Żerków, dnia 27.09.2012
Zadania tekstowe.
Konspekt lekcji matematyki w klasie VA
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
Klasa: V a
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cele ogólne i specyficzne:
umiejętność samodzielnego przeprowadzenia operacji myślowych potrzebnych do rozwiązania zadań tekstowych,
Kształcenie logicznego myślenia.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamięta
Znajomość pojęć: suma, różnica, iloczyn, iloraz, składnik, odjemna, odjemnik, czynnik, dzielna, dzielnik.
Uczeń rozumie
Znajomość kolejności wykonywania działań.
Umiejętność śledzenia rozumowania.
Umiejętność odczytania i zinterpretowania problemu.
Uczeń stosuje w sytuacjach typowych
Umiejętność analizowania danych.
Umiejętność rozwiązywania zadań schematycznych.
Rozwiązuje zadania z treścią, wykorzystując mnożenie i dzielenie
Wykorzystuje w obliczeniach właściwą kolejność wykonywania działań
Wykorzystuje działania odwrotne, rozwiązując równania
Uczeń stosuje w sytuacjach problemowych
Umiejętność krytycznej analizy treści zadania.
Umiejętność modyfikowania treści zadania w celu uzyskania zadania o poprawnej treści
Układanie treści zadania do podanego działania.
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości
kształtowanie aktywności
kształtowanie postawy precyzji i dokładności
Metody pracy na lekcji:
ustne podanie materiału przez nauczyciela
notowanie treści podstawowych
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych
praca z podręcznikiem
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
podręcznik, zeszyt ćwiczeń „Matematyka z plusem 5” – GWO
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Przygotowanie do zajęć. Sprawdzenie obecności. 2. Sprawdzenie zadania domowego. 3. Podanie tematu i celu lekcji. Temat: Zadania tekstowe. 4. Rozwiązywanie zadań kształtujących umiejętności zawarte w celach lekcji: Podręcznik zad. 6 str. 36 Tabela przedstawia ofertę ośrodka wypoczynkowego Klif.
Podręcznik zad. 7 str. 37 Pan Wojtek dostał w spadku po dziadku duży księgozbiór. Postanowił zostawić sobie dokładnie połowę wszystkich książek, a resztę przekazał dwóm szkołom. Biblioteka gimnazjum otrzymała od pana Wojtka 279 książek, a biblioteka szkoły podstawowej – 542. Ile książek liczył księgozbiór dziadka? Podręcznik zad. 8 str. 37 Kierowniczka sklepu odzieżowego kupiła w hurtowni 5 marynarek i zapłaciła 680 zł. Tyle samo zapłaciła za 8 spódnic. Ile złotych zapłaciłaby w tej hurtowni kupując 8 marynarek i 5 spódnic? Podręcznik zad. 10 str. 37 W podróż przez pustynię wyruszyła karawana 17 wielbłądów. Każdy wielbłąd niósł 16 bukłaków z wodą. Wędrowcy codziennie wodę z 9 bukłaków. Po 12 dniach dotarli do oazy. Ile bukłaków wody zostało im w zapasie? |
N: Witam się z klasą. Odczytuję listę uczniów w klasie, zaznaczam nieobecności. Zabieram do oceny 3 zeszyty ćwiczeń z zadaniem domowym. U notują temat N: Czytam kolejne zadania i słucham wypowiedzi uczniów z proponowanymi przez nich metodami rozwiązań. Dane, rozwiązania i odpowiedzi do zadań notuję na tablicy. Rachunki na tablicy wykonują wybrani przeze mnie UU lub ochotnicy. |
||||||||||||||||||||
Czynności końcowe: Podsumowanie. |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: Ćwiczenia zad. 5, 6, 7, 8 str. 24 – 25. Pożegnanie z klasą. |
UU zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI