SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Pożegnanie października
Temat dnia: Wiatr
Zapis w dzienniku: Liczby w zakresie 20. Drzewka matematyczne. Wyodrębnienie postaci i zdarzeń w utworze „O wietrze, który chciał być fryzjerem”. Rodzaje wiatru. Pożyteczna i szkodliwa działalność wiatru. Opowiadanie dźwiękami treści ilustracji. Rzuty woreczkami do celu i na odległość.
Cel ogólny: Zapoznanie z pożytecznymi i szkodliwymi skutkami wiatru.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zaśpiewa piosenkę;
- wysłucha opowiadania;
- wypowie się na jego temat;
- uzupełni zdania podanymi wyrazami;
- poszuka wyrazów z „rz” wymiennym i po spółgłoskach;
- wypowie się na temat w różnicach wiatrów;
- powie jakie skutki pozytywne i negatywne ma wiatr;
- odtworzy odgłosy wiatru;
- przedstawi działania matematyczne na drzewku;
- doda i odejmie w pamięci;
- porówna liczby.
Metody: podające, praktyczna, problemowa, eksponująca.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, kartki papieru, wyrazy z „rz”, woreczki, ilustracje przedstawiające drzewka matematyczne.
Tok zajęć:
Utrwalenie piosenki „Każdy miesiąc kolor ma”.
Słuchanie wzorowego czytania utworu „O wietrze, który chciał być fryzjerem”.
Sprawdzenie stopnia zrozumienie utworu. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto jest głównym bohaterem utworu?
Kim chciała zostać wietrzyk?
Czym zajmowały się inne wiatry?
Co zrobił wietrzyk, aby przekonać dorosłych do swoich planów?
Czy mu się to udało?
Kto był najbardziej z niego zadowolony?
Układanie zdań o wietrze na podstawie tekstu w podręczniku. Wklejanie odpowiednich wyrazów w puste miejsca - K. 59 ćw. 1.
„Badanie” wyrazów z „rz” rozrzuconych przez wiatr.
Nauczyciel przyczepia w klasie wyrazy z „rz” wymiennym i po spółgłoskach. Zadaniem dzieci jest odszukać najpierw po jednym wyrazie z „rz” po spółgłosce i stanąć przy nim. Następnie dzieci odszukują wyrazów z rz niewymiennym i także przy nim stają.
Uzupełnianie tabelki wyrazami z „rz” - K. 59 ćw. 3.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat:
Jakie znacie rodzaje wiatrów?
Jakie te wiatry przynoszą korzyści i jakie szkody? K. 60 ćw. 2.
(na dywanie) Odtwarzanie odgłosów wiatru:
Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel włącza muzykę i zadaniem dzieci jest podawanie sobie kartki łapiąc ją w prawa rękę, następnie przekładając do lewej i podanie kolejnej osobie w kręgu. Kiedy każdy uczeń będzie miał już kartkę w ręku nauczyciel opowiada pewne zdarzenie, a zadaniem dzieci jest naśladowanie głosów wiatru kartką.
Przykład opowiadania:
Był ciepły jesienny poranek. Za oknem świeciło słońce i wiał delikatny wietrzyk. Było tak pogodnie aż do popołudnia. Nagle słoneczko schowało się za chmury i wietrzyk stawał się coraz mocniejszy, mocniejszy, mocniejszy... Wiał tak aż do wieczora. Nagle wieczorem znowu ucichł i wiał tylko troszeczkę. Następnego dnia wiatr znowu stawał się coraz mocniejszy! W końcu przerodził się w huragan. Zaczął wyrywać drzewa z korzeniami, dachy domów. Po kilku godzinach stawał się coraz cichszy, cichszy, aż w końcu zamilkł.
Wklejanie i rysowanie ilustracji przedstawiających: powiew, wichurę i huragan - K. 60 ćw. 1.
Rzuty woreczkami do celu i na odległość prawa i lewą ręką z prawidłowym chwytem przyboru.
W domu: K. 59 ćw. 2, K. 60 ćw. 3.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy - dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, porównywanie różnicowe.
Wspólne rozwiązanie zadania - K.M. 35 ćw. 1. Analiza zadania.
Układanie zadań tekstowych do sytuacji przedstawionych na drzewkach.
Nauczyciel zawiesza na tablicy drzewko z wpisanymi liczbami. Zadaniem dzieci jest ułożenie zadania do podanego drzewka.
Samodzielne rozw3iązanie zadań - K.M. 35 ćw. 2-4.
Podsumowanie dnia i samoocena.