Konspekt lekcji matematyki w klasie II „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 23.02.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa w trójkątach.
Cel lekcji: Ćwiczenia w zastosowaniu twierdzenia Pitagorasa w trójkątach.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Podać tw. Pitagorasa;
Wykorzystać tw. Pitagorasa w zadaniach.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy.
Właściwa część lekcji
Krótka kartkówka sprawdzająca 15-20 min.
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań z podręcznika
Zad 14 str. 131.
I trójkąt:
Obliczamy x
52 + x2 = 72
x2 = 49 – 25
x2 = 24
x = 2$\sqrt{6}$ lub x = - 2$\sqrt{6}$
Uwaga! Przypominamy uczniom, że pierwiastek kwadratowy ma dwa rozwiązania lecz biorąc pod uwagę, że w twierdzeniu Pitagorasa mamy do czynienia z długością boku a długość nie może być ujemna mamy tylko jedno rozwiązanie.
II trójkąt
Wprowadzamy dodatkową zmienną b.
22 + b2 = 52
b2 = 25 - 4
b2 = 21
Obliczamy y:
62 + b2 = y2
y2 = 21 + 36
y2 = 57
y = $\sqrt{57}$
III trójkąt rozwiązujemy analogicznie dwukrotnie korzystając z tw. Pitagorasa oraz wzorów skróconego mnożenia.
Wprowadzamy dodatkową zmienną a.
52 + a2 = 132
a2 = 169 – 25
a2 = 144
a = 12
Obliczamy z:
52 + (z + 12)2 = 152
z2 + 24z + 144 = 225 – 25
z2 + 24z = 200 – 144
z2 + 24z = 156
rozwiązujemy równanie kwadratowe, gdzie rozwiązanie wynosi : 10$\sqrt{3}$ – 12 lub -10$\sqrt{3}$ – 12 korzystając z uwagi wiemy, że długość nie może być wartością ujemną dlatego wynik jest jeden równy: 10$\sqrt{3}$ – 12
Przechodzimy do zad 16 str. 132, interpretacja polecenia oraz wspólne rozwiązanie zadania na tablicy
Tworzymy rysunek pomocniczy.
Obliczamy wysokość jednego domku z kart:
32 + h2 = 92
h2 = 81 – 9
h2 = 72
h = 6$\sqrt{2}$
h = 6 * 1,4 = 8,4 cm
mając wysokość całej konstrukcji H = 1 m obliczymy ilość warstw pojedynczych domków.
100 : 8,4 = 11, 74
Odp: Musi być co najmniej 12 warstw domków.
Zad 17 str. 131
Na tablicy tworzymy rysunek pomocniczy do zadania.
Obliczamy odcinki AD i BD:
$\sqrt{13}$2 = |AD|2 + 32
|AD|2 = 13 – 9
|AD|2 = 4
|AD| = 2
52 = |DB|2 + 32
|DB|2 = 25 – 9
|DB|2 = 16
|DB| = 4
Następnie obliczamy pole tego trójkąta:
P =$\frac{1}{2}\ $(|AD| + |DB|) * 3
P =$\frac{1}{2}\ $(2 + 4) * 3
P =$\frac{1}{2}\ $6 * 3
P = 9 j2
W miarę możliwości klasy przejście do zadania 18 str. 131.
Zadanie pracy domowej.
Podręcznik Zad 15 str. 131.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna