem kury rozśmieszają kurczaki. Można zmieniać role i powtórzyć zabawę kilka razy.
3. Przepis na udane święta. Podział wszystkich na trzy grupy. Każdy zespół ma za zadanie wymyślić i zapisać przepis na wielkanocne ciasto, dzięki któremu święta będą udane. Produkty wykorzystane do robienia ciasta nie muszą być typowe, np. mąka, ale może to być np. szczypta uśmiechu itp. Zadanie to wykonywane jest przy muzyce. Na koniec każda grupa prezentuje swój przepis.
4. Malowanie pisanek (szablon jajka).

5. Do czego służy jajko? Praca w X grupach. Każdy zespół, w ciągu 5 minut, wymyśla jak najwięcej sposobów na wykorzystanie jajka. Zadanie wykonywane jest przy muzyce. Na koniec każda grupa przedstawia swoje propozycje.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Bezpieczne zabawy zimowe.

Cele:
• Uczeń zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu.
• Uczeń rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność i ekspresję.
• Uczeń rozwija swoje zdolności manualne.
• Uczeń kształtuje i rozwija umiejętności precyzji i dokładności.
• Uczeń wzmacnia w sobie umiejętności skupienia uwagi oraz cierpliwości.
• Uczeń rozwija swoje umiejętności współpracy w grupie.
Metody:
• Rozmowa kierowana;
• Podająca – instrukcja;
• Ekspresja twórcza – praca plastyczna.
Formy:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Rozmowa kierowana
Pomoce dydaktyczne: szary papier, markery
Przebieg zajęć:
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc przy stolikach i zapoznanie ich z tematyką zajęć, ustalenie zasad pracy.
Krótka rozmowa przypominająca zasady bezpiecznej zabawy na śniegu (miejsca do zabaw, formy zabaw, sprzęt).
Podział dzieci na grupy, przydzielenie miejsc pracy, gdzie przygotowane zostały szare papiery i markery. Nauczyciel wyjaśnia, że dziś prace wykonywane są wyłącznie markerami, uprzedza, że markery farbują dłonie i „przebijają” i należy kontrolować pracę każdego członka grupy. Następnie każda z grup losuje tematykę wykonania pracy.
Grupa I – Bezpieczny saneczkarz
Grupa II – Bezpieczny narciarz
Grupa III – Bezpieczny łyżwiarz
Grupa IV – Bezpieczna bitwa śnieżna
Wykonanie prac w przydzielonych grupach.
Porządkowanie miejsc pracy.
Wystawka wykonanych prac i omówienie ich.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zabawy z wielkanocnym Zajączkiem.

Cele:
• Przypomnienie zwyczajów i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
• Budzenie przywiązania do rodzimych tradycji;
• Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Uczeń:
• Zna ludowe zwyczaje, jakie mają miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych;
• Rozwiązuje proste zagadki słowne;
• Aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie;
• Potrafi wykonać zająca z papieru;
• Rozwija sprawność manualną i ruchową.
Metody: słowna, praktycznego działania, pokaz;
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa;
Środki dydaktyczne: list i paczka od zajączka przepasana wstążką, w której są środki dydaktyczne (koperty z zadaniami, puszka z zagadkami, puzzle, klocki, płyta CD z muzyką, kartka z życzeniami od zajączka, koszyk z czekoladowymi jajeczkami), szablony do wykonania papierowego zajączka, klej.
Przebieg zajęć:

1. List od zajączka.
Prowadzący razem z dziećmi rozpakowuje paczkę od wielkanocnego zajączka i czyta znajdujący się w niej list.

„ Kochane Dzieciaki!
Szkoda, że nie mam czasu Was odwiedzić, bo jak wiecie jestem przed świętami bardzo zapracowany, ale obserwowałem Was przez okno i widziałem, jak fajnie potraficie się razem bawić. Przygotowałem więc dla Was zadania – niespodzianki. Jestem pewien, że świetnie sobie poradzicie. Pani z pewnością Wam w tym pomoże.
Po wykonaniu wszystkich zadań będzie czekała na Was słodka niespodzianka.
A więc życzę wspaniałej zabawy!”
Zajączek z Wielkanocnej Łąki

2. ,,Zagadki – quiz” – zadanie nr 1.

Prowadzący wyciąga z pudełka zadanie nr 1 i czyta dzieciom polecenie

List od zajączka
,,A teraz siadacie wygodnie w kole. W puszce znajdują się zagadki. W rytm muzyki przekazujecie sobie puszkę z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce, ten kto będzie trzymał puszkę – losuje zagadkę. Powodzenia”.

