Scenariusz zajęć
Temat: ”Tajemnice śniegowej gwiazdki”.
Cel: dziecko pozna pojęci symetrii,
policzy ramiona gwiazdki śniegowej.
Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa łączona dzieci 4 - i 6 - letnich.
Prowadząca zajęcia: Jadwiga Wąsowska.
Pomoce dydaktyczne:
lupy, lusterka,
śnieg, gazety, wata, klocki, słomki, papierowe serwetki,
ilustracje z symetrycznymi przedmiotami,
poduszki.
Literatura:
S.Elbanowska„Jak zadziwić przedszkolaka tym,co świeci, pływa,lata”,
I. Dudzińska „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola”
N. Ardley „Encyklopedia juniora”.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
„...Lecą leciutkie płatki,
aby otulić ziemię,
gdzie zioła śpią i kwiaty,
i przyszłe zboże drzemie...”
Edward Szymański
Omówienie utworu:
Jaka pora roku opisana jest w utworze?
Co spadało na ziemią i w jakim celu?
Co robią rośliny podczas zimy?
„Gwiazdeczka” - medytacja, opowiadanie nauczycielki o samotnej gwiazdce śniegu, która znajduje wielu przyjaciół; dzieci leżą na poduszkach
Obserwacja ukierunkowana gwiazdki śniegowej z użyciem lupy:
kształt, niepowtarzalność wzorów;
symetria,
ilość ramion,
postawienie pytań:
- z czego powstaje śnieg?
- czy śnieg jest czysty? - ustalenie odpowiedzi po rozpuszczeniu śniegu.
„Wiatr i śnieżynki” - zabawy ruchowe:
taniec śnieżynek,
pada śnieg,
lepimy kule śniegu, lepimy bałwanka,
wykonanie kul z gazety, rzucanie do celu.
„Puszki okruszki” - ćwiczenia oddechowe:
dmuchanie na watę przez słomkę w uliczce z klocków.
„Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” - zabawa ruchowa:
układnie gwiazdek z własnego ciała przez dzieci - pojedynczo,
w parach,
trojkach,
szóstkach.
Rysujemy gwiazdki:
w powietrzu, palcem na dywanie, na wodzie, na plecach kolegi,
na tablicy (kredą, flamastrem).
„Moja gwiazdka” - symetryczna wycinanka ze złożonej odpowiednio serwetki.
„Symetria wokół nas” - prezentacja przez nauczycielkę ilustracji z przedmiotami symetrycznymi, zachęcenie dzieci do poszukiwania symetrii na własnym ciele (załącznik).
Symetryczne układanie przez dzieci dłoni, stóp, zabawy z lusterkiem.
„Symetryczne rysowanki” - rysowanie symetryczne oburącz w powietrzu, na dywanie gwiazdek, Mikołaja, lalki, bałwanka.
Podsumowanie zajęć - zebranie zdobytych informacji, podziękowanie za wspólną zabawę.
Załącznik.