SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Warzywa przez cały rok
Zapis w dzienniku: Wyraziste czytanie wiersza pt. „Sałatka”. Części jadalne warzyw. Wartości odżywcze. Liczby w zakresie 20. Jednostki masy - 1 kg. Różne sposoby przechowywania i przetwarzania warzyw. Tworzenie akompaniamentu do piosenki Pt. „Ogórek wąsaty”. Ćwiczenia ruchowe kształtujące umiejętność współpracy.
Cel ogólny: Poznanie wartości odżywczych warzyw
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpozna warzywa dotykiem;
- przeczyta wiersz i wypowie się na jego temat;
- rozpozna warzywa na ilustracji;
- wyróżni części jadalne rośliny;
- uzupełni wykreślankę sylabową i rozsypankę sylabową;
- wypoć się na temat znaczenia warzyw w życiu człowieka;
- zaśpiewa piosenkę;
- stworzy akompaniament do piosenki;
- rozwiąże krzyżówkę;
- napisze zdania z podanymi wyrazami;
- zważy przedmioty;
- samodzielnie wykona karty pracy.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, warzywa, ilustracje przygotowane przez nauczyciela
Tok zajęć:
Nauczyciel wkłada do worka warzywa. Zadaniem dzieci jest za pomocą dotyku rozpoznać, co znajduje się w worku.
Wyraziste czytanie wiersza pt. „Sałatka”. Sprawdzenie rozumienia wiersza. Nauczyciel zadaje pytania:
Co dzieci w wierszu robią?
Co to znaczy „kolacje pstrokate”?
Rozpoznawanie warzyw przedstawionych na fotografii. Wypowiedzenie się, które z nich dzieci lubią najbardziej - P. s. 37.
Wyróżnianie części jadalnych warzyw - warzywa K. 28 ćw. 1.
Wykreślanka literowa - K. 28 ćw. 2.
Rozwiązanie rozsypanki wyrazowej.
Połącz ze sobą sylaby znajdujące się w rozsypance i odczytaj hasło.
dla
Spo ne
rzyw
na
będ ży sze
wa nie
o
przez
ców
niez i wo
wa
ca
go zdro
ły
jest rok wia.
Hasło: Spożywanie owoców i warzyw przez cały rok jest niezbędne dla naszego zdrowia.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znaczenia warzyw i owoców w życiu człowieka. Rola składników odżywczych i witamin. Nauczyciel zadaje pytanie:
Dlaczego powinniśmy spożywać dużo owoców i warzyw?
Śpiewanie piosenki pt. „Ogórek wąsaty”.
Wesoło jesienią 2. Czasami jesienią
w ogródku na grządce, na grządkę w ogrodzie
tu ruda marchewka, deszczowa pogoda
tam strączek. przychodzi.
Tu dynia jak słońce, Parasol ma w ręku,
tam główka sałaty, konewkę ma z chmurki
a w kącie ogórek wąsaty. I deszczem podlewa ogórki.
Refren:
Ogórek, ogórek, ogórek
zielony ma garniturek
i czapkę i sandały,
zielony, zielony jest cały.
Powtórzenie wartości nutowych.
Tworzenie akompaniamentu do piosenki pt. „Ogórek wąsaty”.
Wyjaśnienie powiedzenia „Warzywa i owoce przez cały rok”.
Wypowiedzi dzieci na temat różnych sposobów przechowywania warzyw:
suszenie;
kiszenie;
zamrażane;
przetwarzanie.
Rozmowa na temat przetworów wykonywanych w domu:
Jakie przetwory z warzyw robi się w Twoim domu?
Wymień Twoje ulubione przetwory z warzyw.
Wybieranie za zbioru nazw tych, które są przetworami z warzyw - K. 28 ćw. 3.
Rozwiązanie krzyżówki z trudnościami ortograficznymi - K. 29 ćw. 1.
Wpisanie wyrazów z krzyżówki z trudnościami ortograficznymi i ułożenie kilku zdań z wybranymi wyrazami w zeszycie - K. 29 ćw. 2.
Zajęcia ruchowe parach z wykorzystaniem woreczków, piłek i skakanek.
W domu: K. 28 ćw. 4, 5, K. 29 ćw. 3.
MATEMAYKA
Prezentacja wagi przez nauczyciela, zadawanie pytań:
Do czego słuzy waga?
Gdzie ją spotkaliście?
Jakie znacie jeszcze inne wagi? (elektroniczna, lekarska, szalkowa, łazienkowa) - nauczyciel prezentuje ilustracje.
Prezentacja odważników: 1 kg, 2 kg, 5 kg.
Samodzielne rozwiązanie zadania - K.M. 18 ćw. 1.
Żywa matematyka. Ważenie przedmiotów. Określanie co jest cięższe, a co lżejsze.
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 18 ćw. 2, 3, 4, 5.
Podsumowanie zajęć i samoocena.