WIELKANOCNE ZAGADKI

Nie miauczą, lecz kwitną,
białe albo szare.
Znajdziesz je na wierzbie,
gdy się kończy marzec. (bazie)

Może być migdałowa,
luksusowa, lukrowana,
z rodzynkami,
a każda zapachem kusi. (baba)

W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaż słońce świeci,
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ? (lany poniedziałek)

Długie uszy,
mały ogon,
bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem, jak pomponik
przez zielone pola goni. (zając)

Jestem żółty, mały, puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy już wiecie, kto ja jestem? (kurczaczek)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny ...(mazurek)

Upleciony ze słomy,
z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem,
a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)

Jak się nazywa skorupka
od jajek, co na Wielkanoc
się przydaje? (wydmuszka)

Ma dwa rogi, cztery nogi,
z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek,
ten biały..............(baranek)

Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała. (jajko)

A jak nazywają się jajka:
białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane? (pisanki)

W jaki to dzień, raz do roku
wolno, a nawet wypada,
bratu siostrę polać wodą,
a sąsiadowi - sąsiada? (w lany poniedziałek)


3. ,,Wilk i zajączki” - zabawa ruchowa, gimnastyka języka– zadanie nr 2.

Prowadzący czyta kolejne zadanie od zajączka (zał.3).
List od zajączka
,,Brawo! Brawo! Znakomicie wykonałyście to zadanie. A teraz proponuję Wam zabawę w ,,Wilka i Zajączki”. W rytm muzyki będziecie hasać po łące (po całej naszej sali). Na hasło ,,Uwaga – wilk”, wskakujecie do swoich norek.
(,,ecie - pecie - zajączkami zostaniecie”)
,,Wskakujemy do swoich norek. Drżymy ze strachu. A tymczasem zły wilk krąży dookoła Waszych norek - tak, jak to robi nasz język. Krążymy językiem wewnątrz buzi, raz w jedną stronę, raz
w drugą. Znalazł szparę, próbuje się przez nią przecisnąć (czubek języka przeciskamy przez zaciśnięte zęby). Nie dał rady. Teraz próbuje jedną łapą, drugą (czubkiem języka wypychamy najpierw jeden, potem drugi policzek). Nie udało mu się. Zniechęcony wrócił do lasu, a zajączki znowu wesoło hasają po łączce”.
A teraz- ,,ecie - pecie - dziećmi znowu się stajecie".

4. ,,Zajączkowe puzzle" - zadanie nr 3.

Nauczyciel wyciąga z pudelka kolejny list.

List od zajączka
,,To zadanie – niespodziankę znajdziecie pod czymś, mięciutkim, milutkim, do czego lubimy się przytulać. Czy wiecie, co zajączek miał na myśli?

Dzieci szukają koperty z zadaniem. Po odnalezieniu czytają jego treść.

,,A teraz dzielicie się na grupy po 3 osoby. Waszym zadaniem jest ułożenie ,,zajączkowych” puzzli. Powodzenia”.

Dzieci dzielą się na małe 3-osobowe grupy i układają puzzle z wizerunkiem wielkanocnego zajączka.


5. Zabawa relaksacyjna – zadanie nr 5.

Prowadzący odczytuje kolejny list- instrukcję od zajączka.

List od zajączka
,,Do tego zadania potrzebne są pary: z przodu jajko, z tyłu zajączek.
,,Zbliżają się Święta Wielkanocne. Zajączki mają pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosą jajka. Każda z kurek chce, aby jej jajko kolorową było bajką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzlem w prawo – taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijają się Szaraczki”.

Uczniowie dobierają się parami. Jedno dziecko staje się jajkiem, drugie zajączkiem. Przy dźwiękach muzyki A. Vivaldiego ,,Wiosna", zajączek maluje rękoma na jajku pisankowe wzory. Na przerwę w muzyce - zmiana ról.

6. ,,Wielkanocny zajączek – wykonanie zajączka z rolki po papierze toaletowym.

Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików. Uczniowie wykonują wielkanocnego zajączka z kolorowego papieru i rolki papieru.

7. Życzenia świąteczne i słodki poczęstunek od Zajączka.

Prowadzący wyjmuje z pudełka kartkę świąteczną z życzeniami od zajączka i koszyk ze słodkimi niespodziankami (czekoladowe jajeczka z miniaturowymi kartkami świątecznymi), którymi częstuje dzieci biorące udział w zajęciach.

