rosliny nasienne, dydaktyka, przyroda, klasa V


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: V

Dział: Rośliny lądowe

Temat: Rośliny nasienne-przystosowanie do życia na lądzie.

Zakres treści:

-cechy roślin nasiennych,

-przystosowania roślin do życia na lądzie,

-suchorośla i sukulenty.

Cel ogólny: Uczeń zna przystosowania roślin nasiennych do życia na lądzie.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-wyjaśni pojęcia: suchorośla, sukulenty,

-poda przykłady suchorośli i sukulentów.

B. Zrozumienie wiadomości:

-wskaże, czym różnią się rośliny nasienne od zarodnikowych,

-omówi cechy roślin nasiennych.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-porówna nagonasienne z okrytonasiennymi,

-scharakteryzuje przystosowania suchorośli i sukulentów do niekorzystnych warunków środowiska.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-oceni znaczenie nasion w procesie ewolucji roślin lądowych.

Postawy:

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-tablica tematyczna.

Literatura dla nauczyciela:

- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.

-

Literatura dla ucznia:

-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..

-

Notatka:

  1. karta pracy

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Prosi chętną osobę o porównanie roślin zarodnikowych z roślinami nasiennymi-tablice tematyczne.

Nauczyciel uzupełnia wypowiedz ucznia.

Chętny uczeń dokonuje porównania.

Faza realizacyjna

25min

Nauczyciel charakteryzuje cechy roślin nasiennych-tablica tematyczna.

Nauczyciel prosi chętną osobę o porównanie na podstawie podręcznika roślin nagonasiennych i okrytonasiennych.

Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie nt. suchorośli i sukulentówm, a następnie prosi o wyjaśnienie pojęć, scharakteryzowanie przystosowań tych roślin do niekorzystnych warunków środowiska i podanie przykłądów takich roślin.

Uczniowie słuchaja.

Uczeń porównuje nagonasienne i okrytonasienne.

Uczniowie czytają. Jedna osoba definiuje pojęcia i omawia przystosowania. Ktoś inny podaje przykłady.

Faza podsumowująca

10min

Rozdaje uczniom karty pracy i poleca ich uzupełnienie.

Uczniowie uzupełniają kartę pracy.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: wskaż, czym różnią się rośliny nasienne od zarodnikowych.

Dla chętnych: wyjaśnij, co to są kwiatostany i gdzie występują.


