Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w Przedszkolu nr … w Bielsku- Białej
Nazwisko i imię prowadzącego: Justyna Momot, Katarzyna Paszek
Data: 22. 05. 2010
Grupa wiekowa: 5- latki
Temat kompleksowy: Poznajemy święta okolicznościowe - Dzień Matki
Temat zajęć: Origami- za pomocą tej techniki tworzymy prezent dla mamy – „pudełko na serca”
Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
Cele szczegółowe:
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych (9.2);
- wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów ( np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa ( „potrafię to zrobić” ) i odczuwa radość z wykonanej pracy (10.1);
- używa właściwie prostych narzędzi podczas majsterkowania( 10.2);
Metody: słowna, podająca, percepcyjna, eksponująca, czynnego działania, oglądowa
Formy: praca z całą grupą
Środki dydaktyczne: gotowe wycięte kwadraty i koła w różnych rozmiarach, blok rysunkowy kolorowy, klej , płyta CD z piosenką „A ja wolę moją mamę”
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, zasiada z nimi w kole | Siadają w kole na dywanie | |
2.N.przypomina dzieciom o nadchodzącym Dniu Matki i pyta dzieci: jakie są wasze mamy? Za co je kochacie? | Dzieci odpowiadają „burza mózgów” |
|
3.N. opowiada dzieciom o sztuce Origami i przedstawia ogólny przebieg zajęcia- zaprasza dzieci do stoliczków | Uważnie słuchają i zasiadają przy stoliczkach | |
4.N. szczegółowo opisuje przebieg zajęcia- prezentuje wykonane przez siebie pudełko, prosi dzieci o wykonanie podobnego i tłumaczy szczegółowo jak je wykonać | Uważnie słuchają, zapoznają się z materiałami na stoliczkach | Jeśli jakieś dziecko sobie nie radzi nauczyciel podchodzi i indywidualnie pokazuje i tłumaczy dziecku jak wykonać pudełko |
5.N. pokazuje dzieciom krok po kroku jak wykonać pudełko | Przyglądają się i powtarzają czynności nauczyciela | Działanie na wyobraźnie poprzez bodźce wzrokowo- ruchowe Koordynacja bodźca wzrokowo- słuchowego |
6.Po zakończonej pracy nauczyciel prosi dzieci aby posprzątały wspólnie swoje stoliczki, a następnie zebrały się w półkolu na dywanie | Sprzątają i ze swoimi pracami zasiadają na dywanie | Po upływie 10- 15 minut |
7.N. prosi dzieci o zaprezentowanie swoich prac pozostałym dzieciom | Prezentują i podziwiają swoje prace | |
8.N. pyta dzieci: czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia? Dlaczego? Czy to pudełko było dla was trudne do zrobienia? Czy podoba wam się sztuka Origami? Czy chcecie mieć częściej takiej zajęcia? | Każde dziecko wyraża własne zdanie, uzasadnia | Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę dzieci Wspólne podsumowanie zajęcia plastycznego |
9.Zabawa ruchowa( około 2minuty) Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy |
Dzieci wstają i uważnie słuchają | |
---|---|---|
10. N. włącza płytę CD z piosenką: „A ja wolę moją mamę” | Chwytają się za ręce, tworzą koło i maszerują w rytm piosenki, od czasu do czasu zatrzymują się i w miejscu podskakują, klaszcząc przy tym w ręce | w tle leci piosenka, nauczyciel śpiewa dzieci, które znają tekst śpiewają razem z nauczycielem |
Pewnego razu Kinga
spotkała wikinga.
Mieszkał na obrazku.
Zrywał się o brzasku.
i zwiedzał wielkie morza,
a Kindze było go żal.
A ja wolę moją mamę
co ma włosy jak atrament
złote oczy jak mój miś
i płakała rano dziś.
Pewnego dnia Dorota
znalazła w lesie kota.
Wzięła go więc do domu
zamiast dać byle komu
i świetnie się bawili
i w zgodzie sobie żyli.
A ja wolę moją mamę
co ma włosy jak atrament
złote oczy jak mój miś
i płakała rano dziś. (4xbis