Życzenia od zajączka

A teraz w związku z Wielkanocnymi świętami
Obdarowuję Was zajączkowymi prezentami.
Chciałbym złożyć Wam życzenia:
Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Tradycje wielkanocne kiedyś i dzisiaj
Cele:
- poznawanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi
- pielęgnowanie zwyczajów ludowych
- doskonalenie umiejętności manualnych
- dbanie o estetykę pracy

Uczeń:
- wyjaśnia pojęcie „tradycja”
- wymienia zwyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi
- wymienia symbole związane ze świętami wielkanocnymi
- doskonali umiejętność wyklejania
Metody pracy:
- słowna
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- indywidualna, praca w grupie
Pomoce dydaktyczne: kształt jajka wyciętego z papieru, klej, kolorowe papiery, wycinanki
Przebieg zajęć:
1. Pogadanka na temat tradycji wielkanocnych - prześledzenie zwyczajów związanych
z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia oraz wyjaśnienie znaczenia niektórych symboli związanych ze świętami wielkanocnymi:
- Wielka Niedziela – robienie palm, dawniejsze przesądy z nimi związane
- Wielkie Piątek – budowa grobów, obejmowanie straży przez straż, żołnierzy
- Wielka Sobota – święcenie pokarmów (przygotowanie koszyka, produkty i ich znaczenie), „pogrzeb żuru”, „wieszanie śledzia”
- Niedziela wielkanocna – wielkanocne śniadanie
- Śmigus Dyngus - przesądy
2. Wspólne podsumowanie wiadomości związanych ze zwyczajami świąt wielkanocnych
3. Prezentacja materiałów niezbędnych do wykonania pracy oraz wyjaśnienie kolejnych etapów jej wykonania
4. Wyklejanie „Wielkanocnego jaja”, sprzątnięcie stanowisk pracy, prezentacja gotowych prac

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zabawy plastyczne rozwijające wyobraźnię.

Cele:

rozwijanie u dzieci samodzielności, wytrwałości, wyobraźni.
Forma pracy:

indywidualna

Metody pracy:

ekspresja twórcza
Materiały dydaktyczne:
- białe kartki format A4, ołówki, grube flamastry, kredki, kamienie o różnych kształtach, farby plakatowe, pędzle, kawałki starych swetrów o różnych kolorach, klej, tektura format A4, nożyczki.
Przebieg zajęć:
Zabawy plastyczne:
1. Dzieci zamykają oczy i przez chwilę rysują ołówkiem kreski, różne kształty, bazgroły. Otwierają oczy. Następnie obracają kartkę w różne strony i próbują dostrzec w plątaninie kresek jakieś kształty przedmiotu, zwierzęcia, rośliny, itp. Następnie pogrubiają flamastrem kształty, jeżeli chcą mogą dorysować brakujące elementy.
2. Nauczyciel rozdaje dzieciom białe kartki na których narysowane są flamastrem dowolne linie. Prosimy, aby dzieci wyobraziły sobie jakieś miejsce na świecie, np. bezludną wyspę i narysowały swoje wyobrażenia dorysowując obrazy do narysowanych linii.
3. Dzieci odrysowują swoją dłoń na kartce. Nauczyciel zadaje pytanie: W co można ją zamienić? Następnie dzieci wykonują pracę plastyczną, zamieniają swoją dłoń w to co wymyśliły np. zwierzątko, statek kosmiczny, itp. przy użyciu kredek.
4. Nauczyciel rozdaje dzieciom kamienie o różnych kształtach. Zadaniem dzieci jest wyczarować z kamienia za pomocą farb swoje wyobrażenie.
5. Podajemy dzieciom temat „Kolory wiosny”. Z kawałków wełnianych swetrów dzieci wykonują pracę zgodną z tematem, tło tekturki malujemy zieloną farbą.
6. Wykonanie wspólnie z dziećmi wystawy z wykonanych prac.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: ZIMOWA IMPRESJA MUZYCZNO-PLASTYCZNA

CELE:
Uczeń:
- potrafi nazwać aktualną porę roku,
- zna podstawowe cechy zimowej pory i aspekty z nią związane,
- doskonali umiejętność wypowiadania się na dany temat,
-potrafi zaśpiewać piosenkę,
- rozwija wyobraźnię ,inwencję twórczą i wrażliwość muzyczną,
- uświadamia sobie co oznacza pojęcie krajobrazu ,
- umie wybrać z palety barwy zimowe i zastosować je w pracy plastycznej,
- potrafi nawiązywać właściwe relacje i współdziałać w grupie,
- przeżywa radość ze wspólnej zabawy.
METODY PRACY:

