SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Data: 07. 02. 2011r.
Nauczyciel: Grażyna Czajkowska
Czas trwania: 45 min.
Klasa: V Szkoły Podstawowej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym.
Temat: Usprawnianie percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej w oparciu
o materiał związany z tematyką zwierząt mieszkających na wsi.
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
Umie:
- uważnie słuchać i stosować się do poleceń,
- dobrać pary jednakowych obrazków,
- wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu,
- określać i stosować pojęcia: prawo-lewo, na, pod, nad.
- dorysować brakujące elementy według wzoru,
- potrafi odczytać nazwy zwierząt i przyporządkować do ilustracji,
- wykonać zadanie zgodnie z podaną instrukcją.
Rozumie:
- polecenia nauczyciela,
- określenia pojęć stosunków przestrzennych.
- określenia pojęć: duży- mały.
Doskonali:
- orientację przestrzenną,
- koordynację wzrokowo-ruchową,
- koncentrację uwagi i spostrzegawczość,
- pamięć wzrokową,
- analizę i syntezę wzrokową,
- funkcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową,
- czytanie globalne,
- sprawność grafomotoryczną,
- koordynację wzrokowo- słuchową,
- logiczne myślenie.
METODY PRACY:
- oglądowa ( oparta na obserwacji ),
- werbalna ( opis, rozmowa ),
- praktyczno – ćwiczebna.
FORMA ZAJĘĆ: indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje zwierząt hodowanych na wsi, karta pracy
przedstawiająca różne zwierzęta, ołówek, karta pracy
przedstawiająca takie same gatunki zwierząt - rodzice
i ich dzieci, karta pracy przedstawiająca kontury
zwierząt oraz etykiety z ich nazwami, dwa obrazki
zwierząt, plansza z rysunkami, obrazki głów zwierząt,
krzesło, maskotka zwierzątka, karta pracy
z obrazkami zwierząt do naklejania.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
ETAP |
RODZAJ ĆWICZEŃ | CEL ĆWICZEŃ |
PRZEBIEG ĆWICZEŃ |
POMOCE |
---|---|---|---|---|
ZAJĘCIA WSTĘPNE
|
1. Powitanie poprzez podanie ręki. 2. Mówienie wiersza z interpretacją ruchową. 3. Wykonywanie zadań na polecenie. 4. Wprowadzenie do tematu poprzez swobodną rozmowę na temat zwierząt hodowanych w domu. |
1. Stworzenie atmosfery bezpieczeństwa. 2. Sprawdzenie rozumienia określeń słownych dotyczących stosunków przestrzennych. 3. Rozwijanie koordynacji ruchowo- słuchowej. 4. Rozwijanie mowy i myślenia. 5. Utrwalenie zróżnicowania
|
1. Prowadząca wita się z uczniem poprzez podanie prawej ręki. 2. Uczeń mówi wiersz i wykonuje ruchy zgodnie z poleceniami zawartymi w tekście: ,,Gimnastyka to podstawa, sport dla ludzi ważna sprawa. Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok”. 3. Uczeń otrzymuje polecenia: Pokaż prawą rękę, lewą rękę, weź długopis do prawej ręki, unieś lewą nogę. |
|
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE |
1. Prezentacja ilustracji różnych zwierząt zamieszkujących wiejskie podwórko. 2. Wyszukiwanie zwierząt hodowlanych znajdujących się wśród innych zwierząt na obrazku. 3. Dobieranie zwierząt w pary. 4. Łączenie w pry zwierzęcia z jego nazwą. 5. Wyszukiwanie szczegółów różniących dwa obrazki. 5. Dopasowywanie głów zwierzęcia - uzupełnianie brakujących elementów. 6. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni. Wykonanie zadań na polecenie. 7. Naklejanie obrazków według instrukcji słownej. |
1. Utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt hodowanych na wsi. 2. Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej. 3. Rozwijanie spostrzegawczości. 4. Usprawnianie motoryki rąk oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej. 5. Usprawniania pamięci wzrokowej. 6. Utrwalenie pojęć: duży- mały. 7. Doskonalenie czytania globalnego. 8. Doskonalenie syntezy wzrokowej. 9. Usprawnianie funkcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. 10. Doskonalenie koncentracji uwagi. 11. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej . 12. Opanowanie i stosowanie pojęć przestrzennych 13. Doskonalenie rozumienia poleceń. 14. Usprawnianie percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej. Doskonalenie koordynacji wzrokowo- słuchowej. |
Uczeń łączy liniami zwierzę z jego nazwą. Dziecko otrzymuje dwa obrazki różniące się szczegółami. Nauczyciel mówi: ,,Czym różnią się te dwa obrazki, powiedz” (dorysowanie brakujących elementów). Dziecko otrzymuje ilustracje zwierząt bez głów. Zadaniem jest dopasowanie odpowiedniej głowy do zwierzęcia. Uczeń staje naprzeciwko ustawionego na środku sali krzesła. Następnie układa maskotkę zwierzątka zgodnie z poleceniami prowadzącego: prawo-lewo, na, nad, pod. Uczeń nakleja wycięte figury zwierząt. Chłopiec układa obrazki po lewej i prawej stronie, na górze i na dole wg instrukcji słownej. |
Ilustracje zwierząt hodowanych na wsi. Karta pracy przedstawiająca różne zwierzęta. Ołówek. Karta pracy przedstawiająca takie same gatunki zwierząt -rodzice i ich dzieci. Karta pracy przedstawiająca kontury zwierząt oraz etykiety z ich nazwami. Dwa obrazki. Plansza z rysunkami, obrazki głów zwierząt. Krzesło, maskotka zwierzątka. Karta pracy z obrazkami zwierząt do naklejania. |
ZAJĘCIA KOŃCOWE
|
1. Pożegnanie | 1. Wzmacnianie kontroli zachowań. 2.Wdrażanie do utrzymania ładu i porządku w miejscu pracy. |
1. Podsumowanie zajęć ze strony prowadzącego. Zebranie informacji zwrotnych od ucznia – co było trudnego, co sprawiło przyjemność uczniowi podczas zajęć. 2. Nauczyciel chwali uczenia za aktywny udział w zajęciach. 3. Wspólne porządkowanie miejsca pracy. |
Pochwała słowna. |