Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
17.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI
TEMAT: „Dzień taki szczęśliwy…” – praca z utworem „Dar” Cz. Miłosza.
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym w mowie i piśmie;
poznaje ważne dzieło z zakresu poezji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
określa temat wiersza „Dar” Cz. Miłosza;
konkretyzuje podmiot liryczny;
określa nastrój wiersza;
analizuje budowę wiersza, jego język i środki stylistyczne;
rozwija własną refleksje na temat szczęścia ludzkiego;
sporządza wypowiedź na temat swojego szczęśliwego dnia.
Metody nauczania:
praca z tekstem poetyckim,
pogadanka,
tworzenie samodzielnej wypowiedzi,
dyskusja.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności organizacyjno-administracyjne.
Wprowadzenie do tematu zajęć – pogadanka na temat szczęścia – czym dla was jest szczęście? Co to znaczy, że ktoś jest szczęśliwy? Jak osiągnąć szczęście?
Faza właściwa:
Zapoznanie uczniów z utworem „Dar” (s. 20) – przeczytanie objaśnienia, głośna lektura tekstu.
Co przynosi szczęście podmiotowi lirycznemu? Uczniowie poprzez dyskusję próbują dotrzeć do sedna tego szczęścia: piękno chwili i otaczającej go przyrody, dostrzeżenie ulotnych zjawisk – opadająca mgła, lot kolibra, zakwitająca roślina.
Pogadanka naprowadzająca: Jaki jest nastrój tego utworu? Refleksyjny – sprzyja przemyśleniom.
Co czuje człowiek szczęśliwy? Czego nie czuje? – kontynuacja dyskusji.
Kim jest podmiot liryczny? Spróbujcie go scharakteryzować.
Próba interpretacji ostatniego wersu tego utworu – szczęście odległe, a szczęście bliskie, odległy świat marzeń i nadziei, który jest dostrzegalny, w granicach ludzkiego wzroku.
Próba interpretacji tytułu utworu – dar od Boga, dar od losu.
Faza końcowa:
Zadanie dla uczniów: Opisz swój szczęśliwy dzień, w paru zdaniach. Odczytanie tych wypowiedzi.
Praca domowa – dokończenie wypowiedzi, przyda się na kolejnych zajęciach.