Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji przyrody
Klasa: V
Dział: Rośliny lądowe
Temat: Środowisko życia i znaczenie mchów.
Zakres treści:
-przegląd gatunków,
-przystosowanie do życia na lądzie,
-wybrane czynności życiowe,
-znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze środowiskiem życia i znaczeniem mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-wyjaśni znaczenie pojęć: zarodnia, torf, torfowisko
-wskaże miejsca występowania mchów.
B. Zrozumienie wiadomości:
-rozpozna pospolite mchy,
-opisze budowę mchu,
-wyjaśni, dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych,
-wyjaśni, dlaczego mech torfowiec może gromadzić duże ilości wody
-wskaże cechę mchów, która pozwala wykorzystać je do określania stopnia skażenia środowiska metalami ciężkimi,
-opisze proces powstawania torfu.
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-określi rolę mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-zaplanuje doświadczenie wykazujące, iż mchy mogą gromadzić dużą ilość wody,
-przewiduje skutki zmniejszania się obszarów leśnych na świecie.
Postawy:
-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,
-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-tablica tematyczna.
Literatura dla nauczyciela:
- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.
-
Literatura dla ucznia:
-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..
-
Notatka:
Mchy są zaliczne do najprostszych roślin lądowych, ponieważ:
- wymagają dużej ilości wody,
- nie posiadają skórki,
- pobierają wodę całą powierzchnią ciała.
Rysunek schematyczny budowy mchu płonnika.
Mchy mają zdolność gromadzenia wody, co powoduje zmniejszenie skutków opadów i spływania wody(nie dochodzi do powodzi).
Torf wykorzystuje się w ogrodnictwie jako podłoże do hodowli roślin, do wyrobu leków i kosmetyków.
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
5min |
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji. Odpytanie z lekcji poprzedniej. Sprawdzenie pracy domowej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
Pyta uczniów o miejsca występowania mchów-burza mózgów. |
Uczniowie odpowiadają. |
Faza realizacyjna |
25min |
Pyta dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych(podręcznik, str.91)-pogadanka. Prezentuje najczęściej spotykane w Polse mchy i omawia ich budowę-miniwykład(tablica tematyczna). Poleca zapoznać się z tekstem w podręczniku(str.93) i pyta, która cecha mchów pozwala wykorzystywać je do określania stopnia skażenia środowiska metalami ciężkimi. Pyta co to są torf i torfowisko? Wyjaśnia proces powstawania torfu-miniwykład. Poleca uczniom przeczytanie akapitu „Znaczenie mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka.”(podręcznik, str.94) i pyta o znaczenie mchów. |
Uczniowie odpowiadają, a następnie samodzielnie formułują notatkę.
Uczniowie rysują schemat budowy mchu płonnika.
Uczniowie odpowiadają
.
Uczniowie szukaja w podręczniku i odpowiadają.
Uczniowie czytają, odpowiadaj i robią notatkę. |
Faza podsumowująca |
10min |
Zadaje pytania: -Gdzie możemy spotkać mchy? -Dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych? -Opisz budowę mchu. -Jaka cecha mchów pozwala wykorzystywać je do określania stopnia skażenia metalami ciężkimi? -Wyjaśnij proces powstawania torfu. -Jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie i gospodarce cżłowieka? |
Uczniowie odpowiadają. |
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: zaplanuj doświadczenie wykazujące, iż mchy mogą gromadzić dużą ilość wody. Dla chętnych: spróbuj przewidzieć skutki zmniejszania się obszarów leśnych na świecie. |
|