-słowna
-oglądowa
-czynna (praktycznego działania)
-zabawowa,
-integracyjna,
FORMY PRACY:
- grupowa,
- zespołowa
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- teksty zagadek oraz wierszy „Zima zła” Marii Konopnickiej i „Zima” Anny Muszyńskiej,
- nagranie „Zima zła”
- nagrania z płyty ENYA „Winter Came”,
-komputer/magnetofon
-ilustracje zimowych krajobrazów,
-kartki białej kalki technicznej w formacie A3,
-kredki w odcieniach zimowych,
-klej i pędzelki,
-wiórki kokosowe,
-okrągłe płatki kosmetyczne, kawałki tapet w odcieniach zimy,
-ozdobne gwiazdki wycięte z kolorowych papierów

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przedstawienie celu spotkania , wprowadzenie dzieci w temat zajęć w formie rozmowy kierowanej ( pytań i zagadek tematycznych o charakterze zimowym):

Udzielanie odpowiedzi na pytania :


-Jaka to pora roku, gdy biało jest wokół ,
chmurne krótkie dnie,
wiatr na polach dmie ,
zamieć często bywa i zawieja straszliwa?(zima)

- Kiedy przyszła do nas zima i kiedy odchodzi?

- Dlaczego jest zimno i szybko robi się ciemno?

-Co to za pierzyna -zima ją uszyła, z bielusieńkich
białych gwiazdek i ziemię okryła ( śnieg)

-Co to za woda, twarda jak skała, na stawach w zimie się
pokazała? (lód)

-Jaki to artysta bez pędzla na szybach maluje, bez igieł
w policzki nas kłuje, szczypie w uszy ,nos czerwieni ,
w szklaną taflę wodę zmieni?(mróz)

- Jakie jeszcze zjawiska atmosferyczne towarzyszą zimie?
(np. szron, szadź itp.)

2. Piosenka „Zima zła” z tekstem Marii Konopnickiej
„Zima zła” M. Konopnicka
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
W ręku gałąź oszroniała,
A na plecach drwa...
Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma!
Nasza zima zła.
3. Określanie przez dzieci ,w nawiązaniu do słów piosenki, cech zimowej aury (z wykorzystaniem określeń typu: zła, mroźna, niebezpieczna, śnieżna...)

4. Przeczytanie wiersza:
„Zima” A. Muszyńska

Przyszła do nas Pani Zima,
w bardzo długim płaszczu,
w koronie na głowie
z gwiazdek jedenastu.

W kryształowych butach ,
lśniących w słońca blasku.
By zamrozić ziemię,
od morza do lasku.

Trzyma w ręku różdżkę
w srebrzystym kolorze,
którą wciąż czaruje,
wszystko, to co może.

W rękawie przyniosła ,
puszek śnieżnobiały,
by zasypać pola
i świat wokół cały.
Kryształowym butkiem ,
tupnęła trzy razy ,
aby lodem pokryć,
wszystkie wkoło stawy.
I tak czarowała,
swoją srebrną laską ,
aż świat zasypała
i na zimę zasnął.

Uwypuklenie walorów zimy – cech pozytywnych: malowniczej i pięknej natury, bajkowej
scenerii w oparciu o wiersz „Zima” Anny Muszyńskiej

5.Omówienie pojęcia krajobrazu oraz wskazanie przez uczniów odcieni w palecie barw, jakich można użyć dla oddania uroków zimy (wsparte ilustracjami).

- Co oznacza pojęcie krajobraz?
- Jakie wrażenia wywołują ujęcia zimowych krajobrazów?
- Jakich barw możemy użyć dla zobrazowania piękna zimy?
- Dlaczego akurat takich, a nie innych?
5.Wykonanie pracy plastycznej techniką collage:
„Impresja zimowa” przy inspirującej ,spokojnej muzyce z płyty ENYA „Winter Came”, (po udzieleniu przez nauczyciela krótkiej instrukcji dotyczącej stosowanej techniki i kolejnych etapów wykonania kompozycji).

