III b $ 02 2012

Konspekt lekcji matematyki w klasie III „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 24.02.2012
przez Patrycję Karczewską

Temat lekcji: Własności graniastosłupów.

Cel lekcji: Zapoznanie uczniów z głównymi własnościami graniastosłupów .

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

Typ lekcji: Wprowadzająca

Metody pracy:

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

  1. Czynności wstępne

  1. Właściwa część lekcji

Dyskusja wstępna na temat graniastosłupów oraz rozwiązanie zadań powtórkowych (podręcznik str.148) pod koniec zajęć rozdanie kserówek z najważniejszymi wiadomościami.

Graniastosłupy

Graniastosłup to wielościan, którego dwie ściany (zwane podstawami) są równoległymi wielokątami przystającymi, a pozostałe ściany są równoległobokami. Krawędzie boczne graniastosłupa mają tę samą długość i są równoległe.

Ściany zawarte w płaszczyznach podstaw nazywamy podstawami graniastosłupa. Pozostałe ściany są równoległobokami i nazywamy je ścianami bocznymi graniastosłupa.

Graniastosłup, którego podstawą jest n-kąt, nazywamy graniastosłupem n-kątnym.

Wysokość graniastosłupa to odcinek zawarty w prostej prostopadłej do jego podstaw, którego końcami są punkty wspólne tej prostej z płaszczyznami zawierającymi podstawy graniastosłupa.

Przekątną graniastosłupa nazywamy każdy odcinek, którego końcami są wierzchołki obu podstaw graniastosłupa i który nie zawiera się w żadnej ze ścian graniastosłupa.

Przekątną ściany bocznej graniastosłupa nazywamy każdy odcinek, którego końcami są wierzchołki obu podstaw graniastosłupa i który zawiera się w jednej ze ścian graniastosłupa.

Przekątną podstawy graniastosłupa nazywamy każdy odcinek, którego końcami są wierzchołki jednej z podstaw graniastosłupa i który zawiera się w tej podstawie graniastosłupa.

Graniastosłup prosty, który w podstawie ma prostokąt, nazywa się prostopadłościanem. Wszystkie ściany boczne prostopadłościanu są prostokątami. Przeciwległe ściany prostopadłościanu są przystające.

Graniastosłup prosty, który w podstawie ma kwadrat, nazywa się graniastosłupem prawidłowym czworokątnym. Wszystkie ściany boczne tego graniastosłupa są prostokątami przystającymi.

Nazwa graniastosłupa ściśle wiążę się z jego podstawą. W zależności od tego, jaki wielokąt jest w podstawie, graniastosłup nazywamy odpowiednio trójkątnym, czworokątnym, pięciokątnym itd.

Sumę wszystkich ścian bocznych graniastosłupa nazywamy powierzchnią boczną graniastosłupa. Sumę powierzchni bocznej i obu podstaw graniastosłupa nazywamy powierzchnią całkowitą graniastosłupa.

Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa o polu podstawy Pp i polu powierzchni bocznej Pb jest równe:

Pc = Pb + 2Pp

Objętość graniastosłupa o polu podstawy Pp i wysokości H jest równa

V = Pp · H

Wśród graniastosłupów wyróżniamy graniastosłupy proste i pochyłe

Graniastosłup prosty to figura przestrzenna, której podstawy są przystającymi wielokątami, a wszystkie ściany boczne są prostokątami.

Graniastosłup prosty, którego podstawa jest wielokątem foremnym, nazywamy graniastosłupem prawidłowym. Szczególnym rodzajem graniastosłupa prawidłowego jest sześcian.

Graniastosłup pochyły to graniastosłup, w którym krawędzie boczne nie są prostopadłe do podstaw.

Graniastosłup prosty, którego podstawy są wielokątami foremnymi nazywamy graniastosłupem prawidłowym. W graniastosłupie prawidłowym ściany boczne są figurami przystającymi.

Przekrojem graniastosłupa nazywamy część wspólną graniastosłupa i płaszczyzny (przekrój poprzeczny - płaszczyzna przecina wszystkie krawędzie boczne, przekrój przekątny - płaszczyzna przechodzi przez dwie krawędzie nie należące do jednej ściany).

Pytania i zadania kontrolne

Zad A

  1. Pc = Pb + 2Pp

Pb = Pp = 50 * 50 = 2500 cm2 

Pc = 6*2500 cm2 = 15000 cm2 = 1,5 m2

  1. V = Pp · H

V = 2500 * 50 = 125000 cm3 = 125 dm3 = 125l

Zad B

Analogicznie do zad A podstawiając do odpowiednich wzorów.

Zad C

  1. 9 krawędzi, 6 wierzchołków, 5 ścian

  2. 15 krawędzi, 10 wierzchołków, 7 ścian

  3. 24 krawędzi, 16 wierzchołków, 10 ścian

Zad D

Analogicznie do zad A podstawiając do odpowiednich wzorów.

Zad E

Odcinki x, y, z obliczamy korzystając z tw. Pitagorasa

  1. Zadanie pracy domowej.

  1. Czynności podsumowujące.

Podpis prowadzącego Podpis opiekuna

