zyjmy bezpiecznie, dydaktyka, przyroda, klasa IV


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: IV

Dział: Kiedy zachorujesz

Temat: Żyjmy bezpiecznie.

Zakres treści:

-przykłady wypadków, jakie mogą się przytrafić w domu, szkole czy na ulicy,

-sposób postępowania w razie wypadku,

-właściwe zachowanie się w przypadku udzielania pierwszej pomocy.

Cel ogólny: Uczeń zna przykłady, przyczyny, skutki najczęściej przydarzających się wypadków i potrafi właściwie reagować w razie wypadku.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-poda przykłady wypadków, jakie mogą się przydarzyć w domu, w szkole i na ulicy,

-poda skutki wypadków.

B. Zrozumienie wiadomości:

-wskaże, jak można uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków,

-omówi sposób postępowania w razie wypadku.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-określi właściwe zachowanie się w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-potrafi przewidzieć skutki nieprzemyślanych zachowań..

Postawy:

-czuje się odpowiedzialny za podejmowane decyzje,

-czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych osób.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-foliogram ”Łańcuch ratunkowy”

-karta pracy.

Literatura dla nauczyciela:

- M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003

-

Literatura dla ucznia:

-M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003.

-

Notatka:

  1. Sposoby zapobiegania wypadkom.

  2. Łańcuch ratunkowy.

  3. karta pracy.

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Prosi o podanie przykładów wypadków, jakie mogą się przydarzyć w szkole, domu i na ulicy-burza mózgów.

Wymieniają przykłady wypadków.

Faza realizacyjna

25min

Prosi o podanie przykładów nieprzmyślanych zachowowań i skutków, jakie mogą wywołać(burza mózgów).

W związku z wcześniej podanymi przykładami nieprzemyślanych zachowań, prosi o wypisanie w zeszytach sposobów zapobiegania wypadkom.

Jak postępować w razie wypadku?(stłuczenia, skręcenia stawów, złamania, zraniania)-pogadanka.

Omdlenia-przyczyny i sposób postępowania.

Uczniowie podają przykłady zachowań i skutki, jakie za sobą niosą.

Wypisuja sposoby zapobiegania wypadkom-zeszyt przedmiotowy.

Faza podsumowująca

10min

Poleca uczniom uzupełnienie karty pracy.

Uczniowie uzupełniają kartę pracy.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: omów sposób postępowania w przypadku omdlenia.

Dla chętnych: uzasadnij, dlaczego osobie, która straciła przytomność, nie należy wlewać do ust żadnych płynów.


