Konspekt lekcji matematyki w klasie III „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 27.02.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Obliczanie pól graniastosłupów.
Cel lekcji: Obliczanie pól graniastosłupów.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
podać pojęcia graniastosłupa: prostego, pochyłego, prawidłowego, prostopadłościanu, sześcianu;
wskazać elementy budowy graniastosłupa;
tworzyć nazwy graniastosłupów;
wskazać na modelach oraz rysunkach krawędzie prostopadłe i równoległe oraz ściany prostopadłe i równoległe;
określić liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian graniastosłupów;
podać ogólne wzory na objętość i pole powierzchni całkowitej graniastosłupów;
narysować lub wskazać przekątną graniastosłupa, przekątną ściany bocznej, przekątną podstawy;
obliczać pola graniastosłupów.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Sprawdzenie pracy domowej – przypomnienie najważniejszych wiadomości w formie odpowiedzi.
Właściwa część lekcji
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań.
Zad 1 str. 160.
Sk = 4*5dm + 8*2dm = 36dm
Zad 2 str. 160.
Sk = 4*2 + 4*3 + 4*5 = 40
Zad 3 str. 160.
Pc = 2*ab + 2*bc + 2*ac
Pc = 2*2*10 + 2*2*0,5 + 2*10*0,5 = 40 + 2 + 10 = 52cm2
V = abc
V = 2*10*0,5 = 10 cm3
Pc = 6* 1,2 *1,2 = 8,64 cm2
V = a3 = 1,23 = 1,728 cm3
Zad 5 str. 160.
V = a3
27 = a3
a=3
Tworzymy pomocniczy rysunek
Obliczamy przekątną podstawy x
x = 5$\sqrt{2}$
Obliczamy przekątną sześcianu y korzystając z tw. Pitagorasa
52 + (5$\sqrt{2})$2 = y2
y2 = 75
y = 5$\sqrt{3}$
Obliczamy długość boku a
a2 + (a$\sqrt{2})$2 = (6$\sqrt{6}$)2
3 a2 = 216
a2 = 72
a = 6$\sqrt{2}$
Następnie obliczamy objętość sześcianu:
V = a3
V = (6$\sqrt{2})$3
V = 432$\sqrt{2}$
W miarę tempa pracy uczniów rozwiązujemy kolejne zadania.
Zadanie pracy domowej.
Przyswoić wiadomości przypomniane na zajęciach.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna