Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Data: 10 kwietnia 2011r.

Klasa: II

Prowadzący: Agnieszka Narkiewicz

Czas trwania zajęć: 6h lekcyjnych

Miejsce zajęć: klasa

Temat okresowego ośrodka pracy: Wiosna

Temat dziennego ośrodka pracy: Przy wielkanocnym stole. Wprowadzenie literki „n,N”.

Cele zajęć:

- Cel ogólny: Poznajemy zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Poznanie kształtu litery „n” i „N” na podstawie wyrazów „noc”, „Nina”.

- Cele szczegółowe:

- uczeń poznaje sposób dekorowania stołu wielkanocnego i wspólnie z rówieśnikami udekoruje go

- uczeń wymienia niektóre zwyczaje świąteczne na podstawie własnych doświadczeń

- uczeń poznaje kształt liter „n” i „N”

- wdrażanie uczniów do układania zdań z rozsypanki wyrazowej

- uczeń doskonali kształtne pisanie liter i wyrazów z nowo poznaną literą

- uczeń przeczyta tekst ze zrozumieniem

- uczeń poprawnie rozwiąże działania na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20

- uczeń pokoloruje matematyczną pisankę wg podanego wzoru

Metody pracy: metoda ośrodków pracy a w jej ramach:

- rozmowa kierowana pytaniami otwartymi

- pokaz

- metoda zajęć praktycznych

- praca z tekstem

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- rozsypanki wyrazowo – zdaniowe,

- podręcznik, zeszyt ćwiczeń

- rebusy

- kartoniki z działaniami

- matematyczne pisanki

- przedmioty do nakrycia stołu

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie z uczniami.

  2. Sprawdzenie listy obecności

  3. Omówienie stanu pogody

  4. Ustalenie daty

  5. Wspólne rozwiązywanie rebusu

  6. Rozpoznawanie umieszczonych na stole przedmiotów (baranek, kurczaczki, palma wielkanocna, mazurek, koszyczek do święconki)

  7. Rozmowa na dywanie na temat zwyczajów wielkanocnych znanych dzieciom

- święcenie palm

- święcenie pokarmów

- śmigus – dyngus

- ozdabianie jaj

- dzielenie się jajkiem

8. Wprowadzenie litery „n” „N” na podstawie wyrazów „noc, Nina”

- wyodrębnienie wyrazu podstawowego „noc”

- o jakiej porze pojawiają się gwiazdy na niebie?

9. Analiza i synteza wyrazu podstawowego „noc”

- podział wyrazu na głoski

- podział wyrazu na sylaby

- wyodrębnienie głoski „n”. Ułożenie modelu dźwiękowego z białych cegiełek

- wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie – ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „noc” z czerwonych i niebieskich cegiełek

- wyodrębnienie głoski „n” i określenie czy jest to spółgłoska czy samogłoska

- uzupełnienie wyrazu „noc” znanymi literami drukowanymi

- zamiana liter drukowanych na pisane

- pokaz litery pisanej „n” i umieszczenie jej na schemacie

10. Wyszukiwanie wyrazów z głoską „n” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie

11. Nauka pisania litery „n”

- pokaz litery pisanej „n”

- zestawienie litery „n” pisanej i drukowanej – szukanie podobieństw i różnic w wyglądzie

- analiza kształtu litery – wyodrębnienie elementów

- pisanie i objaśnianie przez nauczyciela (najpierw bez liniatury, potem w linijkach)

- pisanie literki palcem w powietrzu, na ławce

- pisanie literki po śladzie w powiększonej liniaturze

- samodzielne pisanie w liniaturze

12. Analiza i synteza wyrazu podstawowego „Nina”

- podział wyrazu na głoski

- podział wyrazu na sylaby

- wyodrębnienie głoski „N”. Ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Nina” z białych cegiełek

- wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie – ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Nina” z niebieskich i czerwonych cegiełek

- uzupełnienie modelu wyrazu „Nina” znanymi literami drukowanymi

- zamiana liter drukowanych na pisane

- pokaz litery pisanej „N” i umieszczenie jej na schemacie

13. Nauka pisanie litery „N”

- pokaz litery pisanej „N”

- zestawienie litery „N” pisanej i drukowanej – szukanie różnic i podobieństw w wyglądzie

- analiza kształtu litery – wyodrębnianie elementów

- pisanie i objaśnianie przez nauczyciela (najpierw bez liniatury, potem w linijkach)

- pisanie literki palcem w powietrzu, na ławce

- pisanie literki po śladzie w powiększone liniaturze

- samodzielne pisanie w liniaturze

14. Pisanie literki „n” w połączeniu z innymi literami

15. Układanie zdań z rozsypanek jako podpisów do ilustracji pt: „Wielkanoc”

16. Praca indywidualna. Wyliczanie działań matematycznych na kartonikach, ułożenie wyników od najmniejszego do największego, odwrócenie kartoników, przeczytanie zdania i przepisanie go do zeszytu

17. Rozwiązywanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Kolorowanie pisanki według polecenia.

18. Słuchanie wiersza „ Wielkanocny stół”. Analiza treści wiersza. Dekorowanie stołu.

- nakładanie obrusa

- układanie pisanek,

- wazonu z palmą,

- bukszpanu,

- cukrowego baranka,

- babki wielkanocnej,

Rozmowa przy stole – wyjaśnienie znaczenia poszczególnych symboli, degustacja babki.

19. Śpiewanie piosenki „Pisanki”

20. Zabawy ruchowe. Porządkowanie Sali.

21. Posumowanie zajęć, samoocena uczniów.

- uczniowie otrzymują wykonane z papieru książeczki. Oceniają swój udział w zajęciach rysując wesołą lub smutną minę na książeczce.

