Mały Książę cz 1

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 7.03.2013r. w kl. II c

Temat lekcji: Antoine de Saint-Exupery – autor „Małego Księcia”.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń poznaje biografię i twórczość Antoine de Saint-Exupery’ ego.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- zna życiorys autora lektury.

- zna tytuły najważniejszych dzieł twórcy.

- zna kontekst biograficzny w utworach twórcy.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- dostrzega kontekst biograficzny w twórczości autora.

- potrafi zastosować swoją wiedzę w praktyce .

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – wykład.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca zbiorowa.

  2. Praca indywidualna.

Materiały pomocnicze :

Prezentacja multimedialna

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

Merytoryczna :

  1. Schiff S. , Antoine de Saint Exupéry : Wielki mały książę XX wieku., Warszawa 1998.

  2. Migeo M., Saint-Exupery., Warszawa 2003.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Kartkówka ze znajomości lektury „Mały Książę”:

    1. Dlaczego Mały Książę wyruszył w podróż? (nie umiał zrozumieć róży i pragnął znaleźć przyjaciela)

    2. O co Mały Książę poprosił lotnika podczas pierwszego spotkania? (o narysowanie baranka)

    3. Co zagrażało planecie Małego Księcia? (baobaby)

    4. Czego lis nauczył Małego Księcia? ( przyjaźni; Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.)

    5. Kim był zamieszkujący szóstą planetę Starszy Pan? (geograf)

    6. Dlaczego Mały Książę postanowił wrócić na swoją planetę? (czuje się odpowiedzialny za różę)

  3. Nauczyciel zapowiada tok lekcji, przedstawia jej cele.

  4. Zapisanie tematu lekcji : Antoine de Saint-Exupery – autor „Małego Księcia”.

Opracowanie
  1. Nauczyciel przedstawia biografię i twórczość Antoine de Saint-Exupery’ego za pomocą prezentacji multimedialnej, w trakcie zadając uczniom pytania dotyczące powiązań z lekturą.

  2. Uczniowie notują najważniejsze informacje.

Utrwalenie
  1. Uczniowie wypowiadają się na temat autora : co zapamiętali najbardziej, co ich zaskoczyło, a czym im zaimponował.

