Prces socjalizacji

Konspekt dla IV „TI”

Temat: Proces socjalizacji jednostki

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z procesem socjalizacji jednostki.

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Pojęcia: socjalizacja, konformizm, indywidualizm, bunt, relatywizm, wycofanie, jednostka, uspołecznienie

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: socjalizacja, konformizm, indywidualizm, bunt, relatywizm, wycofanie, jednostka, uspołecznienie

przyczyny powstawania socjalizacji

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

wykazać różnice pomiędzy typami przystosowania społecznego

analizować i interpretować tekst źródłowy

porównać środowiska społeczne w których rozwijają się jednostki

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

analizować wpływ środowiska na grupę społeczną

przedstawić negatywny wpływ otoczenia na jednostkę

ocenić jakie zachowanie jest najkorzystniejsze dla jednostki do życia w społeczeństwie

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonać ucznia że powinien łączyć w sobie wszystkie elementy typów przystosowania społecznego

Przekonać by nie ulegał wpływom grupy

Ukazać negatywne skutki podporządkowania się grupie

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji zachowaniami społecznymi

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy na omawiany temat.

Metody Pracy: wykład, dyskusja, rozmowa nauczająca

Środki dydaktyczne: podręcznik Wiedza o społeczeństwie pod redakcją K.A. Wojtaszczyka, karty pracy

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Do czego odnosi się Rola społeczna ?

2. Co to jest konflikt ról ?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp Odnosi się jednocześnie do osobowości ludzkiej

Odp To sytuacja, w której cechy i pragnienia osoby są niedostosowane do wymagań roli. Konflikt ról może wynikać m.in. ze sprzeczności między oczekiwaniami różnych osób. Przykładowo: pracownik, który został poproszony o dokończenie projektu poza godzinami pracy, w dniu, w którym umówił się z synem do kina doświadcza konfliktu roli pracownika i ojca.

III. Wprowadzenie do tematu Proces socjalizacji

Omówienie procesu socjalizacji

Tworzenie grafu na lekcji:

Socjalizacja

pierwotna wtórna

Omówienie typów przystosowania społecznego

Omówienie definicji konformizmu

Omówienie definicji indywidualizmu

Omówienie definicji buntu

Omówienie definicji relatywizmu

Omówienie definicji wycofania

Rozdanie uczniom zadania do zrobienia

Wypisz z tekstu czynniki sprzyjające zachowaniu konformistycznemu:

„A zatem, wracając do naszego hipotetycznego studenta-Sama, oczekiwalibyśmy, że łatwiej ulegnie on naciskowi swych znajomych, jeśli uważa ich za specjalistów z zakresu polityki i w ocenianiu stosunków międzyludzkich. Ponadto, gdyby ludzie ci byli dla niego ważni jako potencjalni przyjaciele, jego podporządkowanie się byłoby bardziej prawdopodobne niż wtedy, gdyby to były dla niego osoby obojętne. I wreszcie fakt, że znajomi Sama są podobnie jak on studentami, sprawia, że ich ocena ma większy wpływ na jego zachowanie niż, powiedzmy, opinia grupy dziesięciolatków, czy grupy urzędników w starszym wieku[...]" E. Aronson, Człowiek - istota społeczna

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie przerysowują i podają swoje propozycje socjalizacji

Uczniowie słuchają

Uczniowie podają własne przykłady

Uczniowie rozwiązują zadanie

Grupa studentów, specjaliści z zakresu polityki, grupa przyjaciół

IV. Rekapitulacja pierwotna:

1.Co to jest socjalizacja ?

2.Jakie mamy typy przystosowań społecznych?

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Odp przystosowanie jednostki do społeczeństwa

Odp konformizm, indywidualizm, bunt, relatywizm, wycofanie

V. Podanie pracy domowej:

Uzasadnij czy jesteś konformistą czy indywidualistą ?

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
