Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji przyrody
Klasa: V
Dział: Rośliny lądowe
Temat: Środowisko życia roślin okrytonasiennych.
Zakres treści:
-dominacja roślin okrytonasiennych,
-formy roslin kwiatowych,
-przystosowanie do życia na lądzie..
Cel ogólny: .
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-wymieni formy roslin kwiatowych,
-wymieni przystosowania roślin do życia na lądzie..
B. Zrozumienie wiadomości:
-opisze środowisko życia roślin kwiatowych,
-wyróżni część podziemną i nadziemną rośliny,
-określi znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka..
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-uzasadni zależność między budową a dominacją roslin kwiatowych,
-rozpoznaje krajowe gatunki roślin kwiatowych, w tym chronione,
-wykona rysunek schematyczny drzewa, krzewu, rośliny zielnej.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-.
Postawy:
-szanuje zieleń.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-tablice tematyczne.
Literatura dla nauczyciela:
- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.
-
Literatura dla ucznia:
-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..
-
Notatka:
rysunki schematyczne drzewa, krzewu i rośliny zielnej
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
5min |
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji. Odpytanie z lekcji poprzedniej. Sprawdzenie pracy domowej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
Nauczyciel prosi o opisanie środowiska życia roślin kwiatowych. |
Wskazany uczeń charakteryzuje środowisko życia. |
Faza realizacyjna |
25min |
Nauczyciel prosi o podanie przystosowań roślin do życia na lądzie-pogadanka. Prosi o wyminienie form roślin kwiatowych(podręcznik). Zależność między budową roślin okrytonasiennych a ich dominacją nad roślinami nagonasiennymi-miniwykład. Nauczyciel tłumaczy na podstawie tablicy tematycznej i rycin w podręczniku podział na część nadziemną i podziemną rośliny oraz omawia ich funkcje. Nauczyciel pyta uczniów czy rozpoznają rośliny kwiatowe rosnące w okolicy szkoły i po czym je rozpoznają. Prosi o podanie znaczenia roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka. Zaleca uczniom wykonanie w zeszycie przedmiotowym rysunku schematycznego drzewa, krzewu i rośliny zielnej. |
Uczniowie zgłaszają się i udzielają odpowiedzi.
Uczniowie wymieniają formy roślin.
Uczniowie wymieniają nazwy roślin okrytonasiennych, które rozpoznają i mówią na jakiej podstawie je rozpoznają. Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie wykonują rysunki. |
Faza podsumowująca |
10min |
Nauczyciel zadaje pytania: -w jakim środowisku występują rośliny okrytonasienne? -jakie znacie formy roślin kwiatowych? -jakie przystosowania wykształciły rośliny do życia na lądzie? -na jakiej podstawie roślina została podzielona na cześć nadziemną i cześć podziemną? -jakie funkcję pełnią te części rośliny? -dlaczego rośliny kwiatowe dominują nad roślinami nagonasiennymi? -jakie jest znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka? |
Uczniowie odpowiadają. |
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: opisz przystosowania roślin okrytonasiennych do życia na lądzie. Dla chętnych: zaprojektuj doświadczenie, w którym sprawdzisz czy roślina jest w stanie funkcjonować po pozbawieniu jej korzenia. |
|