- złożenie kartek kalki technicznej A3 w taki sposób, by powstała powierzchnia obrazka z ramką ,
- narysowanie ołówkiem i poprawienie kredkami w odcieniach zimowych zarysów pejzażu,
- wyklejenie detali płatkami kosmetycznymi i kawałkami tapet uformowanymi według inwencji dzieci,
- naniesienie pędzelkiem kleju wodnego na elementy dopełniające i wypełnienie tych miejsc wiórkami kokosowymi, tak by do nich przylgnęły,
- ozdobienie ramki gwiazdkami , wyciętymi z kolorowych papierów w zimowych odcieniach

- ekspozycja i omówienie prac.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat : Poznajemy świat dinozaurów.

Cele:

Uczeń potrafi:
• Słuchać tekstu czytanego przez nauczyciela
• Wymienić kilka nazw dinozaurów

Metody:

Podająca, aktywizująca, zadaniowa, rozmowa kierowana
Formy:

Zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:

kolorowa kartka papieru, klej, kredki, obrazki z dinozaurami (puzzle), książka z ilustracjami, film
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Projekcja filmu edukacyjnego pt.: „Dziesięć najgroźniejszych dinozaurów w historii”.
2. Zadawanie pytań na temat filmu i istnienia dinozaurów.
- Kiedy żyły dinozaury?
- Co jadły i jakiej były wielkości?
- Co mogło spowodować, że wyginęły?
- Jak by mógł wyglądać teraz świat z dinozaurami?
3. Wykonanie pracy plastycznej – „Mój dinozaur”
- Rozdanie puzzli z dinozaurami
- Indywidualne wykonanie pracy plastycznej przez dzieci
- Omówienie i prezentacja prac
4. Zakończenie zajęć:
- Przypomnienie niektórych informacji o dinozaurach

Scenariusz zajęć świetlicowych: Zaczarowany świat bajek W. Disney 'a

CEL:
- integracja grupy świetlicowej przez zabawę
- rozwijanie uwagi, refleksu i spostrzegawczości
- przybliżenie świata bajek Disneya

CELE OPERACYJNE:
- uczeń wie kim był W. Disney
- uczeń potrafi wymienić kilka tytułów bajek W. Disneya
- uczeń potrafi wymienić bohaterów bajek
- uczeń potrafi skojarzyć rekwizyty- przedmioty z bohaterami bajek

METODY: zabawy integracyjne, praca indywidualna, konkurs, quiz tematyczny, dyskusja

MATERIAŁY: bajkowe rekwizyty, książki, puzzle, przybory do pisania, karta pracy


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie, zabawa ZAJĄCZKI

Uczniowie są zajączkami, które naśladują ruchy, jakie wykonuje sąsiad z lewej lub prawej strony.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć, próba udzielenia odpowiedzi na pytania: co to jest bajka?, kto to jest Walt Disney?, dlaczego dzieci lubią bajki?

3 Czytanie fragmentów bajek Disneya.

4. Krzyżówka.

5 .Zabawa w rekwizyty.

Zabawa polega na tym, że w koszu ukryte są przedmioty - rekwizyty charakteryzujące bohaterów bajek Disney'a np.: pantofelek, dzwoneczek, maskotka lew, miód itp. Nauczyciel lub wyznaczone dziecko wyciąga z kosza rekwizyt a reszta grupy próbuje odgadnąć, z jakiej to bajki.

6. Zgaduj- zgadula, czyli co wiem o bohaterach bajek Disneya? ( quiz tematyczny)

Uczniowie pisemnie udzielają odpowiedzi na przygotowanych kartach pracy. Odpowiadają na pytania np.:

a. Ile było wszystkich Dalmatyńczyków?

b. Co było wielkim przysmakiem Kubusia Puchatka?

c. Napisz imię tygrysa - ludojada

d. Jakie imiona nosiły Krasnoludki

e. Czym zła wiedźma otruła Królewnę Śnieżkę?

7. Zabawa SAŁATKA OWOCOWA.

Zabawa ruchowa. Każdemu uczniowi zostaje przypisany jakiś owoc np.: jabłko, banan, gruszka, śliwka, ananas itp. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel wywołuje kolejne owoce, które wstają i muszą przebiec wokół okręgu i usiąść na swoje miejsce. Na hasło sałatka owocowa wszystkie owoce powstają z miejsca i biegają.

8 Konkurs z nagrodami- układanie mini puzzli.

Uczniowie otrzymują do ułożenia jednakowe puzzle, kto ułoży pierwszy, ten wygrywa i otrzymuje nagrodę.

9 Zakończenie- rundka.

Uczniowie wypowiadają się na temat zajęć przez dokończenie zdań np.:

a.. zajęcia podobały mi się bo..........

b.. zajęcia były ciekawe...............

c.. nie podobało mi się................

